کارآفرینی

کارآفرینی

کارآفرینی به معنای چیزهای متفاوت برای اشخاص متفاوت است. برخی از مردم نبوغ فنی را در شرکت های استارت آپ دره سیلیکُن می بینند، و در عین حال برخی دیگر مالکان بنگاه‌های کوچک را تصور می کنند که مغازه های خود را در مین استریت (Main Street) راه اندازی می کنند! در مجموع، کارآفرینی این دسته از شرکت ها و بسیاری از شرکت های تجاری دیگر که تعهد دارند  یک ایده را به یک کسب و کار سودمند تبدیل سازند را در بر می گیرد.

 الیزابت امینی به عنوان مدیر عامل و یکی از موسسان شرکت Anti-Aging Games LLC ( این شرکت کار توسعه بازیهای آنلاین برای هدف تقویت حافظه و تمرکز را برعهده دارد ) و نیز دانشیار دانشکده بازرگانی مارشال دانشگاه کالیفرنیای جنوبی  می گوید: افرادی که در صدد راه اندازی کسب و کار خود هستند، بایستی بدانند کارآفرینی موفق بسیار فراتر از داشتن یک مفهوم یا ایده ی بزرگ است.

امینی خطاب به روزنامه بیزینس دیلی نیوز (Business News Daily) می گوید که: “همچنین بسیار لازم است که از همان ابتدا پی برد که چگونه می توان به نحوی موثر و ممکن مشتریان بالقوه را جذب کرد”.

بروس باخن‌میر (Bruce Bachenheimer) استاد بالینی مدیریت و مدیر اجرایی آزمایشگاه کارآفرینی دانشگاه پس (Pace University) اظهار می دارد که: “کارآفرینی معنایی بسیار گسترده تر از صرف تأسیس یک بنگاه تجاری جدید را دارد. کارآفرینی راجع به ابداع راه‌های جدید برای حل مسائل و نیز خلق ارزش است”.

کارآفرینان چه کسانی هستند؟

هیچ گونه ویژگی و مشخصه خاص و مشخص مشترک میان کارآفرینان وجود ندارد، بلکه اغلب کارآفرینان ویژگی‌ها و شاخصه های مشترک بسیار نادر با هم دارند. جنی تا (Jenny Ta) مدیرعامل و موسس پلت فرم تجاری Squeequee اظهار داشت که کارآفرینان موفق اغلب اعتماد به نفس داشته و خودانگیخته هستند. آنها سرسخت هستند و نسبت به محدودیت های خود آگاه و مطلع هستند. آنها بجای اینکه به وضعیت موجود اکتفا کنند نسبت به قواعد و سازوکارهای موجود بی توجه بوده و اغلب به کارهایی روی می آورند که دیگران ممکن است شجاعت انجام آن کارها را نداشته باشند. آنها همچنین می خواهند که شکست را تجربه کنند و دوباره شروع کنند، و از آنچه تجربه کرده اند درس گرفته و چیزی جدید و پیشرفته خلق کنند.

ام.جی گوتلیب موسس شرکت مشاوره ای هاستل برندینگ (Hustel Branding) و نیز نویسنده کتاب “چگونه ممکن است که یک کسب و کار را ویران کرد بدون اینکه یک تلاش واقعی صورت گیرد- انتشارات مورگان جیمز، ۲۰۱۴ ” می گوید که تنها یک شخص با ویژگیهای خاص است که می توان آن را یک کارآفرین موفق نامید.

گوتلیب (Gottlieb) اظهار داشت که: “یک کارآفرین کسی است که می تواند هر گونه ایده ای را ارائه دهد، خواه ایده محصول باشد و یا ایده خدمات، و مهارت، اراده، و شجاعت این را دارد که یک ریسک حداکثری نموده و به هر شکل ممکن این ایده را عملیاتی نماید، و نه تنها آن را به بازار عرضه دارد، بلکه آن را به یک محصول و یا خدمات قابل دسترس تبدیل نموده که مردم آن را می خواهند و یا به آن نیاز دارند”.

تحقیقات و مطالعات نشان می دهند که مردم آمریکا بیش از پیش به سمت کارآفرینی روی می آورند. یک مطالعه از سوی اداره اطلاعات نشان داد که تقریباً ۶۵ درصد کارگران در مقام یک کارآفرین و یا یک کارفرمای مستقل مشغول به کار هستند تا اینکه در مشاغل اداری مشغول به کار باشند.

توصیه هایی برای کسانی که می خواهند کارآفرین شوند.

چنانچه شما آمادگی دارید که به دنیای کارآفرینی وارد شوید چند توصیه مهم ذیل را بخاطر داشته باشید.

از شکست های دیگران درس بگیرید. بجای اینکه درصدد باشید از معدود کسب و کارهایی که موفق هستند تعریف و تمجید کنید سراغ آنهایی بروید که با شکست مواجه شده اند و در مورد آنها مطالعه و تحقیق کنید. گوتلیب اظهار می دارد که این تحقیق و مطالعه شانس موفقیت شما را به مراتب افزایش خواهد داد، زیرا که باعث و بانی ورشکستگی بیشتر شرکت ها اشتباهات و خطاهای مشترک آنهاست. او تأکید می کند که قبول کردن اینکه از اشتباهات دیگران درس فراگیریم پیش از اینکه خود به این اشتباهات دچار شویم راز موفقیت به شمار می رود.

اطمینان حاصل نمایید که این چیزی است که شما به دنبال آن هستید. امینی گفته است که این توصیه به آن دلیل است که سخت کوشی زیاد از لازمه های کارآفرینی است. لذا بسیار مهم و حائز اهمیت است که اطمینان حاصل نموده که مسیر درستی انتخاب شده است. او تاکید می کند که “اگر این چیزی است که شما واقعا آن را دنبال می کنید پس بلند نظر باشید و صبور. بیشتر کارآفرینان بزرگ بعد از چندین بار ناکامی سرانجام در ایده تجاری خود موفق شده اند.”

علاقه به حل مساله داشته باشید. آجای بام (Ajay Bam) سخنران موضوع کارآفرینی و نوآوری در مدرسه بازرگانی هاس دانشگاه کالیفرنیا بیان داشت که کارآفرینان بایستی همیشه در جستجوی پیدا کردن مساله و حل آن و نه برعکس باشند، به عبارت دیگر آنها نبایستی با رویکرد پیدا کردن راهکار و حل یک مساله کار خود را آغاز کنند.

اشتیاق داشته باشید. باخن میر (Bachenheimer) می گوید که کارآفرینان موفق در بدو  امر تحت تاثیر محرک نیاز به موفقیت و آرزو برای ایجاد یک تفاوت معنادار کار خود را آغاز می کنند. او تصریح می کند که مهمترین ویژگی و مشخصه در این رابطه عبارت است از اشتیاق و صبر، اما این مولفه ها نبایستی به غرور و سرسختی بیانجامند.

از پیشنهادات و توصیه های آنهایی که در این کار تجربه داشته اند استفاده کنید. امینی به مالکان آتی کسب و کار توصیه می کند که از مشاوران موفق استفاده کنند، کتاب های مرتبط مطالعه کنند، با افرادی که آنها را تحسین می کنند ارتباط برقرار سازند، و از برنامه های آموزشی بزرگ استفاده کنند تا به آنها در سراسر این فرایند یاری رسانند.

 

گروه کلید (KSYKG)با دارا بودن تیمی از کارشناسان مجرب به افراد و سازمان های مختلف در حوزه کارآفرینی، کسب و کار و مدیریت کسب و کار جدید، مشاوره و آموزش می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*