تبلیغات تریزی

تبلیغات تریزی

در تریز برای تهیه کمپین تبلیغاتی یک سیستم چهار مرحله‌ ای وجود دارد که می‌توان به شکل یک مربع یا یک نمودار دو بعدی تصور کرد. این سیستم را می‌توان برای مسائل و مشکلات زندگی، کاری، ارتباطات، بازاریابی، مدیریت، روابط عمومی، توزیع، بسته بندی، پیام سازی، رسانه گردانی و… استفاده کرد. این سیستم چهار مرحله‌ای که می‌تواند شیوه یک کمپین و برنامه بازاریابی و تبلیغاتی خلاقانه باشد، شامل مراحل کلی زیر می‌باشد:

  1. شناخت مسأله
  2. فرمول بندی مسأله
  3. جستجوی مسائل قبلا حل شده
  4. استفاده از الگوهای راه حل‌های کشف شده ارایه راه حل خلاقانه

مراحل اجرای کمپین تبلیغات تریزی

مرحله اول: شناسایی مسأله‌ای که باید تبلیغ شود

این مرحله پاسخ به پرسش چه چیزی، چگونه و چرا باید تبلیغ شود، می‌باشد؟ در این مرحله کالا، خدمت یا هر چیزی که باید تبلیغ شود شناسایی می‌شود و با تهیه پرسشنامه‌های خلاقیت درباره آن موضوع، که شامل شناسایی اجزا سیستم تبلیغاتی است؛ کلیه عوامل، منابع و بودجه تبلیغاتی، نتایج و اهداف تبلیغ، رسانه و پیام مورد نظر و هر آنچه که درباره تبلیغ باید مورد نیاز باشد، شناسایی می‌شود.

مرحله دوم: منشور تریز یا فرموله کردن مسأله تبلیغاتی

فرموله کردن مسأله یعنی عوامل وابسته و غیروابسته به آن را مشخص و به صورت یک فرمول ریاضی آن را تعریف و ارایه کرد. مسأله را می‌توان در شرایط تناقضات تبلیغاتی مجدداً بیان کرد. همچنین بازبینی مجدد چیزی که می‌خواهد تبلیغ شود. پیش‌بینی اشکالات و تناقضات تبلیغاتی، می‌تواند بسیار مؤثر واقع شود.

مرحله سوم: جستجو برای پیدا کردن مسائلی که قبلاً به خوبی حل شده اند

در این مرحله باید مسائل مشابه بازاریابی و تبلیغاتی که برای محصول خدمت یا ایده وجود داشته را بررسی و قوانین مهندسی متناقض را پیدا کرد. همچنین می‌توان بازاریابی و تبلیغات تمامی رقبا در آن زمینه را بررسی و تناقض‌ها و اشکالات آنها را مورد مطالعه قرار داد.

مرحله چهارم: جستجوی راه حل‌های مشابه و وفق دادن آن با راه حل مسأله خود

آلتشولر همچنین از اختراعات ثبت شده جهان ۴۰ اصل کلی ابداع را استخراج کرد که متخصصان و مجریان تبلیغات و بازاریابی می‌‌توانند این اصول را به زبان تبلیغات بازگردانده و استفاده کنند. بسیاری از این اصول در واقع تذکراتی به متخصصان برای پیدا کردن راه‌حل‌های خلاق سطح بالا برای مسائل بازاریابی و تبلیغاتی می‌‌باشند.

می‌توان از این اصول برای تمامی عوامل درگیر در برنامه تبلیغاتی استفاده کرد.

امروزه با تهیه نرم افزار‌های تریز تمامی بررسی ها و تجزیه و تحلیل ها توسط برنامه های کامپیوتری انجام می‌شود. نرم افزار های تریز در بسیاری از سازمان ها و شرکت های توسعه یافته به صورت یک برنامه همه جانبه و اجباری و همه گیر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

طراحی و اجرای کمپین های تبلیغاتی شرکت خود را به گروه کلید بسپارید، پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*