یازده سوالی که باید پاسخ بدهید تا طرح بازاریابی قوی داشته باشید

نوشتن برنامه بازاریابی برای شروع هر کسب و کاری ضروری می باشد؛ و لذا در اینجا سوالاتی مطرح می شود که شما برای پاسخگویی به آن نیازمند راهنمایی هستید.

استراتژی بازاریابی: چگونه برنامه بازاریابی شما از اهداف کسب و کارتان پشتیبانی می کند؟

گزارش ماموریت: سعی دارید چه کاری انجام دهید و چرا؟

بازار هدف: هدف شما از انجام فعالیت های بازاریابی چیست؟

تجزیه و تحلیل رقابتی: با چه کسی رقابت می کنید و در چه جایگاهی قرار دارید؟

موضوع فروش منحصر به فرد: چه چیزی کسب و کار شما را منحصر به فرد می کند؟

استراتژی قیمت گذاری: به دنبال مطالبه چه چیزی هستید و چرا؟

طرح تبلیغاتی: چگونه به بازار هدف دست می یابید؟

بودجه بازاریابی: چقدر و در چه مورد پول خرج می کنید؟

لیست عملکرد: برای رسیدن به اهداف بازاریابی خود چه کارهایی را باید انجام دهید؟

معیار ها: عملکرد شما چگونه است و در کجا کارتان را بهبود می بخشید؟

هنگام پایان هر مرحله یک طرح بازاریابی خواهید داشت که باید از آن به عنوان طرح فعالیت بازاریابی خود در کسب و کار کوچکتان استفاده کنید.

استراتژی بازاریابی: چگونه برنامه بازاریابی شما از اهداف کسب و کارتان پشتیبانی می کند؟

قبل از اینکه طرح کسب و کار خود را ایجاد کنید باید دقیقاً بدانید چه کاری می خواهید انجام بدهید. این استراتژی بازاریابی شما است و به طور مستقیم با اهداف کسب و کار شما ارتباط دارد. استراتژی بازاریابی شرح می دهد چه کاری می خواهید انجام بدهید و بقیه این طرح بازاریابی نحوه کار شما را بطور مفصل توضیح می دهد.

به عنوان مثال یکی از اهداف کسب و کار شما  می تواند گسترش  خرده فروشی آفلاین به وب سایت تجارت الکترونیک باشد. استراتژی بازاریابی شما برای این هدف می تواند معرفی محصولاتتان به بخش جدید  بازار داخلی باشد. بعد از آن باید استراتژی خود را به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم کنید و در عین حال پیام خاص بازاریابی خود را تعریف کنید. در مورد نحوه استراتژی بازاریابی به همراه عملکرد طرح بازاریابی بیشتر مطالعه کنید.

اگر هنوز هدف خاصی در مورد کسب و کار ندارید، برای شروع از راهنمای تنظیم اهداف کسب و کار استفاده کنید. همچنین، از افزودن جدول زمانی خاص به اهداف خود (به عنوان مثال، طرح ۹۰ روزه) اطمینان حاصل کنید. این جدول به شما کمک می کند تا طرح بازاریابی هدفمند تر و واقع بینانه تر ایجاد کنید.

گزارش ماموریت: می خواهید چه کاری انجام دهید و چرا؟

گزارش ماموریت به این سوالات پاسخ خواهد داد؟ سعی دارید چه کاری انجام بدهید؟ چرا این کار را انجام می دهید؟ شما ممکن است قبلاً گزارش ماموریت را به عنوان بخشی از فرایند برنامه ریزی کسب و کار خود ایجاد کرده باشید. در این صورت باید آن را به طرح بازاریابی خود اضافه کنید.

گزارش ماموریت شما مبنای طرح بازاریابی شما است. اگرچه ممکن است نقش مستقیمی در فعالیت های بازاریابی شما نداشته باشد، اما گزارش ماموریت شما به اهداف کسب و کار شما می پردازد و به شما کمک می کند تا مطمئن شوید فعالیت های بازاریابی که انجام می دهید از اهداف کلی کسب و کارحمایت می کند. گزارش ماموریت ابزار موثری است که به شما نشان می دهد از کجا شروع کرده اید و مشخص می کند آیا مسیر درستی را پیموده اید یا خیر؟ اگر هنوز گزارش ماموریت خود را تکمیل نکرده اید، اکنون باید این کار را انجام دهید.

