فرسودگی

فرسودگی

آثار استرس شغلی که از کار زیاد نتیجه می گردد فرسودگی نامیده می شود. کارکنانی که از فرسودگی رنج می برند در کارشان کم علاقه و کم فعالیت می گردند. آنها از نظر روانی بی تفاوت، افسرده، زودرنج و خسته می شوند، از تمام جنبه های محیط کارشان چون همکاران ایراد می گیرند و به طور منفی به پیشنهادهای دیگران واکنش نشان می دهند. کیفیت کار آنها، نه لزوماً کمیت، کاهش می یابد. یک تحلیل از اطلاعات جمع آوری شده از مطالعات طولی درباره معلمان و مدیران مدارس در کانادا نشان داد که فرسودگی به طور قابل ملاحظه ای سبب کاهش خشنودی شغلی میگردد.

سه وجه نشانگان فرسودگی به شرح زیر است.

۱- فرسودگی عاطفی– احساس پوچی،درماندگی و نومیدی که به دلیل خواست های عاطفی و فیزیولوژیکی افراطی ایجاد می شود.

۲– شخصیت زدایی– احساس بی عاطی و بد گمانی و حساسیت کاهش یافته نسبت به دیگران.

۳- احساس کاهش یافته از توان شخصی– فرد احساس میکند که فعالیت ها و تلاش هایش هدر می روند و بی ارزش اند.

به نظر راس و آلتایمر سه وجه فرسودگی عبارتند از:

  • فرسودگی جسمانی: زمانی رخ می دهد که ذخیره های انرژی فرد تمام می شود و به دنبال آن فرسودگی فرا می رسد. فردی که فرسوده است که از خستگی شدید که اغلب هم با بی خوابی همراه است شکوه میکند. علاوه بر این نشانه ایی از کمبود انرژی، خستگی مزمن و ضعف نیز معمولاً دیده می شود.
  • فرسودگی عاطفی: وقتی که ذخیره های جسمانی بر اثر ادامه یافتن شرایط شغلی استرس زا ته می کشد، ممکن است به موازات آن نیروی عاطفی فرد نیز تحلیل روند.
  • فرسودگی روانی: در این حالت فرد نسبت به کار، مشتریان شرکت و یا ارباب رجوع سازمان و همکاران خود با دیدی منفی برخورد می کند. این موضوع که کارمند فرسوده قادر نیست احساس ها و خواست های دیگران را رعایت کند، در واقع گویای آن است که برخورد چنین فردی عاری از جنبه انسان دوستانه شده است. این نگرش های منفی و گرایش های غیر انسانی ممکن است به محیط خانوادگی و محفل های دوستانه نیز کشیده شود.

 گروه کلید به تمامی افراد و سازمان های مختلف مشاوره شغلی، مشاوره کاری، استعدادیابی  می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*