20 عنصر بازاریابی

20 عنصر بازاریابی

بازاریابی نباید همراه با خشونت باشد. با استفاده هوشمندانه از جایگاه سازی، به طور مؤثرتری می توانیم از منابع استفاده کنیم. این گونه تصویر برند را می توان تقویت کرد و سوددهی را بهبود بخشید. در بازاریابی، جایگاه‌سازی ابزاری شده است که به وسیله آن بازاریابان به دنبال خلق هویت یا تصویری در اذهان بازار هدف برای کالاها، برند، یا سازمان هستند. جایگاه سازی دوباره، شامل تغییر هویت محصول نسبت به هویت محصولات رقیب در اذهان جمعی بازار هدف است.

تعاریف متعددی از جایگاه سازی هست و متداول ترینشان: تشخیص بخش بندی بازار برای یک برند، محصول یا خدماتی است که از استراتژی های سنتی بازاریابی استفاده می‌کنند (قیمت، تبلیغات، جا، بسته بندی و رقابت.)

این تعریف بر اساس مفهومی است که ارتباط فقط می تواند در زمان درست و تحت شرایط درست روی دهد.

برعکسش چیزی که مشاهده گرها می‌گویند، جایگاه سازی را می توان از ادراک تشخیص داد. ادراک چیزی است که در اذهان بازار هدف روی می دهد. درکی است که بازار از شرکت، محصول یا خدمات خاصی درباره ادراک رقبایشان در همان بازار دارد. مدیریت یک شرکت باید درباره فرایند مداوم تحول جایگاه و تأثیر مثبت ادراک از طریق اقدامات استراتژیک فعال باشد.

فرایند جایگاه سازی کالا

به طور کلی فرایند جایگاه سازی کالا شامل:

 1. تعیین بازاری است که محصول یا برند در آن رقابت می کند. (کسانی که مشتریان نسبی هستند)
 2. نگرش هایی را مشخص می کند که فضای محصول را تعیین می کند.
 3. اطلاعاتی را از نمونه مشتریان درباره درکشان در مورد هر محصول با نگرش های مربوط جمع آوری می‌کند.
 4. سهم هر محصول را مشخص می کند.
 5. محل فعلی هر کالا را در فضای محصول تعیین می کند.
 6. ترکیب نگرش های بازار هدف را مشخص می کند.
 7. تناسب بین جایگاه کالا و ترکیب ترجیحی نگرش ها را برآورد می کند.
 8. جایگاه

تعریف بازار

مفاهیم جایگاه سازی به سه دسته کلی تقسیم می شوند:

 1. کالا می تواند جایگاه عملی اتخاذ کند تا مشکلات را حل کند یا سودهایی برای مشتری فراهم کند. مشتری باید از تفکر منطقی برای جایگاه سازی مناسب استفاده کند.
 2. کالا می‌تواند جایگاهی نمادین اتخاذ کند که تصویر مشتری، حس تعلق یا رضایت را تقویت کند. مشتری احساسی واکنش می دهد.
 3. کالا جایگاه تجربی اتخاذ می کند که تحریک ادراکی یا حسی را فراهم می کند. مشتری در اینجا غریزی عمل می کند.

جایگاه سازی دوباره یک شرکت

مدیریت فرایندی با چنین تغییرات سریعی، دشوار است. انتظارات سرمایه گذاران، کارمندان، مشتریان و حتی سیاست مداران و قانون گذاران همه باید تغییر کند و هر شرکتی باید بداند چه طور این ادراکات تغییر می کند. برای این کار کل شرکت باید دوباره جایگاه سازی شود.

برای شرکت های کوچک یا متوسط این مورد صادق است که بیشترشان برند قوی برای خطوط تولید ندارند. در یک وقفه طولانی، رویکردهای کسب و کار که قبلاً مؤثر بودند، بی اثر شده است و باید جایگاه شرکت را تغییر داد. رستوران ها باید برای اولین بار بر ارزش به عنوان ابزار فروش تأکید کنند.

جایگاه سازی دوباره شرکت بیش از یک چالش بازاریابی را می‌طلبد. این مورد شامل تصمیمات سخت در این باره است که چه طور یک بازار تغییر می کند و رقبا چگونه واکنش نشان می دهند.

گروه کلید (KSYKG) در حوزه بازاریابی به کلیه افراد و سازمان های مختلف مشاوره بازاریابی و آموزش بازاریابی می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*