بازار هدف: هدف شما از انجام فعالیت های بازاریابی چیست؟

بازار هدف شما مخاطبان خاصی هستند که شما می خواهید از محصولات و خدماتتان بهره مند شوند. این همان گروهی است می خواهید به آنها کالا بفروشید. هر چه به این سوال مفصل تر پاسخ دهید، طرح بازاریابی شما هدفمندتر خواهد شد. با حوصله در مورد بازار تحقیق کنید تا بتوانید موارد زیر را مشخص کنید.

چه کسانی مخاطبان هدف شما را تشکیل می دهند ؟

کجا می توانید آنها را بیابید؟

چه چیزی برای آنها مهم است؟

نگران چه چیزی هستند؟

اکنون چه چیزی لازم دارند؟

بهتر است از افراد یا شرکت هایی که فکر می کنید مشتری ایده ال شما هستند یک طرح کلی تهیه کنید. این نه تنها به شما در شناسایی آنها کمک می کند بلکه می تواند پیام بازاریابی شما را شخصی کند.

تجزیه و تحلیل رقابتی: با چه کسی رقابت می کنید و در چه جایگاهی قرار دارید؟

یکی ار بهترین راه های تحقیق درباره بازار هدف و آماده کردن فعالیت های بازاریابی در نظر گرفتن رقابت است. شما باید بدانید چه کسی در بازار محصولات مشابه را می فروشد، به خصوص اگر این افراد به مصرف کنندگانی کالا می فروشند که از نظر شما مشتری ایده ال هستند. کارها و اشتباهات آنها را به دقت بررسی کنید.

یکی از راه های تجزیه و تحلیل رقابتی تجزیه و تحلیل از طریق SWOT است. SWOT ابزار استراتژیکی است که نقاط قوت، ضعف، فرصت، تهدید یک شرکت را ارزیابی می کند. شما باید نقاط قوت، ضعف، فرصت، تهدید رقبای برتر کسب و کارتان را با دقت بررسی کنید تا از رقابت و نحوه عملکرد خود شناخت بیشتری بدست آورید.

تجزیه و تحلیل رقباء به شما کمک می کند تا بدانید کجا می توانید در رقابت پیروز شوید و موقعیت مناسب بازار را شناسایی کنید و برای رویارویی با چالش های رقابت آماده شوید.

موضوع فروش منحصر به فرد: چه چیزی کسب و کار شما را منحصر به فرد می کند؟

هنگامی که بدانید با چه کسی رقابت می کنید، باید روشی را شناسایی کنید که شما را از دیگران متمایز کند. چه چیزی کسب و کار، محصولات و خدمات شما را منحصر به فرد می سازد و آنرا برای بازار هدف شما مطلوب می سازد.

موضوع فروش منحصر به فرد گزارشی است که در مورد نحوه تفاوت کسب و کار، محصولات و خدمات شما با دیگران توضیح می دهد. این گزارش مشخص می کند چه چیز کسب و کار شما را به بهترین گزینه تبدیل می کند و نشان می دهد چرا مشتریان شما را به رقبای تان ترجیح می دهند.

استراتژی قیمت گذاری: به دنبال مطالبه چه چیزی هستید و چرا؟

اگر هنوز طرح کسب و کار سنتی دارید، پس قبلاً زمان زیادی را صرف تحقیق در مورد قیمت مناسب برای محصولات و خدمات خود کرده اید. اکنون باید اطلاعات قیمت گذاری را با فعالیت های اقتصادی خودتان مرتبط سازید.

یکی از مهم ترین عواملی که باید ارزیابی کنید نحوه استفاده از استراتژی قیمت گذاری خود در پیام بازاریابی تان است. در بیشتر موارد با ارائه دیدگاه روشنی به مشتری نسبت به قیمت و سودی که در قبال خرید محصولات شما نصیبش می شود می توانید از قیمت کالا حمایت کنید. موضوع قیمت بالا عاملی است که مشتری را به خرید ترغیب می کند.

