کسب وکاربین الملی

کسب وکاربین الملی

هدف کسب و کار یا بیزینس باعث شده است که در طی دو ماه پیش به آسیا، اروپا، مینه سوتا، بوستون، کلرادو و چندین شهر از ایالات متحده آمریکا سفر داشته باشم. شاید کمی عجیب و خارق العاده به نظر رسد ولی به عنوان موسس یک شرکت استارت آپ بین المللی این کار بسیار حائز اهمیت است، اما کاری خسته کننده محسوب می شود که جسم و روح و فکر انسان را سخت درگیر می کند. هر کس که در دنیای استارت آپ زندگی می کند حتماً از ویژگی های متداول این راه به خوبی آگاه است شامل شکست ها، دوباره کاری ها، فشارهای زیاد، ساعات کاری طولانی مدت و فراز و نشیب هایی که در مسیر ایجاد یک کسب و کار وجود دارند.

اگر در دنیای استارت آپ بین المللی به اصول کلیشه ای و معمول پایبند هستید و حجم سفرهای طاقت فرسایتان افزایش پیدا می کند، لازم می شود که زبان خارجی یاد بگیرید و با فرهنگ های تجاری جدید سازگاری پیدا کنید.به موارد مذکور خود درمانی برای مقابله با بیماری پرواززدگی (اختلالات ناشی از سفر)، مشکلات تمرکز، و انجام معامله را اضافه کنید، چیزهایی که به نظر جالب نمی آیند. با این حال، اگر بدانید که چطور اسیر وسوسه ها نشوید، بصورت حرفه ای سفر کنید و به ارزشها و هنجار های فرهنگی مختلف احترام بگذارید، در این صورت کار شما بسیار ثمربخش خواهد بود.

در اینجا برخی پیشنهادها از سوی شخصی که  این فعالیت را دارد ارائه می شوند:

۱- به ساعات کاری عجیب عادت نمایید.

الان ساعت ۱۱:۴۸ است و دارم دوش می گیرم. با این حال، این بدان معنا نیست که تا الان در خواب بوده ام. ساعت ۴ صبح بیدار شده ام تا بتوانم با شخصی در چین ارتباط تلفنی داشته باشم. در حال حاضر شانگهای ۱۲ ساعت جلوتر از نیویورک است و من باید تیم خود را  تا قبل از تعطیلی اداره به آنجا برسانم. من شب قبل از ساعت ۹ تا ۱۱ بصورت تلفنی با آنها در ارتباط بوده ام. اگر  می خواهید که به عنوان یک کارآفرین بین المللی موفق باشید ساعت ۹ شب تا ۵ صبح را از ساعت کاری خود حذف کنید هرچند که اکنون این زمان در برنامه شما قرار داده نشده است. هر وقت لازم باشد باید کار کنید اما زمانی را برای خواب و استراحت در برنامه خود اختصاص دهید.

۲- بصورت حرفه ای سفر کنید.

این پیشنهاد برای کارفرین بین المللی است. هر چند که Skype, Webex و سایر ابزارهای ویدئو کنفرانس ارتباطات تجاری بین المللی را آسانتر نموده اند، با این حال، هنوز هیچ چیز بهتر از یک ارتباط چهره به چهره نیست. نگهبانی و مراقبت های “نظامی وار” دقیق از اینکه عملیات های بیرونی چگونه مدیریت می شوند موضوعی حیاتی و بنیادین است. به علاوه بایستی سفرهای زیاد، بی خوابی، روزهای سخت و بی روح و شب بیدارهای طولانی مدت در مکان های عجیب به نحوی که حتی فراموش می کنید در کدام کشور هستید را افزود.

هر کس روش خاص خود را برای مقابله با بیماری پروازدگی دارد و در مورد من نیز صادق است. در هواپیما به صدای بدن خود گوش کنید. هر زمان گرسنه بودید چیزی بخورید، هر زمان آب بدن از دست رفت چیزی بنوشید و هر زمان خسته بودید بخوابید. هر چند که خستگی یک شبانه روز را در مسیر سفر دارم با این حال تا ساعت ۱۰ صبح بیدار می مانم تا حتی الامکان ساعت زیستی بدنم را با منطقه زمانی جدید هماهنگ کنم. هر چه هماهنگی این ساعت زیستی با منطقه زمانی جدید طولانی تر شود هماهنگی دشوارتر می شود و بازدهی نیز کمتر می شود. در صورت لزوم اطمینان حاصل کنید که در شب جمعه یا شنبه فرود می آیید و آخر هفته را صرف احیای بدن خود قبل از شروع کار تجاری خود نمایید. سفر یک ضرورت به شمار می رود در صورتی که می خواهید در کار خود موفق باشید، لذا راهی برای حل این مساله بیابید.

۳وقتی خواب از سر شما می پرد، تازه مشکلات شما شروع می شود.

فراز و نشیب های زندگی در هر کار استارت آپی اجتناب ناپذیر است، اما چنانچه دچار بیماری پرواززدگی و بی خوابی شده باشید این مشکل حادتر می شود. سعی نکنید که قهرمان بازی در آورید و شب های طولانی بی خوابی داشته باشید.

