بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی (ژئو مارکتینگ)

بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی (ژئو مارکتینگ)

در بازاریابی بیشتر از هر چیزی باید به مکان توجه کرد و این امر در دو سطح باید مدنظر قرار گیرد:

  • برای محصولات و خدماتی که یک محدود گسترده را تحت پوشش قرار می‌دهند. مثل خرده فروشی‌ها، بیلبوردها، دستگاه‌های اتوماتیک و … .
  • یک یا چند بخش از عرضه مربوط به قلمرو تجاری (مثل: انطباق عرضه، مدیریت قیمت، ارتباطات ویژه و …).

در حقیقت می‌توان گفت؛ ژئومارکتینگ یکی از اجزای جدید آمیخته بازاریابی است و دانشی است که درک ما را از بازار بالا می‌برد. با استفاده از ژئومارکتینگ می‌توان به تحلیل مکان‌های جغرافیایی و اطلاعات اقتصادی، اجتماعی-روان شناختی یا جمعیت شناختی پرداخت و از این طریق مشتریان هدف را به طور دقیق ارزیابی کرد. علم جغرافیا ترکیبی از داده‌های مختلف است که مدیریت و سازماندهی اطلاعات از پایه‌های اصلی آن محسوب می‌شود. که به ما کمک می‌کند تا با استفاده از کارتوگرافی(نقشه کشی) و کاربرد منبع داده‌ها، داده‌های مختلف را یکپارچه کنیم. ژئومارکتینگ تحلیلی از مکانی که مصرف در آن اتفاق می‌افتد، ارائه می‌دهد و آن را با داده‌های به دست آمده از سازمان‌ها (از قبیل واحدهای بازاریابی، بازرگانی و حسابداری) و همچنین داده‌های خارجی مثل اطلاعات حاصل از سرشماری ترکیب می‌کند. همچنین متغیرهایی که در ژئومارکتینگ استفاده می‌شوند متفاوت هستند. به عنوان مثال:

  • متغیرهای عینی درون سازمان: آدرس مشتریان، میزان فروش، محصولات مصرف شده و … .
  • متغیرهای عینی مربوط به ویژگی‌های مشتری: سن، طبقه اجتماعی-حرفه‌ایی.
  • متغیرهای ذهنی: وفاداری مشتریان، اعتبار و … .
  • متغیرهای مکانی: در دسترس و جمع آوری شده در فواصل منظم زمانی و ارزش‌هایی که با نظر سنجی جمع آوری می‌شوند. مثل، محل سکونت و محل کار و … .
  • متغیرهای مربوط به خود مکان: سازمان، تدارکات و … .

برگرفته از کتاب بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی (ژئومارکتینگ)

 

گروه کلید درحیطه بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی (مکانی) (ژئومارکتینگ) به تمامی سازمان ها و ارگان ها مشاوره می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*