کسب و کار بین المللی

کسب و کار بین المللی

زمانی که یک ایده خوب برای یک کسب و کار ارائه می شود طبیعتاً تلاش می شود تا فعالیت های خود را برای یک مخاطب کاملاً جدید معرفی کنید. پروتکل های بین المللی تجاری و نیز آداب و رسوم و فرهنگ های خاص مصرف کنندگان تمامی ملت ها  نشان می دهند که هر منطقه چالش ها و مزایای خاص خود را دارد.

در اینجا ۶ درس که من به عنوان یک موسس اروپایی پیرو تلاش خود برای توسعه شرکت خود در سطح ایالات متحده آموختم ارائه می شوند. این درس ها برای همه موسسین کسب و کارها مفید بوده فارغ از هر هدفی که ممکن است داشته باشند.

  • تغییر آهنگ عرضه محصولی که متفاوت است.

فارغ از اینکه شما قبلاً کسب و کار خود را عرضه کرده باشید، زمانی که شما به یک بازار جدید در یک مکان جدید وارد می شوید، لازم است که آهنگ عرضه محصول شما مطابق با استانداردهای محلی تنظیم شود. این بدان معناست که در محتوا و یا ساختار عرضه تغییرات لازم داده شود. در برخی موارد، ممکن است حتی لازم باشد که یک اصلاح اساسی گسترده را انجام داد تا عرضه موفقی را داشت.

برای مثال، در ایالات متحده آمریکا با توجه به تجربیاتی که داشته ام کسب و کارهای جدید بایستی یک آهنگ عرضه دقیق داشته باشند بطوریکه پیام به سرعت و کارآمد دریافت شود. در حالی که اروپایی ها ۶۰ تا ۹۰ دقیقه برای جلسات اختصاص می دهند، در ایالات متحده آمریکا صرفا یک وقت ۳۰ دقیقه ای برای ارائه یک محصول و یا خدمات اختصاص داده می شود. همچنین، جلسات به موقع شروع شده و جالب اینکه به موقع نیز خاتمه پیدا می کنند.

بسیار مهم و حائز اهمیت است که بازاری که تلاش می شود در آن توسعه لازم را پیدا کند مورد توجه قرار گیرد. در چگونگی مطالعات و تحقیقات مرتبط تجدیدنظر شود برای اینکه انتظارات برآورده شده و از بروز اتفاقات غیرمنتظره پیشگیری شود.

  • از سوابق موجود خود به خوبی مواظبت کنید.

موفقیت های خود در بازارهای دیگر را نادیده نگیرید. صرف اینکه محصول شما در بازاری که بدان وارد شده اید تولید نشده است، بدان معنا نیست که این محصولتان موفق نخواهد بود. بلکه عکس این قضیه صادق است. موفقیت پیشین شما موفقیت جدید می آفریند. جالب اینکه، برخی تصور می کنند این مشکل وجود دارد، و برای من این چنین ابراز عقیده چیزی جدید است.

زمانی که من اول بار برای سرمایه گذاری در ایالات متحده آمریکا تلاش می کردم، چندین کارآفرین شبکه از اروپا به من می گفتند که محصولات دیجیتال در خارج از قلمرو ایالات متحده آمریکا معروف هستند به اینکه “در اینجا تولید نشده اند”. برخی می گفتند که این محصولات اعتبار پایینی دارند. اما من به سرعت پی بردم که این بیان صرفاٌ یک افسانه است.

چنانچه شما یک سابقه از خود در یک بازار معتبر برجای گذارید، فارغ از قلمرو محل این کسب و کار، نتایج کار تضمین شده نیستند، اما این کار سرعت پیشرفت کار شما را افزایش می دهد. موفقیت شرکت من در بازارهای برون مرزی صرفاً به من کمک کرده است تا در بازاریابی خدمات خود به طور موثرتر عمل کرده و اعتماد و اطمینان لازم میان مخاطبان کلیدی خود ایجاد کنم.

  • “این عالی است” به معنای “تایید” نیست.

شما ممکن است تا جای ممکن به آمادگی لازم دست پیدا کنید، اما دست آخر برخی مشکلات ارتباطی در بازاری که شما قصد توسعه کار خود در آن دارید ایجاد می شوند. خواه شما یک شرکت آمریکایی باشید که در بازار آلمان سرمایه گذاری می کنید و باالعکس، بازارهای محلی شیوه های مشخص و ثابت در ابراز نظر و انجام کارهای خود دارند.

برای مثال، با وجود سابقه بین المللی شرکت من، این امکان برای من فراهم است که با شرکت های بزرگتر در ایالات متحده آمریکا جلسات گفتگو داشته باشم. با این حال، بازخوردهای اولیه یک مقدار گمراه کننده بودند. من به سرعت پی بردم که در ایالات متحده آمریکا بازخورد مثبت متداول است، و در برخی از موارد این بازخورد عملاٌ در شکل یک انتقاد سازنده است. عباراتی مانند “این عالی است” و یا “من آن را دوست دارم” اغلب در یک جلسه استفاده می شوند، اما لزوماٌ به معنای این نیستند که ما در آستانه عقد یک قرارداد معامله هستیم.

این یک مساله ارتباطات فرهنگی محسوب می شود. در اروپا، ممکن است بعد از طی یک مدت زمان مناسب به شما چنین گفته شود که “این عالی است”. زمانی هم که این جمله گفته می شود این جمله اغلب این معنا را می دهد که گفتگوها عملاً نتیجه بخش بوده اند.

