کلینیک محصول

کلینیک محصول

کلینیک محصول نوعی از تحقیقات بازاریابی است که با هدف شناخت نظرات مشتریان از محصولات و خدمات جدید و یا قدیم شرکت انجام می‏ گیرد. کلینیک محصول در صدد یافتن نظرات مشتریان با در نظر گرفتن همه ی اصول مربوط به تحقیق بازار است. در کلینیک محصول، محصولات شرکت در معرض بازدید مشتریان احتمالی قرار می گیرد و آنها نسبت به محصولات و خدمات شرکت اظهار نظر می‏ کنند. این اظهار نظرها در مقاطع مختلف تولید و عرضه ی محصول مورد استفاده ی شرکت‏ ها قرار گرفته و شرکت ‏ها را در ارائه خدمات بهتر و مناسب‏تری یاری می‏ رساند. کلینیک محصول بازوی مناسبی در جهت ارتقای سطح توانمندی بازاریابی شرکت‏ ها است و با دقت بالایی می‏ تواند نظرات مشتریان احتمالی را به شرکت منتقل کند. کلینیک محصول می‏ تواند اهداف متعددی داشته باشد که عبارتند از:

  • دریافت اطلاعات مشتریان و دستیابی به تقسیم بازار
  • شناسایی ویژگی محصولات ایده‏آل از نگاه مشتریان
  • بررسی رفتار خرید
  • تحلیل ماتریس TOWS(نقاط قوت، ضعف، فرصتها، و تهدید) محصولات شرکت
  • مقایسه محصولات شرکت با رقبا
  • ارزیابی روشهای فروش و توزیع موثر محصولات
  • و … .

کلینیک محصول فرصتی را فراهم می آورد که نظرات مشتریان دریافت شده و حتی الامکان حضور در بازار بر اساس خواست مشتریان باشد.

کلینیک محصول با دو هدف زمانی برگزار می‏ شود:

  1. اهداف مقطعی: اهداف مقطعی اهدافی هستند که مستقیماً از برگزاری کلینیک محصول عاید شرکت ها می‏ شود. این اهداف شرکت ها را در شناخت نقاط قوت و ضعف محصول یاری می‏ کنند. و باعث می‏ شوند محصولات و خدمات، با شرایط بهتری به بازار عرضه شوند.
  2. اهداف بلند مدت: اهداف بلند مدت اهدافی هستند که مستقیماً از کلینیک حاصل نمی‏ شود، اما با استفاده از اهداف کلینیک درآینده محقق خواهد شد. به عنوان مثال، رضایت مشتریان از جمله اهدافی است که مستقیماً از کلینیک حاصل نشده ولی در بلند مدت با منطبق ساختن نظرات مشتریان و محصولات می ‏تواند عاید شرکت شود. از آنجا که کلینیک محصول می‏ تواند شرکت را به نظر مشتریان نزدیک کند و موجب ایجاد رضایت آنها شود، بدین رو در بلند مدت فروش و سهم بازار بیشتری نصیب شرکت‏ ها خواهد شد.

 

گروه کلید با داشتن تیمی با تجربه تمامی پروژه های تحقیقات بازار کمی و تحقیقات بازار کیفی شرکت شما را انجام می دهد پس با ما تماس بگیرید تا در مورد اینکه چگونه می توانید برای آنچه پیش رو است، بهتر آماده شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*