 سفرهای ۲۰ ساعتی و بعلاوه تغییرات منطقه زمانی ۱۲ ساعتی ممکن است مشکلات جدی برای شما ایجاد کنند. دلایل متعددی وجود دارند مبنی بر اینکه بی خوابی یا کم خوابی یک نوع تکنیک بازجویی و یک شکل از شکنجه قلمداد می شود. راهی برای خوابیدن پیدا کنید. بی خوابی بر سلامتی اثر گذاشته و اختلالات توهم زا ایجاد می کند. از خودتان مراقبت کنید. برای رفع این مشکل اقدام کنید. تمرین های یوگا، ورزش های سخت، شنا، دوچرخه سواری و مواردی از این قبیل را در برنامه خود داشته باشید. اگر نمی توانید بر مشکل خواب غلبه کنید از یک پزشک کمک بگیرید و پیشنهادات او را رعایت کنید.

۴- مثل یک آفتاب پرست خود را با همه شرایط وفق دهید.

شما لازم است که خود را با شرایط و محیط سازگار نمایید. صرفاٌ خود را با فرهنگ انطباق ندهید، بلکه ارزشها و نُرم های فرهنگی کشوری که در آن فعالیت دارید را یاد بگیرید و با فرهنگ کشور جدید آشنا شوید، و راههایی را برای پیوند میان این انشعابات فرهنگی پیدا کنید. بیشتر آمریکایی هایی که به بازارهای خارجی وارد می شوند انتظار دارند که کشور مورد نظر آنها بطور اتوماتیک فرهنگ تجاری ایالات متحده آمریکا را پذیرا باشد. چنین چیزی رخ نمی دهد. برای مثال، بازار چین مملوء از بقایای شرکت هایی چندملیتی ایالات متحده آمریکا مانند شرکت های Best Buy و Wal Mart می باشد که با دشواری ها و حتی ناکامی هایی در این زمینه مواجه بوده است. حتی فرهنگی مانند فرهنگ کانادا که شباهت بسیار با فرهنگ آمریکا دارد نیز از این لحاظ مشکلات و موانعی داشته است.

صرف اینکه محصول با کیفیتی دارید و طرح بازاریابی و فروش در کشورتان بازخورد خوبی داشته به این معنا نیست که همین طرح در سطح بین المللی نیز نتیجه بخش خواهد بود. با همکاری تیم محلی خود طرح های تجاری و بازاریابی خود را بصورت محلی اجرا نمایید، در غیر این صورت انتظار شکست را داشته باشید.

۵- صبور باشید، اما ضعیف عمل نکنید.

تفاوتی ظریف میان صبر و ضعف ادراک شده وجود دارد. برای فعالیت در سطح بین المللی باید صبر داشت تا بر موانع فرهنگی و زبانی غلبه کرد. ممکن است در سطح داخلی برای حل آنها اقدامی صورت نگیرد. همچنین برای رفع این موانع ممکن است به یک سری مذاکرات راهبردی راجع به افزایش یا کاهش قیمت نیاز باشد. زمانی که عدم تفاهم رخ دهد برای شما مشکل ساز می شود بایستی برای رفع آن اقدام کنید. با اعضای تیم خود راجع به حل این موضوع گفتگو داشته باشید.

۶- در مورد دانش و پیشرفت کشور و فرهنگ خود زیاده روی نکنید.

سخت ترین کشور و فرهنگی که تاکنون در آن فعالیت داشته ام کشور و فرهنگ ایالات متحده آمریکا بود. از زمان شروع کار خود در چین بسیار قوی عمل کردم. دلیل آن این بوده است که پس از یک دهه زندگی در چین به خوبی با این فرهنگ آشنا هستم. وقتی به نیویورک سیتی برگشتم و با گروه کشورهای BRIC آشنا شدم تصور کردم که چون آمریکایی هستم مردم آنها را به خوبی می شناسم و لذا می توانم به آسانی کار بازاریابی و مدیریت را انجام دهم؛ اما اشتباه می کردم. البته قبل از تصمیم گیری نهایی با ۵ مدیر فروش و بازاریابی مشورت کردم.

هماهنگی میان اعضای تیم در ایالات متحده آمریکا بسیار دشوارتر از دیگر کشورهای خارجی بود. درباره دانش و آگاهی خود از بازارهای دیگر من الجمله بازار خود اغراق نکنید. دریافتم که ایالات متحده آمریکا نسبت به کشورهایی مانند چین، برزیل، مکزیک آسیب پذیرتر بوده و دارای ریسک بیشتری است. در هر کشور و کسب و کاری افراد خوب و بد وجود دارند. نکته کلیدی اینجا است که تا جای ممکن از مردم بد فاصله بگیرید. چنانچه هیچگونه اطلاع و آگاهی از فرهنگ کشور مقصد ندارید از کسی کمک بگیرید که معتمد باشد و بتوانید به راهنمایی های او اتکا کنید.

۷- بازخورد داشته باشید.

در  هر بازاری که فعالیت می کنید بازخورد داشته باشید. در گروه BRIC (که شامل کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است) به محض اینکه وب سایت جدید آماده ارائه خدمات باشد یک صفحه مشارکت های مردمی به آن اضافه می شود. این سازوکار نه تنها به عنوان نهادی غیرانتفاعی بلکه به عنوان کسب و کاری خوب در کشورهای محل فعالیت موثر است و  نشان می دهد که تیم و بازار شما به عنوان بخشی از جامعه در حال فعالیت است.

با این اقدامات، در یک موقعیت خوب برای موفقیت بین المللی قرار دارید. در فرایند حفظ از کار خود، بخاطر داشته باشید که تنها با دوستان بومی و دوستان محلی حتما ارتباط برقرار کنید.

 گروه کلید با دارا بودن تیمی از کارشناسان مجرب به افراد و سازمان های مختلف مشاوره کارآفرینی، مشاوره کسب و کار می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*