بخاطر داشته باشید که در مورد گفتگوهای با اشخاص ثالث به تفاوت های فرهنگی و زبانی توجه داشته باشید. خود را اسیر معانی و مفاهیم ادراک شده ننمایید، و هیچگونه پیش فرض راجع به جایگاه یک گفتگو نداشته باشید. آماده باشید که با تصمیم گیرندگان واقعی همگام باشید.

  • یک اداره مرکزی را انتخاب کنید.

محل استقرار ادارات مرکزی کسب و کار شما یک موضوع مهم به شمار می رود. فاکتورهای زیادی هستند که به انتخاب مکان مناسب برای اداره مرکزی یک شرکت کمک می کنند. در ورود شما به یک بازار جدید، جایی که ظرفیت لازم برای توسعه کسب و کار شما را داشته باشد بسیار مهم و حائز اهمیت است.

زمانی که کسب و کار من در قلمرو ایالت ها توسعه پیدا می کرد من به سرعت پی بردم که سلیکون ولی، نیویورک سیتی، و بسیاری از شهرهای مشهور برای شرکت های اروپایی که به ایالات متحده آمریکا وارد می شدند بهترین گزینه قلمداد نمی شدند. اهداف تجاری ما با این مناطق و نواحی همخوانی ندارند. سرانجام، من شیکاگو را انتخاب کردم به دلیل تاریخچه آن که به عنوان یک قطب اصلی خرده فروشی محصولات مشهور بود. همچنین مرکزیت جغرافیایی آن نیز به تیم ما کمک می کرد تا به سراسر ایالات متحده آمریکا سفر نمایند.

خوب فکر کنید و یک نقطه برای اداره مرکزی انتخاب کنید که برای توسعه کسب و کار مناسب باشد. بر پایه تصورات و یا گرایش های عمومی خود تصمیم نگیرید.

  • تلاش های شخصی را کم اهمیت مپندارید.

بسیاری از کشورها قراردادهای ESTA (سیستم الکترونیک برای اجازه سفر) دارند این قراردادها سفرهای تجاری را قدری آسانتر می نمایند. با این حال، برخی از کشورها چنین امکاناتی را ندارند. ایالات متحده آمریکا قراردادهای ESTA با بسیاری از کشورها منعقد نموده است. تلاش نمایید تا از جایگاه این قراردادهای ESTA در کشوری که می خواهید به بازار آن وارد شوید سر درآورید.

بررسی کنید که شاید نیاز به ویزا نباشد. این روند در بسیاری از کشورها متفاوت است. بسته به مدت زمانی که می خواهید برای توسعه بازار خود اختصاص دهید ممکن است لازم باشد که یک صورت حساب مالیاتی را تهیه و تنظیم نمایید و یا اینکه درخواست اطلاعات شناسایی شخصی (مثل شماره امنیت اجتماعی و غیره) نمایید. حتی افتتاح یک حساب بانکی ممکن است هفته ها طول بکشد.

سفر و تلاش های مرتبط که شما در این فرایند انجام می دهید ممکن است خسته کننده باشد اما هیچ راه دیگری وجود ندارد که شما به اهداف خود دست پیدا کنید و کسب و کار خود را بطور موثر توسعه دهید. لذا نسبت به کار خود تعهد داشته باشید.

  • برای بزرگ شدن گام بردارید و یا از این کار دست بکشید.

راه اندازی یک کسب و کار در یک بازار جدید هزینه بر است. برای این کار لازم است که هزینه های زیادی را اختصاص دهید. تجربه من نشان می دهد که کسب کار، هزینه های قانونی، بازاریابی و حقوق تنها بخش معدودی از خدمات به شمار می روند که برای آنها لازم است که در ایالات متحده آمریکا نسبت به دیگر کشورها دلارهای زیادتری را صرف کرد. هر چه که شما به زمان عملی راه اندازی و ارائه محصولات و خدمات خود نزدیک تر شوید در این صورت لازم می شود که هزینه های زیادتری را اختصاص داد.

توصیه من این است که یک حد مشخص برای هزینه اختصاص دهید. اطمینان حاصل نمایید که پول کافی در اختیار دارید که از صرف هزینه های اضافی پس از راه اندازی کسب و کار اجتناب شود. لازم است که شما در این کار یک اهرم قوی در دست داشته باشید که پس از راه اندازی بدان طریق به حداکثر نتایج دست پیدا کنید.

اگرچه توسعه هیچگاه آسان نبوده است، اما دانستن اینکه چه انتظاراتی دارید به شما اجازه می دهد تا کسب و کار خود را در هر منطقه به خوبی اداره کنید. انتظارات و طرح های کسب و کار خود را به نحوی مطابق با ظرفیت های منطقه تجاری خود تنظیم کنید. دانستن اینکه یک منطقه چه ظرفیت ها و کارکردهایی دارد به یک شرکت کمک می کند تا فارغ از بزرگی و کوچکی خود برای موفقیت در سطح بین المللی آمادگی لازم را پیدا کند.

گروه کلید با دارا بودن تیمی از کارشناسان مجرب به افراد و سازمان های مختلف مشاوره کارآفرینی، مشاوره کسب و کار  می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*