Image-Positive-Psychology

فردی که مسئول ایجاد جنبش روانشناختی مثبت است، مارتین ا. پی. سلیگمن، استاد دانشگاه پنسیلوانیا است. پس از چند دهه تحقیق تجربی و موفقیت درباره نظریه ناامیدی آموخته شده، سلیگمن، در سال ۱۹۹۸ به عنوان رئیس انجمن روانشناسی آمریکا (APA) منصوب شد. در مراسم افتتاحیه خود، در صد و هفتمین سال تاسیس انجمن APA در بوستون، ماساچوست، ۲۱ اوت ۱۹۹۹ بود، که سلیگمن تصمیم گرفت مسیر روانشناسی مدرن که تمرکزش بر آسیب شناختی بود را اصلاح نماید و اهدافش در این زمینه را معرفی نماید. از زمان برگزاری ریاست سلیگمن، او به مدیر جنبش روان شناسی مثبت تبدیل شده است و همچنان بودجه تحقیقاتی از دولت ها در سراسر جهان، وی را مورد حمایت قرار می دهند که تحقیقات بر روی نظریه ها و کاربردهای روانشناسی مثبت در زندگی روزمره را هم در بر می گیرد.

داستان سلیگمن و باغ گل رزش اگر چه یک آزمایش نبود، تبدیل به یک افسانه عامیانه در رشته روانشناسی مثبت شده است. با توجه به روحیه مثبت سلیگمن، روانشناسی مثبت از داستان او در هنگام بازدید از باغ گل رز خویش آغاز شد. دخترش که در آن زمان پنج ساله بود، سعی داشت تا توجه پدرش را جلب کند.سلیگمن به سمت او برگشت و با پرخاشگری جواب وی را داد و با عث نارضایتی او شد. سپس سلیگمن از وی سوال کرد که آیا به یاد می آورد که در سه یا چهار سالگی چگونه گریه و زاری می کرده است؟ دختر به او گفت هنگامی که پنج ساله شد، تصمیم گرفت که دیگر گریه نکند – لذا اگر دختر قادر به متوقف کردن گریه و زاری های خود بود، پس پدر هم می توانست بدخلقی هایش را متوقف کند! این درک و بینشی درباره گسترش اعمال و کارهای درست، به جای تصحیح اشتباهات، باعث شد که سلیگمن در طول زندگی حرفه ای خود به عنوان رئیس APA، آن را ارتقا دهد: ما باید به کودکان و خودمان آموزش دهیم تا به جای نقاط ضعف، بر نقاط قوت خود متمرکز شویم.

یکی از انتقادات به روانشناسی مثبت این است که ایده های جدیدی را مطرح نکرده است. حتی واژه “روانشناسی مثبت” توسط ابراهیم مازلو، چندین دهه قبل از سلیگمن مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال، سلیگمن کار فوق العاده ای را انجام داده است تا افکار و اندیشه های محققان، فیلسوفان و دانشمندان گذشته را به آگاهی ما بازگرداند.

رشته روانشناسی را می توان به تعداد زیادی حوزه های مختلف تقسیم کرد. انجمن روانشناسی آمریکا دارای ۵۶ شاخه است، در حالی که انجمن روانشناسی بریتانیا ۹ حوزه تخصصی روانشناسی را به رسمیت می شناسد ازجمله: بالینی، مشاوره، تحصیلی، پزشکی قانونی، بهداشت، روانپزشکی، روانشناسی-عصبی، شغلی، ورزشی، و معلمان / محققان در روانشناسی.

با این حال، در میان رشته های روانشناسی پذیرفته شده، جای دقیق روانشناسی مثبت کجاست؟ در مورد این که آیا روانشناسی مثبت یک رشته جداگانه است و یا شامل تمام زمینه های روانشناسی می شود یا خیر، اختلاف نظر وجود دارد. به عنوان مثال، شکل زیر نشان می دهد چگونه روانشناسی مثبت می تواند در رشته های روان شناختی اصلی قرار گیرد. سایر پیوندها را می توان به روانشناسی انسان گرا، روانپزشکی، جامعه شناسی، زیست شناسی و سایر زمینه های موضوعی ارتباط داد. با این حال، اینکه آیا روانشناسی مثبت به یک رشته جداگانه تبدیل خواهد شد یا خیر، چیزی است که آینده آن را مشخص می سازد.

روانشناسی مثبت

گروه کلید به افراد و سازمان های مختلف در اجرای پروژه های روانشناسی صنعتی و سازمانی مشاوره و آموزش می دهد پس با ما تماس بگیرید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*