بهداشت-فردی

بهداشت-فردی

بهداشت‌ عبارتست‌ از نگهداری‌ و ارتقای‌ سلامت‌ و پیشگیری‌ از بیماری ها و افزایش‌ قدرت‌ روحی‌، جسمی‌ و اقتصادی‌ در افرادی‌ که‌ به‌ علت‌ بیماری‌ ناتوان‌ شده‌اند. هر کس‌ با رعایت کردن نکات بهداشتی‌ قادر است‌ از لحاظ‌ جسمانی‌، روانی‌ و اجتماعی‌ در وضع‌ مناسبی‌ قرار گرفته‌ و وظایفی‌ را که نسبت به خود و جامعه‌ دارد را به‌ خوبی‌ ایفا نماید. همچنین بهداشت فردی شامل‌ دستورالعمل هایی‌ است‌ که‌ در جهت‌ تأمین‌، حفظ‌ و ارتقای‌ بهداشت‌ و سلامتی‌ فرد می باشد که با رعایت این دستور العمل ها می توان جامعه ای سالم داشت.

همراهان گرامی، در این راستا گروه کلید بر آن شد، مجموعه‌ای با عنوان بهداشت فردی از کتاب راهنمای خود مراقبتی خانواده را ارائه دهد که راهنمای شما در این زمینه باشد. تا پایان این مجموعه با ما همراه باشید.

با تجدید احترام

کبری سبزعلی یمقانی

خطر سکته های قلبی عروقی

چه میزان در معرض خطر سکته های قلبی – عروقی هستند ؟

سکته های قلبی – عروقی شایع ترین علل مرگ و میر در اغلب جوامع بشری هستند. در کشور ما نیز بیماری های قلبی – عروقی و در راس آنها سکته های قلبی و مغزی شایع ترین علل مرگ و میر هستند.

عوامل خطر ژنتیکی و محیطی در بروز سکته های قلبی و مغزی نقش دارند. برخی از آنها همچون سن و جنس غیرقابل تغییر هستند ولی سایر آنها با در پیش گرفتن شیوه های مناسب تغذیه ای و فعالیت های ورزشی و در صورت لزوم با مصرف داروهای کاهنده فشار و چربی خون قابل پیشگیری هستند.

خطرسنجی یکی از راه کارهای مناسب در تخمین میزان «احتمال بروز سکته های قلبی – مغزی طی ۱۰ سال آینده» بوده و به شما کمک می کند تا با شناخت عوامل خطر ابتلا به بیماری قلبی،  آنها را کاهش دهید. بدین منظور ابزاری به نام نمره خطر(RISK SCORE) تهیه شده است که با استفاده از آن میزان احتمال سکته قلبی و مغزی طی ده سال آینده را می توانید محاسبه کنید.

خطرسنجی،  با بررسی عوامل خطر متعددی نظیر، سن، جنس، میزان کلسترول و فشارخون،  استعمال دخانیات و ابتلا به دیابت امکان پذیر است. این عوامل برای ارزیابی خطر بروز سکته قلبی – عروقی ظرف ۱۰سال آینده به کار می روند. برای مثال میزان خطر ابتلا به بیماری های عروقی در ۱۰ سال آینده در فردی جوان که هیچ یک از عوامل خطر ابتلا به بیماری قلبی – عروقی را ندارد، بسیار کم است. اما برخی از افراد مسن تر که به عوامل خطری نظیر دیابت یا فشار خون بالا مبتلا هستند، با میزان خطر بالاتری برای ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی مواجه هستند. از آنجا که بیشتر مرگ های زودرس در افراد با عوامل خطر متوسط و اغلب بدون علامت رخ می دهد توصیه می شود همه افراد بالای ۴۰ سال با مراجعه به مراکز بهداشتی – درمانی خطرسنجی شوند و بر اساس میزان خطر حاصله اقدامات لازم را انجام داده و مراجعات بعدی خود را به مراکز فوق برای پیگیری و ارزیابی نحوه پیشرفت برنامه ریزی کنند. پزشک یا مراقبین سلامت راه کارهای لازم برای کاهش میزان این خطرات را به بیمار توصیه می کنند. پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی از طریق کنترل دقیق بیماری دیابت و فشارخون بالا و اختلال چربی خون و ترک استعمال دخانیات امکان پذیر است.

آیا در معرض خطر هستید؟

به سوالات زیر پاسخ دهید:

  1. آیا سابقه بیماری قلبی – عروقی زودرس، نظیر سکته های قلبی یا مغزی، در افراد درجه یک خانواده شما وجود دارد؟

منظور، بروز بیماری قلبی – عروقی (سکته قلبی – مغزی) قبل از ۶۵ سالگی در خانم ها و قبل از ۵۵ سالگی در آقایان و افراد درجه یک خانواده(پدر، مادر، خواهر و برادر) است.

  1. آیا سابقه دیابت یا نارسایی کلیه در افراد درجه یک خانواده شما وجود دارد.
  2. آیا دخانیات مصرف می کنید؟
  3. آیا به یکی از بیماری های فشارخون بالا و یا دیابت مبتلا هستید؟
  4. آیا چاقی شکمی دارید؟ دورکمر شما مساوی یا بیشتر از ۹۰ سانتی متر است؟
  5. آیا سن شما ۴۰ سال یا بیشتر است؟

پاسخ مثبت به هر یک از پرسش های فوق به معنی احتمال خطر است و بر اساس نمودار نمره خطر باید میزان خطر وقوع سکته قلبی در ده سال آینده را محاسبه کنید. بدین منظور باید از میزان قند، کلسترول و فشارخون حداکثر (سیستولیک) خود اطلاع داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*