مدیریت نوین صادرات

مدیریت نوین صادرات

در ابتدای دهه ۱۹۹۰ مشخص گردید که مفهوم جدید بازاریابی دیگر به روز نبوده و نیاز به مفهوم راهبردی می باشد. برابر دیدگاه جدید که تکامل عمده ای در تاریخ علم بازاریابی می باشد، تمرکز بازاریابی از مشتری یا کالا به محیط خارجی شرکت تغییر یافت. آگاهی کامل در مورد مشتری دیگر کافی نیست.

برای موفقیت، مدیران بازاریابی بایستی آگاهی‌های لازم را در مورد مشتری با توجه به محیط خارجی که شامل رقابت، قوانین و مقررات دولتی و عوامل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی می‌باشد کسب نمایند. یعنی اینکه مدیران بازاریابی بایستی با مقامات استان ها و یا دولت های محلی و رقباء در صنعت ارتباط نزدیکی برقرار نماید تا به بازار هدف دسترسی پیدا کنند. تکامل عمده دیگر تغییر تمرکز از سودآوری به تأمین منافع افراد و گروه‌های ذینفع در فعالیت های شرکت می باشد که عمدتاً شامل کارکنان، مدیریت، مشتریان، جامعه و دولت هستند. برای رقابت در بازار امری ضروری است که کارکنان به صورت تیمی فعالیت و بصورت مداوم جهت تولید محصولات با کیفیت بالا خلاقیت و نوآوری داشته باشند. به عبارت دیگر بازاریابی بایستی با توجه به محیط خارجی مشتری را مورد توجه قرار داده و منافع کارکنان و مشتریان را تأمین نماید.

جدول (۱) بازایابی همه چیز است

 

قدیم

جدید

راهبردی

دوره تاریخی

تمرکز

وسیله

هدف

بازاریابی

قبل از ۱۹۶۰

کالا

فروش

سود

فروش

۱۹۹۰-۱۹۶۰

مشتری

آمیخته بازاریابی یکپارچه

ارزش

یک وظیفه

۱۹۹۰

روش انجام فعالیت های بازرگانی

دانش و تجربه

سودآوری همه جانبه

همه چیز

در مفهوم راهبردی سودآوری شرکت فراموش نشده، بلکه ابزار عمده جهت تأمین منافع افراد و گروه‌های ذینفع می باشد. ابزار بازاریابی راهبردی مدیریت راهبردی می باشد که کلیه قسمت‌های شرکت را به صورت یکپارچه مورد توجه قرار می دهد. یکی از وظایف مدیریت راهبردی سودآوری است که منبع وجوه برای سرمایه گذاری و اعطای پاداش به سهام داران و مدیریت است. بنابراین، هنوز هم سود هدف مهم و معیار سنجش موفقیت بازاریابی است، اما به تنهایی هدف نهایی نمی باشد. هدف بازاریابی ایجاد ارزش برای افراد و گروه های ذینفع می باشد که مهمترین آنها مشتری است. اگر مشتری بتواند کالاها را با قیمت کمتر ار رقبا دریافت نماید، شرکت با عدم موفقیت مواجه خواهد شد.

بلاخره، مفهوم راهبردی بازاریابی تمرکز مدیریت بازاریابی را از مدل حداکثر نمودن اقتصاد خود به مشارکت های راهبردی و تثبیت موقعیت شرکت از طریق ارتباط بین «فروشندگان و مشتریان» در زنجیره ارزش با هدف «ایجاد ارزش» برای خریداران تغییر داده است. این مفهوم گسترش یافته به نام بازاریابی بدون مرز نامیده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*