راهگشای فروش

راهگشای فروش

هنگامی که چندین سال در کار فروش موفق باشید، احتمالاً فرصت این را خواهید یافت که پست مدیریت را احراز کنید. هر چند، بسیاری از مردم معتقدند که مهارت ها، توانایی‌ها و انگیزه‌ای که برای فروش موفق لازم است، با قابلیت‌هایی که برای رسیدن به موفقیت به عنوان یک مدیر لازم است، تفاوت دارد ولی این یک دیدگاه قدیمی و از مد افتاده است. واقعیت این است که فروشندگان خوب این قابلیت را دارند که مدیران بزرگی شوند و بسیاری از مدیران و گردانندگان بزرگ شرکت‌ها از راه فروش به این مقام رسیده‌اند.

مهارت‌های شما به عنوان یک فروشنده، مستقیماً در موفقیت‌تان به عنوان یک مدیر سهم خواهد داشت. مطالعات متعددی نشان می‌دهد که مدیران بخش عمده‌ای از وقت خود را صرف ارتباط با دیگران می‌کنند. مدیرانی که بی‌تجربه و بی‌مهارت هستند یا در حوزه‌ی کاری خود اعتماد به نفس ندارند، با پرسنل خود دچار مشکل می‌شوند. توجه داشته باشید که، آن دسته از مهارت‌های ارتباطی که در نقش فروشنده به توسعه و تقویت آنها همت می‌گمارید، کاملاً به درد پست مدیریتی هم می‌خورند.

یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که به عنوان یک فروشنده دارا هستید، توانایی شما برای گوش کردن به آن چیزی است که مشتریان بالقوه و بالفعل باید بگویند. این مهارتی است که شما مستقیماً می‌توانید آن را در سطح مدیریتی نیز اعمال کنید. امروز احترام و اعتماد از مهم‌ترین کلمات موجود در زمینه مدیریت‌اند. در واقع، بسیاری از متخصصان ادعا می‌کنند که احترام و اعتماد در قلب مدیریت موثر جای دارند. تجربه شما در فروش می‌تواند مهارت‌های رهبری شما را نیز بسازد و توسعه بخشد. بسیاری از مردم از منظر فروش به رهبری نگاه نمی‌کنند، اما هنگامی که شما به رهبری دیگران می‌پردازید، فروش نقشی حیاتی را در این میان ایفا می‌کند. برای رهبری موثر بر دیگران، باید نسبت به نیازها، انگیزه و سلائق آنها شناخت و درک کاملی داشته باشید. شغل شما به عنوان یک رهبر، این است که نیازهای شخصی کارمندتان را بشناسید و سپس تحقق این نیازها را با اهدافی که شما می‌خواهید که او برآورده‌شان کنید، مرتبط نمایید.

بنابراین، کاراترین مدیران به طور موثر ارتباط برقرار می‌کنند، به صحبت‌های کارمندانشان گوش می‌کنند، درون داد کارمندانشان را ارج می‌نهند و با آنها با احترام و اعتماد رفتار می‌نمایند. از آنجایی که تعداد زیادی از شرکت‌ها، خواستار این هستند که با کارمندانشان مثل مشتریان رفتار شود، تجربه‌ی شما با مشتریان، بهترین زمینه را برای انجام چنین امری فراهم می‌کند. توانایی شما در درک مشتریان بالقوه و تغییر شیوه‌تان بر مبنای نیازها و موقعیت کاری‌تان در رهبری موثر، ضروری است.

نقش اساسی که امروزه مدیران ایفا می‌کنند، نقش مربی‌گری است. مهارت‌های فروش در این زمینه، چند نقطه قوت را برای شما در بردارد. در وهله‌ی نخست، به عنوان یک فروشنده‌ی موفق، هنگام انجام تماسهای تلفنی مشترک در زمینه‌ی فروش، می‌توانید تکنیک‌های موفقیت آمیزتان را به اعضای تیم نشان دهید، یا سرمشق قرار دهید. در واقع، یاد گرفتن از مدیر یکی از موثرترین منابع آموزش، و رشد و توسعه ی کارمند به شمار می‌آید. دوم این که، توانایی شما در پرسیدن سوالات، گوش دادن و درک کارمندان به عنوان افراد مستقل، به شما کمک خواهد کرد تا نقش مربی آنها را ایفا کنید.

جان کلام در موفق بودن فروش و مدیریت، در یک لغت خلاصه می‌شود: مردم. موفقیت شما به عنوان یک فروشنده می‌تواند در توسعه ی این توانایی به شما کمک کند تا با هر کسی به طریقی موثر سرو کار داشته باشید. این توانایی برای موفقیت در فروش حیاتی است. هرگز این ادعا را باور نکنید که فروشندگان نمی‌توانند مدیران خوبی باشند.

فروشندگان حرفه‌ای ویژگی‌های رشک برانگیز بسیاری دارند که عبارتند از: با معلومات، مراقب، منصف، قابل اعتماد، اخلاق گرا و با وجدان، شنوندگان عالی، نگران و دلسوز در مقابل دیگران، قابل دسترس، صادق، قابل اعتماد، قابل احترام، پاسخ گو، خوش صحبت، متقاعد کننده، مدافع کیفیت، فداکار، دارای روحیه گروهی، خدمت‌مدار، با انرژی، منظم، مثبت، مصّر و پیگیر، هدف مدار، وفادار و خلاق.

با توسل به تمام خصائص یک حرفه‌ای موفق در زمینه‌ی فروش، خواهید توانست به خوبی از پس فروش، مدیریت، و زندگی برآیید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*