Negotiation skills

Negotiation skills

امروزه شغل ها، اغلب مهارت های مذاکره را به عنوان سرمایه ای مطلوب برای متقاضیان کار فهرست می کنند، اما توانایی برای مذاکره به مجموعه ای از مهارت های بین فردی و ارتباطی نیاز دارد تا با هم مورد استفاده قرار گیرند و به نتیجه مورد نظر دست یابند. شرایط مذاکرات زمانی رخ می دهد که هر دو طرف یا گروهی از افراد درباره یک راهکار برای یک مشکل یا هدف پروژه یا قرارداد اختلاف نظر دارند. یک مذاکره موفقیت آمیز، نیازمند این است که دو طرف گرد هم آیند و به یک توافقی برسند که برای هر دو، قابل قبول باشد.

 • تجزیه و تحلیل مشکل

مذاکره کنندگان تاثیرگذار، باید مهارت های تجزیه و تحلیل یک مشکل را به منظور تعیین منافع هر یک از طرفین در مذاکرات را داشته باشند. یک تجزیه و تحلیل دقیق می تواند مشکل، موضوع، اشخاص علاقه مند و اهداف نتیجه را شناسایی کند. به عنوان مثال، در یک مذاکره قراردادی بین کارفرما و کارمند، مشکل و یا زمینه ای که طرفین شاید اختلاف داشته باشند، ممکن است مساله حقوق و  یا مزایا باشد. شناسایی مسائل می تواند به هر دو طرف کمک کند تا راهکاری را بیابند و به یک سازش همه جانبه برسند.

 • آماده سازی

قبل از ورود به یک جلسه چانه زنی، مذاکره کنندۀ ماهر، خود را برای جلسه آماده می کند. آماده سازی شامل تعیین اهداف، زمینه های تجارت و گزینه های پیشنهادی جایگزین برای اهداف تان می شود. علاوه بر این، مذاکره کنندگان، تاریخچه روابط بین دو طرف و مذاکرات گذشته را به منظور پیدا کردن زمینه های توافق و اهداف مشترک شناسایی می کنند. سوابق گذشته و نتایج می تواند موضع مذاکرات جاری را تعیین نماید.

 • گوش دادن فعال

مذاکره کنندگان، مهارت های لازم برای گوش دادن فعالانه به طرف مقابل در طول بحث را دارند. گوش دادن فعال شامل توانایی درک زبان غیر کلامی (بدنی) و همچنین ارتباط کلامی است. برای گوش دادن به طرف مقابل پیدا کردن زمینه هایی برای مصالحه در جلسه، بسیار مهم است. به جای صرف وقت زیاد در مذاکره برای شرح فضائل از دیدگاه خود، یک مذاکره کننده ماهر، زمان بیشتری را برای گوش دادن به طرف مقابل صرف می کند.

 • کنترل هیجانی

داشتن توانایی برای نگه داشتن احساسات خود و کنترل آن در حین مذاکره برای یک مذاکره کننده بسیار مهم است. در حالی که مذاکره درباره مسائل ستیزه جویانه می تواند خسته کننده باشد، اینکه به هیجانات اجازه داده شود تا کنترل جلسه را در دست بگیرد، می تواند به نتایج نامطلوبی منجر شود. به عنوان مثال، یک مدیر به دلیل عدم پیشرفت در طول یک مذاکره درباره حقوق و دستمزد، ممکن است با بیش از آنچه برای سازمان قابل قبول است، توافق نماید صرفاً برای اینکه به ناامیدی پایان دهد. از سوی دیگر، کارکنانی که برای افزایش حقوق مذاکره می کنند، ممکن است آنقدر از نظر احساسی با موضوع درگیر شوند و با مدیریت سازش نمایند و شیوه همه یا هیچ را در پیش گیرند که موجب شکسته شدن ارتباط بین دو طرف می شود.

 • ارتباط کلامی

مذاکره کنندگان باید توانایی برقراری ارتباط به شیوه ای واضح و موثر را با طرف دیگر در حین مذاکره داشته باشند. اگر مذاکره کننده موضع خود را به وضوح بیان نکند، ممکن است سوء تفاهم رخ دهد. در طول یک جلسه چانه زنی، یک مذاکره کننده تاثیرگذار باید مهارت های لازم برای بیان نتیجه مورد نظر خود و همچنین بیان استدلال های خویش را داشته باشد.

 • همکاری و کار گروهی

مذاکره لزوماً قرار گرفتن یک طرف در برابر دیگری نیست. مذاکره کنندگان تاثیرگذار، مهارت های لازم برای همکاری به عنوان یک تیم را دارند و فضای همکاری در طول مذاکرات را به وجود می آورند. کسانی که در یک مذاکره با هر دو طرف این مسئله درگیر هستند باید با هم کار کنند تا به یک راهکار مطلوب برسند.

 • حل مساله

افراد با مهارت های مذاکره باید توانایی جست و جوی انواع راهکارها برای مشکلات را داشته باشند. به جای تمرکز بر هدف نهایی خود برای مذاکره، فردِ با مهارت می تواند بر روی حل مشکلی که شاید نقطه شکست ارتباطات باشد، تمرکز کند تا به نفع هر دو طرف شود.

 • توانایی تصمیم گیری

رهبران با مهارت های مذاکره، توانایی قاطعانه عمل کردن در طول یک مذاکره را دارند. این مهارت، ممکن است در طول یک جلسه چانه زنی برای رسیدن به توافق بر سر یک مصالحه جهت پایان دادن سریع به موانع سر راه لازم باشد.

 • مهارت های بین فردی

مذاکره کنندگان تاثیرگذار، مهارت های بین فردی برای حفظ یک رابطه کاری خوب با کسانی که در حال مذاکره هستند را دارند. مذاکره کنندگان با صبر و توانایی متقاعد کردن دیگران و با استفاده از مهارت های بین فردی قوی می توانند یک فضای مثبت در طول یک مذاکره سخت را حفظ کنند.

 • اخلاق و قابلیت اطمینان

استانداردهای اخلاقی و قابلیت اطمینان در یک مذاکره موثر، یک محیط قابل اعتماد برای مذاکرات را به وجود می آورد. هر دو طرف در مذاکرات باید نسبت به اینکه طرف دیگر به قول و قرارهای خود وفا خواهد کرد، اطمینان داشته باشند. یک مذاکره کننده باید مهارت اجرای وعده های خود را بعد از پایان چانه زنی ها را داشته باشد.

 

 گروه کلید (KSYKG ) به افراد و سازمان های مختلف اصول و فنون مذاکره و تکنیک های مذاکره حرفه ای  را آموزش می دهد، پس با ما تماس بگیرید.

1 Comment

 1. مجموعه پایان نامه گفت:

  مرسی عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*