مدیریت و توسعه شغل

مدیریت و توسعه شغل

شما به عنوان یک فرد بزرگسال ممکن است مجبور باشید هفته ای ۴۰ ساعت کار کنید. برای اینکه بتوانید در این ۴۰ ساعت به حداکثر شادی و موفقیت دست پیدا کنید باید مدیریت شغلی داشته باشید. مدیریت شغلی به این معناست که شما برای رسیدن به توانایی ها و مهارت ها و تجربیات مورد نظر در شغل خود برنامه ریزی کرده و برای اجرای این برنامه ها تلاش کنید. در این مسیر بهتر است اهدافتان را با رئیس و یا شریک کاری خود در میان بگذارید این کار می تواند به گسترده تر کردن تجربیات کاریتان کمک نماید. وقتی کارکنان یک سازمان به حرفه خود فکر می کنند قطعاً نباید شغل قبلی و یا فرصت های شغل آتی به ذهنشان خطور کند. آنها باید بتوانند به شغل فعلی خود فکر کنند. هرچقدر که کارکنان با توجه به چارت سازمانی رشد می کنند، فرصت های شغلی کمتری پیش روی آنها قرار می گیرد. اما این کارکنان می دانند که باید از ارزش های خود را در سازمان و شغلی که در آن مشغول به کارند را  به دست بیاورند و لذا به کسب مهارت ها و تجربیات بیشتر خود ادامه می دهند. در ادامه راه‌هایی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا با همکاری رئیس تان، شغل خود را مدیریت کنید:

 • کار کردن کنار دیگر کارکنان به عنوان دستیار برای یادگیری دیگر مشاغل موجود در سازمان
 • یادگیری حرکات و فعالیت‌های جانبی شغلتان به منظور گسترش و عمق دادن به تجربیات شغلی
 • شرکت کردن در کلاس های مختلف به منظور ارتقای سطح دانش
 • مطالعات جانبی مربوط به شغل و به اشترک گذاری مفاهیم و اصطلاحات علمی و دانش با دیگر همکاران
 • پیدا کردن یک مربی قابل اعتماد از بخش دیگری از سازمان

۵ نکته برای توسعه شغل

در ادامه به ۵ استراتژی مهم که از سوی تریسی ویلن دانتی رئیس موسسه تحقیقاتی آپولو جهت توسعه شغل مطرح شده است می پردازیم:

 • آیا پیشرفت مدیریت شغلی می تواند به شما کمک کند تا به موفقیت دست پیدا کنید؟ شواهد و تحقیقات نشان می دهند که افرادی که از همان ابتدا مشخص می کنند که دقیقاً از شغل خود چه می خواهند معمولاً در شغل خود موفق و راضی هستند. این افراد برای خود اهدافی تعیین کرده و جهت دست یابی به این اهداف برنامه ریزی می کنند.
 • بهترین راه برای مدیریت شغل، داشتن یک جدول زمانی مشخص برای اهداف شغلی است. سعی کنید در این راه از مشاوره شغلی کمک بگیرید. در این حالت شما همیشه یک مربی داخلی دارید که می توانید روی کمک های وی حساب کنید.
 • برخی از سازمان ها برای مدیریت و توسعه شغلی کارکنان برنامه هایی رسمی تدارک می بینند. این سازمان ها برای کمک به کارکنان خود در مسیر یابی شغلی و پیشرفت و مدیریت شغلشان به صورت رسمی برنامه ریزی می کنند. در سازمانهایی که برنامه ریزی رسمی برای این امر ندارند شما خودتان باید به صورت غیر رسمی این موضوع را پیگیری کنید.
 • سازمان ها موظفند که طی جلسات مختلفی که در طول سال برگزار می شود کارکنان را نسبت به مسیر شغل خود توجیه کنند. اما در صورتی که این جلسات وجود نداشته باشد سازمان ها موظفند تا در صورت امکان، منابع و بودجه لازم را در اختیار کارکنان خود قرار دهند تا آنها بتوانند مسیر شغلی خود را به درستی پیدا کرده و در جهت پیشرفت شغلی خود گام بردارند.
 • مسیر های شغلی عبارتند از برنامه های نوشته شده ای که به کارکنان کمک می کنند تا بفهمند برای رسیدن به موفقیت در شغل خود به چه چیز هایی نیاز دارند. بدون برنامه ریزی شما ممکن است احساس کنید بی هدف هستید و برای سنجش میزان پیشرفت شغلی خود هیچ معیاری ندارید.

