کسب و کار بین المللی

کسب و کار بین المللی

هیچگاه در تاریخچه جهانی روحیه کارآفرینی (روحیه ماجراجویی) در تجارت جهانی این چنین جایگاه مطلوب تر و پویاتر پیدا نکرده است. تجارت بین المللی میزان فروش و سود را افزایش می دهد، شخصیت و جایگاه یک شرکت را ارتقا می دهد، اشتغال زایی می کند، و یک روش ارزشمند برای مالکان تجاری به حساب می آید که بتوانند از آن طریق نوسانات فصلی را مدیریت کنند. اما یک چیز در اینجا نامشخص می نماید: و آن اینکه چه فاکتورها و عامل هایی را بایستی قبل از ورود به عرصه جهانی لحاظ کرد.

راجع به هرگونه برنامه تجاری جدید، اولین گام قبل از اقدام برون مرزی این است که تکالیف خود در این زمینه را انجام دهید. قبل از شروع این کار لازم است که ۲۰ فاکتور بنیادی ذیل را رعایت نمود:

فاکتور ۱: هر کدام از کارمندان بایستی یک عضو تاثیرگذار تیم بین المللی شما باشند، اعم از مجموعه اجرایی تا واحد خدمات مشتریان مشتمل بر مهندسی، خرید، تولید، و حمل و نقل. زیرا شما همگی در دراز مدت در این کار هستید.

فاکتور ۲: طرح تجاری خود برای دسترسی به بازارهای جهانی را تعریف کنید. یک طرح تجاری بین المللی برای تبیین وضعیت جاری شرکت و اهداف و تعهدات داخلی آن مهم و حائز اهمیت است، همچنین لازم است که یک طرح برای ارزیابی نتایج خود تهیه نمود.

فاکتور ۳: مشخص کنید که تا چه میزان می توانید برای برنامه های توسعه ای بین المللی خود سرمایه گذاری کنید. آیا در این کار برمبنای ۱۰ درصد سودهای تجاری داخلی خود و یا یک فرایند پرداخت به قدر امکان برنامه ریزی می کنید؟

فاکتور ۴: یک برنامه کار دوسالانه برای نفوذ در بازارهای جهانی تهیه کنید. برای تأسیس یک شرکت جهانی با دوام و بزرگ به زمان و صبر نیاز است، بنابراین صبور باشید و برنامه بلندمدت تهیه کنید.

فاکتور ۵: یک وب سایت طراحی کرده و طرح بین المللی خود را بطرز معقول ارائه دهید. بسیاری از شرکتها بسته های مناسب برای طراحی یک سایت ارائه می دهند، اما لازم است که در مورد انتخاب زبان برقراری ارتباط تصمیم گیری نمود. بی تردید زبان انگلیسی مهمترین زبان در دنیا محسوب می شود، اما تنها ۲۸درصد جمعیت اروپا می توانند این زبان را بخوانند. درصد استعمال این زبان حتی در آفریقای جنوبی و آسیا پایین است. در طی زمان، بهترین راه این است که بتدریج یک سایت را طراحی نمود که به نحوی معقول و موثر با دنیا ارتباط پیدا کنید.

فاکتور ۶: یک محصول و یا خدمت برای ارائه در بازار خارجی انتخاب کنید: شما نمی توانید برای مردم همه چیز باشید. راجع به یک چیز تصمیم گیری کنید. سپس روی آن سرمایه گذاری کنید.

فاکتور ۷: تحقیقات بازاری لازم را انجام داده تا بازارهای هدف اصلی خود را شناسایی کنید. شما در جستجوی این هستید که بدانید محصول شما در کدام بازار جهانی بیشترین تقاضا را خواهد داشت. تحقیق بازاری یک ابزار قدرتمند برای کشف و شناسایی با نفوذترین بازار و با بیشترین درصد رشد، برای محصول خود می باشد.

فاکتور ۸: داده های لازم را جستجو کرده تا در مورد چگونگی فروش محصول در یک مکان جغرافیایی مشخص پیش بینی های لازم را انجام دهید. آیا شما می خواهید که یک تعداد محدود از یونیت ها را به یک مشتری در استرالیا به فروش رسانید و یا اینکه می خواهید تعداد ۱۰ کانتینر ۴۰ فوت را به صورت ماهیانه به خریداران در فرانسه به فروش رسانید؟ با انجام این کار شما می توانید به میزان فروش خود در طی یک مدت زمان مشخص پی ببرید.

فاکتور ۹: محصولات صادراتی خود را آماده سازید. لازم است که شما پیش از فروش اول،  محصول خود را طبق برخی استانداردهای فروش در بازارهای خارجی ارائه دهید. بسته بندی یک نوع نقش محوری در برقراری ارتباطات بین المللی بازی می کند. کلاس محصول خود را بالا برید و در این صورت شما قادر خواهید بود که آن را در همه جای دنیا به فروش رسانید.

فاکتور ۱۰: مشتریان برون مرزی خود را پیدا کنید. هیچ امکان فعالیت تجاری مرزی برای شما وجود نخواهد داشت مگر اینکه شما در ابتدا مشتریان خود را پیدا کنید.