اگر شما هنوز در مورد قیمت گذاری نظری ندارید، استراتژیهای  قیمت گذاری را مطالعه کنید تا با رویکردهای متفاوت و ارتباطشان با کسب و کار خودتان آشنا شوید.

طرح تبلیغاتی: چگونه به بازار هدف دست می یابید؟

طرح تبلیغاتی شما به عنوان عنصر کلیدی ترکیب بازاریابی هر گونه ارتباط با مصرف کننده را شامل می شود.  طرح تبلیغاتی اصولاً به این سوال پاسخ می دهد: چگونه موضوع فروش منحصر به فرد را در بازار هدف مطرح می سازید؟

طرح تبلیغاتی شما در برگیرنده انواع فعالیت های بازاریابی شما باشد و ممکن است شامل موارد ذیل باشد:

تبلیغات

بسته بندی

روابط عمومی

فروش مستقیم

بازاریابی اینترنتی

تبلیغات فروش

مواد بازاریابی

سایر تلاش های تبلیغاتی

اگر نمی خواهید در ابتدا تغییرات زیادی در طرح های تبلیغاتی تان ایجاد کنید، بهتراست با انتخاب سه یا پنچ فعالیت بازاریابی خاص شروع کنید که به شما کمک می کند تا استراتژی بازاریابی ای را که ابتدا در نظر داشتید را اجرا کنید.

برای مثال، اگر یکی از اهداف شما ارائه پنج مشاوره رایگان در عرض سه ماه باشد، آنگاه طرح تبلیغاتی شما ممکن است از طریق کمپین تماس سرد، طرح توسعه رسانه های اجتماعی خارج از برنامه و کمپین ایمیلی مستقیم به رهبری هدفمند بپردازد.

این مرحله باید همزمان با مرحله بعدی تکمیل شود زیرا بودجه شما بر فعالیت هایی که در برنامه خود گنجانده اید تاثیر می گذارد.

بودجه بازاریابی: چقدر و در چه مورد پول خرج می کنید؟

هنگام شرح برنامه تبلیغاتی باید به روشنی مشخص کنید که بودجه شما برای انجام کدام فعالیت ها کافی است. متاسفانه بیشتر کسب و کار های کوچک بودجه محدودی برای بازاریابی دارند پس طرح تبلیغاتی ای را ایجاد کنید که مطابق با بودجه شما باشد.

شما ممکن است بودجه بازاریابی سالانه داشته باشید اما باید این بودجه را به بودجه های ماهانه تقیسم کنید تا هم بتوانید به نتیجه برسید و برنامه تبلیغاتی خود را اصلاح کنید و هم به فعالیت هایی بپردازید که سبب بازگشت سرمایه شما می شود.

لیست عملکرد: برای رسیدن به اهداف بازاریابی خود چه کارهایی را باید انجام دهید؟

اینکه مشخص کنید چه کاری می خواهید انجام دهید و چه زمانی این کار را انجام بدهید می تواند بخش مهمی از برنامه بازاریابی شما باشد. این فهرست کاری شما است که شما را در مورد انجام هر یک از فعالیت ها راهنمایی خواهد کرد. مراحل عملی به شما  کمک خواهد کرد که به کارتان ادامه دهید تا بتوانید بدون نیاز به تجدید قوا و نوآوری وارد مرحله بعدی شوید و پیشرفت مداوم داشته باشید.

برای ایجاد فهرست عملکرد طرح بازاریابی خود باید از فرآیندی استفاده کنید که برای مدیریت کارهای روزانه خود استفاده می کنید: یعنی هدف نهایی را مشخص می کنید و آن را  به یک سری از وظایف تک مرحله ای تقسیم کنید تا به هدفتان برسید.

برای مثال، اگر یکی از فعالیت های طرح تبلیغاتی شما راه اندازی کمپین پست الکترونیکی مستقیم باشد، شما ابتدا باید مراحل عملی زیر را طی کنید:

تعیین بودجه برای کمپین

شفاف سازی هدف کمپین

مشخص کردن نوع ایمیلی که می خواهید بفرستید

استخدام طراح یا شرکت برای تضمین کار خود

نوشتن رونوشت بخش ایمیل مستقیم

مشخص کردن تماس جهت اقدام و عمل

داشتن پیش نویس بخش نامه الکترونیکی ایجاد شده

فهرست عملکرد شما مادامی که از روند کاری شما حمایت می کند می تواند اشکال متفاوتی داشته باشد. هر اقدامی که انجام می دهید باید مطابق با زمان بندی طرح بازاریابی شما باشد. معمولا ًهر چه مراحل کوتاه تر باشد، تکمیل کارها آسان تر است و کار با شتاب بیشتری انجام می شود.

