برندسازی

برندسازی

بازسازی برند تغییر یا به روز رسانی تصویر یک سازمان، سرویس یا محصول است. این تعریفی ساده از واژه بازسازی برند در فرهنگ لغت است. اما در واقع، تجزیه و تحلیل عمیق این روند به شما نشان می دهد که این کار به این سادگی ها هم نیست.

بیایید تصور کنیم که شما پس از مدتی طولانی از برخورداری از همان ظاهر همیشگی که فکر می کردید مد روز و الهام بخش دیگران است، می خواهید ظاهر خود را تغییر دهید. فکر می‌کنید که با حال، شیک و مطابق مد روز هستید. اما یک روز متوجه می شوید که دیگران خیلی بهتر از شما به نظر می آیند و مردم دیگر مانند گذشته به شما نمی نگرند، شاید شما برخلاف انتظار، آن قدرها هم با حال نیستید.

اگر بخواهم رک بگویم، شما به اشتباه تصور می کردید که بدون هیچ گونه تلاشی، همیشه در جایگاه بالا و برتر باقی خواهید ماند و به دلیل ترس از پایان دوران راحتی خودتان، تنبل شده اید. شما مطمئن بودید که سبک و سلیقه شما متناسب با عموم مردم است، اما در واقع به آرامی و آهستگی، قدیمی شده اید. اکنون زمان تغییر ظاهرتان فرا رسیده است تا خود را با شیوه های جدید منطبق سازید و حتی فرصت های جدیدی که بوجود می آیند را شناسایی نمایید. شما می توانید در این زمینه از مشاوره برندسازی بهره گیرید تا تصمیمات درستی اتخاذ نمایید.

این مساله، چیزی است که برای برندها هم اتفاق می افتد. همانطور که زمان می گذرد، آنها به ساکن و ثابت ماندن، گرایش پیدا می‌کنند و صاحبان آنها برای به روز شدن آن، سرمایه گذاری نمی کنند. نقطه ضعف این واقعیت این است که مردم به آرامی به سمت برندهای دیگری کشیده خواهند شد که هویت و ظاهرشان با افراد ارتباط بهتر و بیشتری برقرار می کند. اکنون زمان تجزیه و تحلیل کسب و کار و برندتان فرا رسیده است تا آن را با بازار سازگار سازید.

بیایید در این فرآیند عجله به خرج ندهیم!

اول از همه شما باید تکالیف خود را انجام دهید:

پژوهش

برندسازی

مشکلات اصلی که شرکت شما با آن مواجه است را شناسایی کنید؛ دریابید که کدام جنبه ها به درستی کار نمی کنند؛ انتظارات عمومی را کشف کنید؛ رقبای خود و موقعیت آن ها در بازار را معین کنید. پس از اینکه تمام این اطلاعات لازم را کشف کردید، می توانید اطلاعاتی درباره بودجه ای که برای فرایند بازسازی به آن نیاز دارید را جمع آوری کنید و همچنین یک چشم انداز کلی از نتایج نهایی خلق نمایید. در خاتمۀ فرآیند بازسازی برند خود، می خواهید چه چیزی را به دست آورید؟ هویت جدید شما چه خواهد بود؟ عموم مردم به تغییرات چگونه پاسخ خواهند داد؟

استراتژی

برندسازی

به طور خلاصه، شما یک استراتژی خلق می کنید!

ابتدا باید ایده‌های خود را آزمایش و سپس آنها را ارزیابی کنید تا ببینند که چه چیزی برای برند شما مناسب است. پس از اینکه هویت جدید خود را خلق کردید، باید آن را بر روی گروه کوچکی از افراد (بخش اصلی مشتریان خود) آزمایش کنید و ببینید که آیا شما انتخاب های مناسبی انجام داده اید یا خیر.

عکس العمل افراد به ایده‌های جدید، شما را در مسیر درستی هدایت می نماید، بنابراین به نحوۀ واکنش آنها توجه کنید، نظراتشان را بپرسید و نسبت به پیشنهادات آن ها، ذهنی باز داشته باشید.

