رضایت شغلی کارکنان

رضایت شغلی کارکنان

رضایت کارکنان مهمترین عاملی است که منجر به ایجاد انگیزه در آنها شده و باعث می شود تا محل کار به محیطی مثبت تبدیل شود. رضایتمندی کارکنان نه تنها باعث می شود تا آنها از شغل فعلی خود و انجام وظایفشان در محل کار لذت ببرند بلکه میزان وفاداری کارکنان به سازمان را افزایش داده و باعث می شود تا کارکنان تمایل داشته باشند برای مدت طولانی با سازمان همکاری نمایند. بالا بردن میزان رضایت کارکنان کار چندان سختی نیست. با رعایت چند نکته ساده و استفاده از چند روش نه چندان سخت می توان به این موضوع مهم دست پیدا کرد.

 راههای افزایش رضایت کارکنان

  • افراد تمایل دارند در شغلی مشغول به کار شوند که در آن تخصص و تجربه کافی داشته و به آن شغل نیز علاقه مند باشند. به عنوان مثال اگر شما یک کارمند متخصص بازاریابی را استخدام کرده و از وی بخواهید که به عنوان بازرس برای حسابرسی و بررسی حساب های شرکت کار کند قطعاً این فرد بعد از مدتی دچار بی انگیزگی شده و سطح عملکرد وی کاهش پیدا می کند. بهترین زمان، زمانی است که افراد به منظور مصاحبه و استخدام به سازمان مراجعه می کنند. در این شرایط می توانید افراد را به خوبی بررسی کرده و جنبه های مختلف شخصیتی وی را شناسایی کنید، رشته تحصیلی و سوابق کاری آنها را بررسی کرده و در نهایت آنها را در شغلی متناسب به کار بگیرید. کارکنانی که در انجام مسئولیت‌های کلیدی مشغول به کار می شوند از همان روز اول باید بتوانند با شغل خود ارتباط برقرار کنند. اگر به افراد مسئولیت‌هایی واگذار شود که در آن بهترین هستند نه تنها از انجام وظایف خود لذت می برند بلکه منجر به نتایج سازمانی بهتری خواهند شد.
  • هیچ کارمندی نباید بیش از حد کار کند. چرا باید یک کارمند ساعت‌هایی طولانی در سازمان سخت کار کند در حالی که یه عده از کارکنان فقط به محل کار می آیند و کمی خوش می گذرانند و بعد به خانه می روند؟ تعصب و جانبداری بی دلیل و پارتی بازی در یک فضای کاری حرفه ای جایی ندارد. تنها به خاطر اینکه یکی از کارکنان دوست صمیمی شماست و یا از وی خوشتان می آید وظایف او را به دیگری محول نکنید. سعی کنید کارها را به درستی میان کارکنان تان تقسیم کنید. در غیر این صورت کارکنان خوب و با تجربه شما ممکن است بعد از مدت کوتاهی احساس کنند مورد ظلم و بی عدالتی قرار گرفته اند. آنها در این شرایط قطعاً سطح عملکرد خود را کاهش می دهند و به دنبال شغلی بهتر می گردند.
  • یک فرهنگ سازمانی سالم در محیط کار خود ایجاد کنید. کارکنان خود را تشویق کنید تا با هم صحبت کنند. در مود مسائل مختلف با هم بحث و گفتگو نمایند و به عنوان یک واحد نه فقط برای خود بلکه برای سازمانشان کار کنند. این وظیفه رهبر و یا مدیر سازمان است که با کارکنان طوری رفتار کند آنها را عضوی از یک خانواده بزرگ بدانند و برای موفقیت سازمان تلاش کنند. قطعاً اگر کارکنان چنین طرز تفکری داشته باشند به جای دعوا و منازعه با یکدیگر همکاری و رفاقت می کنند. به آنها اجازه دهید که با هم نهار بخورند و یا گاهی برای اینکه از فضای خسته کننده و کسالت بار کاری دور شوند هر چند وقت یکبار با هم بیرون بروند. این کار باعث شاد شدن کارکنان می شود. کارکنان شادتر قطعاً با تعهد و فداکاری بیشتری نسبت به سازمان کار می‌کنند.
