مواد سمی

مواد سمی

قرار گرفتن در معرض مواد سمی توجه بیشتری را جلب کرده تا جایی که تحقیقات نشان می‌دهند چگونه چنین مواردی بر سلامت تاثیرگذار می‏باشند. مشکل قرار گرفتن در معرض بسیاری از مواد، تأثیرات ناسازگاری بر سلامت می‌گذارد، مانند سرطان که می‌تواند سالها یا ده ها سال طول بکشد تا بهبود یابد. این باعث می شود که تشخیص اثرات مواد مشکل شود، زیرا بسیاری چیزها ممکن است بر افراد خاصی تأثیر بگذارد تا او را بیمار کنند.

کارکنان در بسیاری از مشاغل می‌توانند در معرض مواد سمی قرار گیرند- اغلب در محیط های دور از انتظار- کارگران کارخانجات شیمیایی یا نابود کنندگان حشرات و کارگران مزارع که از سموم دفع آفات استفاده می‌کنند در معرض مسمومیت قرار می‌گیرند. کارکنان دفتری که در محیط بسته می‏توانند در معرض مواد شیمیایی متفاوتی از قبیل “توفر” مربوط به دستگاه کپی یا ماده پاک کننده برای تمیز کردن جوهر قرار گیرند. واکنش نشان دادن به این مواد می‌تواند از علائم نسبتاً کم مانند سر درد یا حالت تهوع تا شرایط خطرناک که می‌تواند دائماً به ارگان‏هایی مانند کلیه و کبد صدمه وارد کند، باشد. در این زمان تنها تعداد کمی از افراد احساس علائم بیماری را بروز می‌دهند، اما مریض شدن برای بسیاری غیرمعمول نمی باشد. مرض هایی که منجر به اصطلاحاً پدیده ساختمان مریض می‏شود که می‏تواند از مواد سمی یا میکرو ارگانیسم ها ایجاد شود.

سازمان‌هایی که کارکنانشان را در معرض مواد سمی قرار می‌دهند خطر دعوی کارکنان صدمه دیده یا ناتوان شده را می‌خرند. در ایالات متحده، اداره بهداشت و امنیت شغلی، جهت حمایت از کارکنان مسئولیت دارند تا بر حفاظت های محل کار نظارت کنند. بسیاری از کشورها قوانینی برای حمایت از کارکنان که در معرض مواد سمی و دیگر شرایطی که بر سلامت تأثیر می‌گذارد، دارند. با این حال، سالانه هزاران کارگر به علت در معرض مواد سمی قرار گرفتن صدمه می‏بینند یا کشته می شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*