مدیریت نوین صادرات

مدیریت نوین صادرات

بعد از دهه ‏ها پافشاری بر استراتژی جایگزینی واردات که از سوی کشورهای درحال توسعه اتخاذ شده، ولی به نتایج درخور و توجهی در جهت توسعه صنعتی این کشورها نیانجامید، استراتژی توسعه صادرات در مواردی به عنوان استراتژی جایگزینی، ولی در موارد بسیار دیگری به عنوان استراتژی مکمل در دستور کار و صدر برنامه‏ های توسعه صنعتی کشورهای جهان قرار گرفت. از آنجا که در برهه کنونی اقتصاد کشور و به ‏ویژه در برنامه سوم توسعه اقتصادی، توسعه صادرات صنعتی و جهش صادراتی محوریت یافته لذا برآن شدیم تا در حد مقدور به مباحث مهم در زمینه مدیریت نوین صاردات بپردازیم.

همراهان گرامی، در این راستا گروه کلید بر آن شد، مجموعه‌ای باعنوان مدیریت نوین صادرات را ارائه دهد که راهنمای شما در این زمینه باشد. تا پایان این مجموعه با ما همراه باشید.

نقش و کاربرد تجارت بین الملل

تجارت بین الملل فرآیند مبادله کالا و خدمات بین دو یا چند کشور است که طی آن از دو یا چند ارز رایج نیز استفاده می‏ شود. در مجموع این امر، نیروهای سازنده جهان را به شکل کاراتر به خدمت می‏ گیرد. در شکل‏ گیری این رویداد دو عامل اساسی مطرح می‏ شود. اول آنکه، تجارت بین دو یا چند ملت انجام می‏ گیرد، مسلماً تحت تاثیر سیاست‏ های محیطی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی قرار می ‏گیرد. عامل دوم به کارگیری ارزهای مختلف با تفاوت‏ های ذاتی آنها در نرخ برابری با ارزهای دیگر است. این عامل در بعضی از کشورها نتایج مطلوب و در کشورهای دیگر نتایج نامطلوبی را منجر می‏ شود.

کشورها به دلایل زیادی با یکدیگر تجارت می ‏کنند. و در این بین اختلافاتی در سلیقه، ذوق و الگوی مصرف وجود دارد که می ‏باید مدنظر قرار گیرد. این مسئله بیشتر در مورد کالاهای مصرفی، پوشاک و مواد غذایی مصداق دارد که از طریق فرهنگ هر ملت نماد می ‏یابد. هزینه‏ های تولید از کشوری به کشور دیگر متفاوت است و خود تحت تاثیر نیروی کار، حجم تولید، حمل و نقل محصول تولیدی قرار دارد.

منافع حاصل از توسعه تجارت بین‏ الملل بسیار گسترده است که از جمله می‏ توان فراهم شدن طیف گسترده تری از کالا و خدمات را نام برد. این خود منجر به حق انتخاب بیشتر برای خریدار و سطح بالاتری از رضایت وی می شود. کاهش هزینه‏ های تولید که از طریق صرفه جویی در مقیاسی حاصل می ‏آید، منجر به قیمت های پایین تر برای مصرف کننده می‏ گردد. از دیگر مسائل مهم در این زمینه، موضوع تحقیق و توسعه و رویکرد رقابتی است بازار وسایل الکتریکی مثال خوبی از بازاری است که تحقیقات و توسعه مداوم همراه با پذیرش هزینه های بالا، در آن جاری است. به همین خاطر است که کارخانه‏ های تولیدی از طریق قیمت ‏گذاری رقابتی همه جا حاضر است. رشد سریع در تجارت بین المللی و خصوصی‏ سازی آن، سوال در مورد انگیزه و علل نهفته در پشت این تجارت را مطرح می‏ سازد چرا ژاپن عمدتاً محصول تولید شده صادر کرده و اساساً مواد خام وارد می کند؟ چرا صنعت کشاورزی ایالات متحده چنین فرق فاحشی با کشاورزی در هلند دارد. مهمتر آنکه، آیا کشورها با باز کردن مرزهایشان به روی تجارت بین المللی، متضرر شده یا سود می برند؟

پاسخ به سوالاتی از این دست در تئوری برتری نسبی نهفته است. بر اساس این نظریه یک ملت می ‏تواند با تمرکز در تولید کالاها یا خدماتی که در آن بالاترین قدرت تولید با مزیت نسبی را دارد، استانداردهای خود را بالا برده و به درآمد مناسبی دست یابد. منافع حاصل از این تمرکز ممکن است تحت تاثیر هزینه حمل و نقل قرار گیرد و به این معنی که کالاها و مواد خام می بایست از سراسر جهان حمل شوند. امروزه امکانات متنوع حمل و نقل این محدودیت ها را کاهش داده و این به نوبه خود برای تجارت سودمند واقع خواهد شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در حوزه صادرات و واردت و ترخیص کالا از گمرک، مطالعه کتاب تحلیل آمادگی صادرات را به شما توصیه می کنیم. پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*