۵ نکته مهم برای مدیریت حرفه ای شغل

هر کدام از ما سال‌های زیادی از عمر خود را صرف کار کردن می کنیم. کار کردن خوب است اما ما مستحق این هستیم که طوری کار کنیم که شغلمان، ما را به سمت نیل به موفقیت ها سوق دهد. دست یابی به یک موقعیت شغلی خوب هرگز بدون فکر کردن و بدون تلاش اتفاق نمی افتد. این امر نیاز به برنامه ریزی، یادگیری و بازبینی های مکرر دارد. همه باید بدانند که برای داشتن یک شغل خوب و مناسب باید از استراتژی های مناسبی جهت مدیریت شغل استفاده نمایند. دکتر تریسی ۵ استراتژی مهم را مطرح کرده است که می توان از آنها برای مدیریت هر چه بهتر شغل کمک گرفت.

 • به طور مستقیم با مدیر خود درباره اهداف شغلی تان صحبت کنید و با کمک و مشارکت وی برای دست یابی به این اهداف شغلی برنامه ریزی کنید.
 • مهارت هایی که در بلند مدت و کوتاه مدت در شغل خود نیاز دارید را مشخص کنید و برای یادگیری آنها برنامه ریزی کنید. به عنوان مثال اگر هدفتان این است که در آینده ای نزدیک سمت معاونت مدیر منابع انسانی را از آن خود کنید باید بدانید که این شغل چه مهارت ها و دانش و تکنولوژی هایی نیاز دارد. سپس برای رسیدن به هر یک از این مهارت ها برنامه ریزی های کوتاه مدت داشته باشید تا بتوانید در آینده به هدف بلند مدت خود دست یابید.
 • برای افزایش دانش شغلی نیاز دارید تا با همکاران و مدیران خود جلسات حضوری داشته باشید. هدف اصلی از برگزاری جلسات، جمع آوری اطلاعات جهت یادگیری بهتر و اتخاذ تصمیمات حرفه ای تر است. چون اکثر مردم تمایل دارند تا در مورد موفقیت هایشان با دیگران صحبت کنند و دیگران را در جریان چگونگی دست یابی به موفقیت هایشان قرار دهند.
 • برای انجام پروژه ها و وظایف چالش برانگیز داوطلب شوید. یکی از بهترین روشهای پیشرفت شغلی این است که مشکلات سازمان را شناسایی کرده و برای حل آن ها راه حل ارایه دهید. با این کار نه تنها در سازمان بیشتر دیده می شوید بلکه در مسیر حل مشکلات سازمانی می توانید مهارت های خود را افزایش داده و تجربیات بهتری کسب کنید.
 • با مدیر بخش منابع انسانی مشورت کنید و از مزایایی که به کارکنان دارای درجات بالای تحصیلی و یا دارای گواهینامه های حرفه‌ای تعلق می‌گیرند مطلع شوید و فرصت‌های شغلی درون سازمان را بشناسید. از فرصت های موجود استفاده کنید. موقعیت شغلی خود را حفظ کنید اما در عین حال برای رسیدن به فرصت های شغلی موجود تلاش نمایید. با برنامه ریزی شغلی شما می توانید به پیشرفت شغلی که می خواهید، دست پیدا کنید.

گروه کلید به تمامی افراد و سازمان های مختلف مشاوره شغلی، مشاوره کاری، استعدادیابی می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*