از حس بد به حس خوب - ده روش منطقی اندیشیدن

از حس بد به حس خوب - ده روش منطقی اندیشیدن

۱- خطاهای شناختی را مشخص کنید. افکار منفی خود را بنویسید. به این ترتیب می‌توانید نوع خطای شناختی تان را تعیین کنید. با این کار به آسانی و با دید مثبت و منطقی تری با موضوع برخورد می‌کنید.

۲- شواهد را بررسی کنید. به جای اینکه تصور کنید افکار منفی تان درست هستند، شواهد واقعی آن را بررسی کنید.

۳- روش معیار دوگانه. به جای اینکه خود را با یک روش بی رحمانه، محکوم و سرکوب کنید، به همان روش دلسوزانه ای که با دوستتان در مورد مشکلش صحبت می‌کنید با خودتان حرف بزنید.

۴- تکنیک تجربی (عملی). برای بررسی اینکه آیا افکار منفی شما درست هستند یا نه، آزمایشی انجام دهید. مثلاً اگر در طی یک رویداد هولناک، هراس داشته باشید که مبادا بر اثر یک حمله ی قلبی بمیرید، می‌توانید در همان لحظه آهسته بدوید، یک یا چند بار از پله ها بالا و پایین بروید. این کار به شما ثابت خواهد کرد که قلب شما سالم و قوی است.

۵- اندیشیدن در سایه یکنواختی. شاید به نظر خسته کننده برسد، اما تأثیرات آن می‌تواند بیانگر حقایق دیگری باشد. به جای اینکه با روش همه یا هیچ به مشکلاتتان فکر کنید، مسائل را بررسی و به آن ها از صفر تا ۱۰۰ امتیاز دهید. زمانی که اوضاع به خوبی آنچه که شما انتظار دارید پیش نمی‌رود، به جای اینکه به یک شکست کامل بیاندیشید، آن مورد را مانند یک موفقیت جزیی در نظر بگیرید. توجه داشته باشید این موقعیت چه درسی را به شما می‌آموزد.

۶- روش پرسش (بررسی). از دیگران بپرسید که آیا افکار و نگرش های شما منطقی هستند یا خیر. مثلاً اگر فکر می‌کنید که اضطراب صحبت کردن در مقابل جمع امری غیرعادی است از چند نفر از دوستانتان هم بپرسید که آیا آن ها هم قبل از ایراد سخنرانی یا صحبت در جمع دچار اضطراب و خجالت می‌شوند یا خیر.

۷- تعریف کردن اصطلاحات. زمانی که به خودتان برچسب “احمق”، “بازنده”، “نابکار”، یا “حقیر” می‌زنید معنای احمق را از خودتان بپرسید؟ وقتی که متوجه شوید فردی به عنوان احمق و یا بازنده وجود ندارد، احساس بهتری در شما ایجاد خواهد شد.

۸- روش معنایی. مفهومی را که کمتر بار هیجانی و یا شورانگیز دارد، جایگزین کنید. این روش برای “اظهارات باید” موثر است. به جای اینکه به خودتان بگویید “من نباید مرتکب آن اشتباه می‌شدم”، می‌توانید بگویید “بهتر بود که مرتکب آن اشتباه نمی‌شدم.”

۹- نسبت دادن دوباره. به جای اینکه به طور غیرارادی خود را فرد بدی بدانید و برای مشکل بوجود آمده خود را سرزنش کنید، به عواملی بیندیشید که ممکن است در بروز آن مشکل دخالت داشته باشند. به جای اینکه از تمام انرژی‌تان برای سرزنش خود استفاده کرده و احساس گناه کنید، به حل مشکل بیندیشید.

۱۰- تحلیل موثر. مزایا و معایب یک احساس (وقتی هواپیما تأخیر دارد عصبانی می‌شوید)، یک فکر منفی (اهمیتی ندارد چقدر سخت تلاش کرده‌ام، من همیشه افتضاح به بار می‌آورم)، یا یک الگوی رفتاری (زمانی که افسرده هستید، زیاد غذا می‌خورید و یا اینکه در رختخواب دراز می‌کشید) را به صورت فهرست وار بنویسید. همچنین می‌توانید برای تغییر باوری که مغلوب کننده است (همیشه باید سعی کنم فرد کاملی باشم) از روش تحلیل موثر استفاده کنید.

2 Comments

  1. کیان گفت:

    با سلام ممنون از سایت خوب شما تشکر شرکت کیان پارس

  2. خرید گیم تایم گفت:

    سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*