تبلیغات تریزی

تبلیغات تریزی

ستاره تبلیغات تریزی یا ابعاد ۵ گانه حل مسائل و نوآوری در تبلیغات یکی دیگر از روش‌های تهیه کمپین تبلیغاتی بر اساس اصول تریز است که به خاطر ابعاد یک ستاره می‌توان از آن به عنوان کمپین ستاره‌ای در تبلیغات نام برد.

ابعاد تهیه این کمپین شامل بخش های زیر است:

  • بعد اول: راه حل‌‌های مشخص تبلیغاتی

بسیاری از مسائل تبلیغاتی با راه‌حل‌ها و راهکارهای معمولی که با متدهای از قبل شناخته شده و بر اساس کمپین‌های تبلیغاتی مشاهده و تجربه شده قابل اجرا می‌باشد آنها به هیچ گونه نوآوری نیاز ندارند. تولیدات کشور چین برای آغاز کمپین‌های تبلیغاتی خود از این روش استفاده می‌کنند.

  • بعد دوم: بهبودهای کوچک در استراتژی‌ها و تکنیک‌های اجرایی

تحققیات علمی و عینی در تبلیغات شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف نشان می‌دهد که نزدیک به ۴۵ درصد از مسائل، برنامه‌ها و کمپین‌های تبلیغاتی با دستکاری مختصری در سیستم قبلی و از طریق روش‌های مرسوم در صنعت مربوطه ارائه می‌شود و معمولاً به کمی مبادله و مصالحه در سیستم قبلی نیاز دارد. بنابراین برخی از مسائل و برنامه‌های تبلیغاتی را می‌توان با بهبودها و تغییرات جزیی در برنامه‌ها و کمپین‌های تبلیغاتی دیگر حل کرده و کمپین مورد نظر را به اجرا گذاشت. این تکنیک را الگوبرداری نیز می‌نامند. بیشتر شرکت‌های ایرانی نیز در کمپین تبلیغات محصولات خارجی به تدوین و اجرای کمپین تبلیغاتی اقدام می‌کنند مانند تبلیغ محصولات شرکت نوکیا و هیتاچی.

  • بعد سوم: بهبودهای بزرگ در عوامل تبلیغاتی (رسانه، پیام، شعار، نشانه و…)

در این بعد مهندسان تبلیغ سعی می‌کنند تغییرات اساسی در سیستم‌های تبلیغاتی قبلی ایجاد کنند و از طریق روش‌هایی که خارج از صنعت مربوطه وجود دارد، تناقضات عوامل تبلیغاتی را حل کنند.

  • بعد چهارم: مفاهیم جدید در عوامل تبلیغات (رسانه، مخاطب، پیام، عنوان، نشانه و…)

در این بعد مهندسان تبلیغ بیشتر به فناوری‌ها و شیوه‌های علمی دیگر برای ارایه برنامه یا کمپین تبلیغاتی بهره می‌جویند. که بیشترین علت آن هم هزینه‌های زیاد این نوع از تبلیغات ستاره‌ای است.

  • بعد پنجم: کشف‌های بنیادی در سیستم ها و برنامه‌های تبلیغاتی

این بعد که تنها یک درصد از برنامه‌های اجرایی و کمپین‌های تبلیغاتی را شامل می‌شود یک اختراع یا اکتشاف علمی خارق‌العاده در سیستم تبلیغاتی به وجود می‌آورد مانند اختراع یک رسانه تبلیغاتی، تهیه یک برند ویژه، شعار خاص و پیام منحصر به فرد.

شیوه تهیه کمپین ستاره ای

در این شیوه می توان پنج متغیر تبلیغات که به گفته برخی از صاحب نظران شامل هدف، پیام، رسانه، هزینه و مخاطب تبلیغات است را در هر یک از ابعاد تدوین، تبیین و به اجرا گذاشت. برای نمونه پیام تبلیغاتی را براساس بعد اول تعریف کرد، رسانه تبلیغات را براساس بعد دوم، هزینه های تبلیغات را براساس بعد سوم، مخاطبان هدف را براساس بعد چهارم و در نهایت هدف تبلیغاتی را بر اساس بعد پنچم تدوین و اجرا کرد. با این شیوه می‌توان به سرعت یک کمپین و برنامه تبلیغاتی تهیه و به اجرا گذاشت.

 

طراحی و اجرای کمپین های تبلیغاتی شرکت خود را به گروه کلید بسپارید، پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*