ارزیابی

برندسازی

شما باید با استفاده از ابزارهایی که در اختیار دارید، به ارزیابی روند کار بپردازید: نظرات عمومی و میزان فروش را بر روی جدول بیاورید و چشم خود را از وب سایت های مربوطه بر ندارید و مهمتر از همه، توقف نکنید! واکنش بازسازی برند خود را بررسی نمایید و ترویج و تبلیغ آن را هرگز از یاد نبرید!

اگر شما برند خود را تبلیغ نکنید، همۀ این تلاش ها بیهوده خواهد بود: خودتان را به عموم بشناسانید، در مورد اینکه چه ایده های نوآورانه ای را به بازار می آورید، داد و قال راه بیاندازید. لباس های جدید خود را با افتخار بپوشید!

بعد از بازسازی، خودِ برند و سازمانی که نماینده آن است، انگشت نما خواهد شد و دوباره مورد توجه قرار می گیرد، توجه عموم را جلب می نماید و شاید بخش جدیدی از مشتریان را برای سرمایه گذاری در محصولاتتان متقاعد سازد.

به غیر از ظاهر قدیمی که تنها یک نمونه از دلایلی است برای بازسازی برند، شاید این فرآیند در هنگام تغییرات عمده در شرکت شما نیز مورد نیاز باشد.

به عنوان مثال اگر ادغامی بین دو شرکت صورت گیرد یا تغییر مدیریتی ایجاد شود، شاید مدیران جدید بخواهند نشان دهند که نظراتشان به روز است یا صرفاً بخواهند اثبات کنند که شرکت همچنان فعال است و دائما ایده‌های جدید و محصولات نوآورانه ای را به بازار ارائه می دهد.

اگر می خواهید بخش جدیدی از عموم مردم را جذب کنید یا یک محصول یا خدمات جدید را به بازار معرفی کنید، می توانید در مورد بازسازی برند نیز فکر کنید. همۀ این ها، دلایل خوبی برای شروع بازسازی برند و سرمایه گذاری برای اقتباس تصویر برند با واقعیت های جدید شرکت است.

شما همیشه به تغییرات ریشه ای برای شرکت، محصول یا برند خود نیاز ندارید، اما از طرفی هم نمی خواهید سطحی باشید.

مهمترین جنبه برای اینکه برند شما کارآمد باشد، این است که خودجوش و از درون باشد؛ اگر کارکنان شما به هویت جدید اعتقاد داشته باشند، مشتریان شما نیز این اعتقاد را پیدا خواهند کرد.

بنابراین، پس از اینکه لباس هایمان را عوض کردیم، کار بازسازی برند را انجام دادیم، همه چیز احیاء می شود و با آخرین مد روز همسو می‌گردد، و وقت آن فرا می رسد که با ظاهری جدید به خیابان ها برویم.

وقت آن رسیده تا خود را در بازاری پر از شور و شوق و افتخار از دستاوردهایمان ارائه دهیم. اما به یاد داشته باشید که بازسازی برند به عنوان یک راه حل برای هر مشکلی که ممکن است شرکت شما با آن مواجه شود کارساز نخواهد بود، بنابراین اگر فکر می کنید که شرکت شما نیاز به تغییرات ظاهری دارد، باید بررسی کامل و جامعی را انجام دهید.

خوشبختانه، برندسازی، متخصصان بسیاری دارد و بایدها و نبایدهای فراوانی هست که شما می توانید از آنها یاد بگیرید. به تمام نمونه های موجود از فرایندهای موفق و شکست در زمینه بازسازی برند نگاهی بیاندازید؛ به نتیجه گیری هایی برسید که می توانید آن ها را با نیازهای خاص برندتان سازگار نمایید.

اگر طراحی لوگو عینی باشد، کل تصویر برندی که ارائه می دهد نیز باید عینی، مستقیم و واضح باشد. بسیاری از لوگوهای شناخته شدۀ شرکت ها پس از بازسازی برند، مورد انتقاد مصرف کنندگان قرار گرفته اند. بنابراین انتظار نداشته باشید که همه، ظاهر جدید شما را دوست داشته باشند.

گروه کلید به تمامی افراد و شرکت های مختلف مشاوره برندسازی، ایجاد و حفظ برند(نام تجاری) ارائه می نماید. پس با ما تماس بگیرید تا در مورد اینکه چگونه می توانید برای آنچه پیش رو است، بهتر آماده شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*