برندسازی اسلامی

برندسازی اسلامی

رئیس نیسان (کارول گاسن) گفتند: ” یکی از بزرگترین شگفتی ها این است که نیسان نگران برند خود نبود. هیچ کس واقعاً مسئول استراتژی برند نیست.” اگر چه این تفسیر در طی یک دهه پیش بیان شد، ولی در ذهن شاید بهترین بیان یک رهبر تجارت جهانی باشد که از متداول ترین اشتباه مرتکب شده توسط شرکت هایی است که مایلند تا یک برند قوی داشته باشند، ولی طبقه بندی انجام نمی دهند ( آنها یک استراتژی برند ندارند). بدون یک استراتژی برند، تحقق مدیریت برند و ایجاد تجربیات بزرگ مشتری بسیار دشوار (اگر نه غیر ممکن) می‏شود. استراتژی، به مدیریت برند، تمرکز و جهت می‏دهد و جایگاهی را فراهم می آورد که مدیران برند را قادر می‏سازد تا در همه‏ی فعالیت های مربوط به برند خود ثبات برقرار کنند. چه مخاطب برند شما یک مسلمان باشد یا غیر مسلمان، ایجاد یک استراتژی نیرومند برای آن برند یک الزام است.

اما همه می‏دانیم که استراتژی با تجارت شروع می شود. از این رو برای مدت های طولانی، شرکت‏ها هنر فکر کردن از درون به برون را اصلاح کرده‏اند؛ تحقیق و تولید محصولاتی‏که “آنها فقط تصور می‏کنند بازار می خواهد”. در حقیقت درخشان ترین استراتژی ها از نگرش عمیق مصرف کننده ناشی می‏شوند. این که واقعاً به درون ذهن‏های مصرف کنندگانی که میخواهید برندتان را بسازند راه یابید یعنی “تفکر برون به درون”. این تحقیق پیوسته برای تفکر برون به درون است که می‏تواند منجر به نگرش های غیر معمول، ولی واقعی درباره ی این شود که چگونه مردم چیزها را درک می‏کنند و چه” دکمه های داغی” آنها را به سمت برند شما تعویض خواهد کرد.

اگر ما از نگرش مصرف کننده استفاده کنیم، شاید تجارت برند متفاوت از تجارت شود؛ از این رو قبل از این که به اجزای اصلی برندها بپردازیم، بیایید درباره ی تجارت برندها فکر کنیم. این خیلی ساده است. همه کاری که شما باید انجام دهید پرسیدن این سوال از خود است: “برند من در چه تجارتی قرار می‏گیرد؟” اگر نتوانستید به این پرسش پاسخ دهید، شما می توانید از سازمان هایی که در حوزه برند فعال هستند، مشاوره برندینگ بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*