فاکتور ۱۱: یک روش مستقیم و یا غیرمستقیم برای صادرات داشته باشید. این کار در مجموع به خط مشی صادراتی و حدودی که شما انتظار دارید بر معامله خود کنترل داشته باشید بستگی دارد. از طرف دیگر، آمادگی برای تصاحب یک فرصت مهمتر از این است که کل استراتژی شما از قبل مشخص شده باشد.

فاکتور ۱۲: یک وکیل خوب، بانک دار خبره،  یک حسابدار خبره، و یک کارشناس حمل و نقل را به کار گیرید که در معاملات بین المللی تخصص و مهارت لازم را داشته باشند. شما ممکن است احساس کنید که نمی توانید از عهده این خدمات حرفه ای برآیید، اما شما عملاً نمی توانید بدون این کارمندان کار خود را پیش ببرید.

فاکتور ۱۳: قیمت ها و هزینه های تمام شده را تعیین کنید. آمادگی داشته باشید که قیمت را با توجه به نیازهای مشتری خود مورد ارزیابی قرار دهید. به بازخوردها توجه داشته باشید و در مورد آنها گفتگو و مذاکره کنید.

فاکتور ۱۴: شرایط و تعهدات و نیز سایر امکان های تأمین مالی را مشخص نمایید. پیشاپیش راجع به دوره های پرداخت توافق نموده، و هیچگاه محصول خود را با حساب باز به یک مشتری برند جدید به فروش نرسانید. اما و اگر نکنید، بلکه هیچگاه چنین کاری را انجام ندهید.

فاکتور ۱۵: در مورد بایگانی اسناد و مدارک و نیز رویه های اعطای گواهینامه صادراتی خود تجدیدنظر کنید. چنانچه این کار را وقت گیر تشخیص می دهید در این صورت یک متصدی را استخدام کنید که در این کار به شما کمک کند. در این رابطه سوالات زیادی را مطرح کنید. و از مهارت و توانایی آنها برای کسب منافع خود بهره گیرید.

فاکتور ۱۶: یک طرح خدمات پس از فروش فوق العاده تهیه نمایید. رابطه میان شرکت و مشتری برون مرزی شما نبایستی پس از عمل فروش خاتمه پیدا کند. در هر صورت، این رابطه بایستی آغاز یک رابطه طولانی مدت را تشکیل داده که لازم است به آن بیشتر توجه داشته باشید. نحوه پاسخگویی و ارائه خدمات مناسب به مشتریان خود تعیین خواهد کرد که آیا آنها دوباره به شما رجوع خواهند داشت یا خیر.

فاکتور ۱۷: در ارتباطات شخصی با اهداف جدید، از اطلاعات و شئون اخلاقی مرتبط فرهنگی بهره برده، حرفه ای گرایی نموده و ثبات لازم را داشته باشید. هدف گذاری شما بایستی مطابق با یک فرهنگ متفاوت بوده، با آن سازگاری پیدا کرده و به نوعی در آن ادغام شود.

فاکتور ۱۸: به رهنمودهای راجع به سفرهای تجاری بین المللی توجه داشته باشید. جنبه های کاربردی تجارت بین المللی می توانند در موفقیت و یا عدم موفقیت شما تعیین کننده باشند. برای سفر به جایی که هیچگاه قبلاً بدانجا سفر نکرده اید از پیش برنامه ریزی کنید.

فاکتور ۱۹: موضوع مشارکت ها و همکاری های فرامرزی را مورد بررسی قرار دهید. در طراحی استراتژی جهانی خود، راجع به همکاری با یک شرکت مشابه و با قدرت بازاری همسان در یک کشور خارجی که می خواهید با آن همکاری تجاری داشته باشید تحقیق و بررسی کنید. آمادگی خود برای عقد یک قرارداد مشارکت ۵۰ /۵۰ و نیز آثار و یا عدم آثار آن را بسنجید.

فاکتور ۲۰: از سفر لذت ببرید. هیچگاه فراموش نکنید که شما مهمترین و با ارزش ترین دارایی تجاری هستید که آنرا دارا هستید، و ارتباطات انسانی نیز حتی در عصر فناوری پیشرفته ما ارزش زیادی دارد. بهترین مراقبت را از خود، کارمندان، عرضه کنندگان و مشتریان خود داشته باشید، آنگاه آینده شما روشن، موفق و با سرافرازی خواهد بود.

پیشنهاد حضور در بازار جهانی نبایستی در شما ترس ایجاد کند. با توجه و رعایت این ۲۰ فاکتور بنیادین قبل از یک حضور در بازار جهانی، سازمان شما می تواند از تمام ظرفیت جهانی سازی بهره برده و به یک رشد دراماتیک درآمدی دست پیدا کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در حوزه صادرات و واردت و ترخیص کالا از گمرک، مطالعه کتاب تحلیل آمادگی صادرات را به شما توصیه می کنیم. پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*