معیار ها: عملکرد شما چگونه است و در کجا کارتان را بهبود می بخشید؟

اگر پیگیر نتایج کار خود نباشید، همه کارهایی را که برای ایجاد طرح بازاریابی برای کسب کار کوچک خود انجام می دهید بی فایده خواهد بود. این مرحله به شما اجازه می دهد تا طرح بازاریابی خود را از حالت سند آماری خارج کنید و آنرا به طرحی تبدیل کنید که همزمان با کسب و کار شما رشد کند و توسعه یابد.

نحوه پیگیری نتایج کار به تکنیک های بازاریابی ای بستگی دارد که به کار می برید. به عنوان مثال بازاریابی اینترنتی را می توان با معیارهای اینترنتی و تجزیه تحلیل پیگیری کرد در حالی که پیگیری روش بازاریابی غیر آنلاین نیازمند روش های دستی تر  و قابل لمس تر است.

به طور کلی هر چه سیستم پیگیری شما استانداردتر باشد نتایج شما مرتبط تر خواهد بود و شما می توانید فعالیت های بازاریابی موفق تری انجام دهید.

نکات اضافی طرح بازاریابی

در اینجا چند نکته کوچک در مورد ایجاد طرح بازاریابی موثر برای کسب وکار کوچک شما ارائه می گردد:

هنگام برنامه ریزی در مورد فعالیتهای  بازاریابی دائما از طرح بازاریابی خود  استفاده کنید.

طرح بازاریابی خود را سند واقعی ندانید. این طرح باید آنقدر انعطاف پذیر باشد تا بتواند در کسب و کار شما  تغییر ایجاد کند.

مبنای مشتریان فعلی خود را نادیده نگیرید. ایجاد مشتری وفادار باید یکی از اهداف بازاریابی شما باشد.

آنچه در رقابت اتفاق می افتد نباید شما را از مسیر خود منحرف کند. آنچه که در رقابت مفید است لزوما برای شما مفید نیست.

از اضافه کردن تکنیک های بسیار زیاد به طرح تبلیغاتی خود خودداری کنید. هر چه از تاکتیک کمتری استفاده کنید بهتر می توانید نتایج و فعالیت های خود را اندازه گیری کنید.

صبر کنید. شما نمی توانید فوراً از موفق بودن استراتژی یا فعالیت بازاریابی خاص آگاه شوید.

از موفقیت و شکستتان درس بگیرید و آن را در آینده مد نظر داشته باشید.

برای نگارش طرح بازاریابی تجاری یا برنامه بازاریابی (Marketing Plan) خود با ما تماس گرفته و از ما مشاوره بگیرید.

1 Comment

  1. هدایت شجاعی نژاد گفت:

    تبلیغات شعبه مزایا ومعایبی دارد که ما باید اولا اخلاق مداری و هماهنگ بودن پرسنل شعبه. و کلیه مشتریان خرد ودرشت راجذب بنماییم و خدمات بانک را به مشتریان معرفی بنماییم و جذب منابع ارزان قیمت ونصب دستگاه‌های پو. و خدمات الکترونیکی و سرزنی مداوم به مشتریان شعبه و پرستاری پوزهای شعبه دراولویت اول باشند تا بتونیم موفق باشیم و اینکه. بازاریابی از تبلیغات شروع می‌شود وتا قابتی بین بانک‌های خودمون وسایر شعب بانک‌ها که ما بتونیم در جذب مشتریان خرد ودرشت بصورت تخصصی عمل کنیم وهمچنین پرستاری دستگاه‌های پوز و فعال نمودن آنها وهمچنین تبلیغات طرحهای مختلف تسهیلاتی وطرح آنی در پرداخت تسهیلات. ووصول مطالبات وصدور ضمانتنامه و خدمات اینترنتی ونصب موبایل بانک وخدمات کارمزدی شعبه واخلاق مداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*