  • وقتی کارکنان حس می‌کنند که حرف آنها را کسی نمی شوند قطعاً نسبت به شغل خود بی انگیزه می شوند و همین امر می‌تواند یکی از مهمترین دلایل نارضایتی کارکنان باشد. شکایات کارکنان باید فوراً بررسی شوند. مسئول منابع انسانی شرکت باید به اندازه کافی برای کارکنان شرکت وقت بگذارد و به حرف ها و شکایات آنها گوش دهد و به آنها این جرات را بدهد که در مورد مشکلات خود در محیط کار صحبت کنند. در این زمینه مشاوره شغلی بسیار کارآمد خواهد بود. شاید این موضوع برای شما به عنوان یک کارآفرین اهمیت چندانی نداشته باشد اما خیلی از کارکنان تنها به همین اکتفا می‌کنند که فقط کسی در سازمان به حرف آنها گوش بدهد و مشکلات آنها را بررسی نماید. تحقیقات نشان می دهند که خیلی از کارکنان ناراضی تنها در همین مرحله یعنی فقط با شنیده شدن توسط یک مقام مسئول احساس رضایت بیشتری کرده و کمتر نسبت به مشکل خود شکایت می کنند.
  • به کارکنان فرصت رشد در سازمان بدهید. کارکنان به محض اینکه احساس کنند هیچ کار جدیدی قرار نیست انجام بدهند، انگیزه شغلی خود را از دست می دهند. اختصاص نقش ها، مسئولیت‌ها و وظایف جدید به کارکنان باعث می شود تا آنها به دنبال یادگیری بیشتر باشند و با کسب مهارت‌های جدید انگیزه ای مضاعف در آنها ایجاد می شود. برای اهداف نه چندان مهم خیلی به آنها فشار نیاورید. بیش از حد در کارشان دخالت نکنید و تا حد ممکن اجازه دهید به روش خودشان وظایفشان را انجام بدهند. هر زمان که لازم بود آنها را راهنمایی کنید. وقتی کارکنان در فعالیت‌های گروهی شرکت می‌کنند تنها به تشکر و قدردانی از رهبر تیم اکتفا نکنید. بلکه از تک تک اعضای تیم قدردانی کنید. همه آنها در دست یابی به موفقیت سهیم هستند. وظیفه کارفرمایان فقط این نیست که عملکرد کارکنان را زیر نظر داشته و به آنها دستور بدهند. یک کارفرمای موفق باید بتواند هر جا لازم بود دست کارکنان خود را بگیرد و به زیر دستانش کمک کند تا از توانایی های خود در سازمان به طور بهینه ای استفاده کنند. اغلب کارکنانی که از موهبت داشتن یک رئیس فهمیده بر خوردار نیستند احساس ناامیدی و بی انگیزگی کرده و رضایت شغلی کمتری دارند.
  • هیچ چیزی بهتر از پرداخت به موقع حقوق و قدردانی و دادن پاداش در مقابل عملکرد خوب و مناسب کارکنان نیست. اغلب کارکنان نسبت به این موضوع شکایت دارند که نمی توانند درست زمانی که به پول نیاز دارند حقوق و مزایای خو د را از سازمان بگیرند. اگر یک کارمند به پول نیاز نداشت به چه دلیلی باید تمام روز را سخت کار کند؟ اجازه ندهید که فشارهای مالی آنها و خانواده شان را در شرایط سختی قراردهد. سعی کنید با کارکنان خود با احتیاط رفتار کرده و به آنها احترام بگذارید.

گروه کلید به تمامی افراد و سازمان های مختلف مشاوره شغلی، مشاوره کاری، استعدادیابی می دهد، پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*