تحقیقات بازاریابی

تحقیقات بازاریابی

امروزه بازاریابی با شناسایی و سنجش نیازها، خواسته ها، سلیقه ها و اولویت های برآورده نشده مشتریان مشخص می‏ شود و پس از انتخاب بازار یا بازارهای هدف و در نظر گرفتن ویژگی های مشتریان، با نگرشی دقیق، در زمینه محصول، قیمت، توزیع و ترفیع فروش، سیاست هایی تنظیم می‏ شود. یکی از وسایلی که موجب تصمیمات سازنده و درست مدیران بازاریابی می شود، تحقیقات بازاریابی است. در سالهای اخیر، پیدایش روشهای جدید برای انجام تحقیقات بازاریابی، ارزش و اهمیت آن را بیش از هر زمان نشان داده است.

همراهان گرامی، در این راستا گروه کلید بر آن شد، مجموعه‌ای با عنوان تحقیقات بازاریابی را ارائه دهد که راهنمای شما در این زمینه باشد. تا پایان این مجموعه با ما همراه باشید.

نقش و اهمیت تحقیقات بازاریابی

کیفیت تصمیمات بازاریابی به اطلاعات بستگی دارد که در دسترس مدیر بازاریابی است. اولین وظیفه تحقیقات بازاریابی ارائه اطلاعاتی برای تصمیم گیری است. مدیر بازاریابی که نمی داند چگونه تحقیقات بازاریابی را ارزیابی کند مانند مدیر شرکتی است که از درک صورت سود و زیان ناتوان است. اهمیت تحقیقات بازاریابی در چند دهه گذشته به سرعت افزایش یافته است. نقشی که تحقیقات بازاریابی در سازمان ها دارد و همچنین اهمیتی که سازمانها به این نقش می دهند، در سازمان های مختلف متفاوت است. برخی از این سازمانها تحقیقی را در دوره ای کوتاه انجام می دهند، برخی به آن توجهی ندارند و بعضی دیگر نقش و مسئولیت گسترده ای برای آن قائلند و به بخش بازاریابی به منزله مرکز جمع آوری اطلاعات برای تصمیم گیری می نگرند. به این قبیل تحقیقات با این نگرش، تحقیقات بازاریابی می گویند.

هدف از اطلاعاتی که برای تصمیم گیری جمع آوری می شود کاهش خطای تصمیم گیری و بهبود فرآیند آن است؛ زیرا تصمیمات بهتر از اطلاعات بهتر به دست می آید. آن دسته از سازمان ها که به نگرش بازاریابی اعتقاد دارند، تحقیقات بازاریابی را یک سیستم تحقیقاتی می دانند. این نگرش منابع و فعالیتهای سازمان را به طور انسجام یافته ای بر نیازها و خواسته های مصرف کنندگان متمرکز می کند.

تحقیقات بازاریابی

از مفهوم نگرش بازاریابی در بسیاری از سازمانهای موفق استفاده شده است. اولین گروهی که از این فلسفه پیروی کردند تولید کنندگان و توزیع کنندگان محصولات مصرفی و صنعتی بودند؛ ولی اکنون این فسلفه مشتری گرا در بسیاری از سازمانهای موفق خدماتی و غیر انتفاعی مانند سازمانهای مالی(بانکها)، بیمارستانها، دانشگاهها، موزه ها و اداره های دولتی نیز رواج یافته است. سازمانها برای فروش محصولات و عرضه خدمات خود در کشورهای پیشرفته از تحقیقات بازاریابی استفاده می کنند و به همین دلیل، باید بیش از پیش به نقش و ماهیت تحقیقات بازاریابی توجه شود.

 

 

گروه کلید با داشتن تیمی با تجربه تمامی پروژه های تحقیقات بازار کمی و تحقیقات بازار کیفی شرکت شما را انجام می دهد پس با ما تماس بگیرید تا در مورد اینکه چگونه می توانید برای آنچه پیش رو است، بهتر آماده شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

میخواهید از آخرین مطالب سایت باخبر شوید ؟

به خبرنامه گروه کلید بپیوندید