رهبری استراتژیک

رهبری استراتژیک

برای آشنایی بیشتر با معنی دقیق ‏تر رهبری استراتژیک، در ادامه در مورد دو نوع رفتار مهم واصلی رهبری توضیح داده خواهد شد که مفهوم رهبری استراتژیک را نخواهند رساند.

اولین رفتار، هدایت کردن زیردستان است. هنگامی که شما از تلاش ‏های شخصی خاص برای مدیریت و هدایت دیگران استفاده می‏ کنید، درواقع با استفاده از دیگران و نه از طریق تلاش ‏های مستقیم خود، به نتیجه رسیده‏ اید. هدایت کردن ممکن است شامل ساختاردهی وظایف، پشتیبانی و انگیزش پیشرفت افراد و به چالش کشیدن فرد برای فکر کردن به نحوی متفاوت باشد. هدایت کردن افراد می‏ تواند نتایج بلند مدت فردی بسیاری داشته باشد، اما الزاماً دلالت استراتژیک نخواهد داشت. اما ایجاد سیستمی که متضمن هدایت موثر افراد سازمان است، دلالت استراتژیک خواهد داشت.

رفتار دیگر، هدایت تیم برای انجام وظایف اش است که دلالت استراتژیک نخواهد داشت. به کار گماردن یک تیم برای تاسیس یک خرده فروشی برای یک سازمان بین‏ المللی که هزاران خرده فروشی دیگر دارد، نمونه ‏ای در این زمینه است. آن تیم ممکن است مشتمل بر اعضای متعددی باشد که هدف عمومی آنان تاسیس یک خرده فروشی به گونه ‏ای مناسب و به هنگام است. این تیم دائماً در حال تاسیس خرده فروشی ‏های جدید است. با وجود آنکه فعالیت این تیم به نوعی، در اجرای استراتژی کلی سازمان مهم‏ است، اما طبیعت آن استراتژیک نمی‏ باشد، چرا که نه ‏تنها حوزه و مدت زمان انجام این کار طولانی مدت نمی باشد. بلکه شامل تغییرات سازمانی اساسی نیز، نخواهد بود. اما در صورتی که اعضای آن تیم، توزیع خرده فروشی ‏ها در سراسر دنیا را بررسی کرده و سعی نمایند، گرایش ‏های مشتریان را درک کنند و برنامه ‏هایی برای تاسیس یا بستن برخی از خرده فروشی‏ ها داشته باشند، در اینصورت فعالیت آنان استراتژیک خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*