ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ

امروزه بسیاری از روش ‏های قدیمی در حیطه بازاریابی کم‏کم درحال منسوخ شدن هستند و روشهای جدیدتری جایگزین آنها می‏ شود، یکی از این روش‏ ها ایمیل مارکتینگ می باشد. ایمیل سریع‏ترین، منعطف‏ ترین، به صرفه ترین، شخصی ‏ترین و هدفمندترین وسیله‏ ی ارتباطی در دنیای امروز محسوب می‏ شود. ایمیل مارکتینگ کمک می‏ کند تا بیاموزیم که چرا در بازاریابی امروز ایمیل جواب می‏ دهد، و چگونه می‏ توانید با کمک آن تجارتتان را گسترش دهید.

ایمیل به عنوان ابزار بازاریابی

بازاریابی ایمیلی یکی از قدرتمندترین و در عین حال درک ناشده‏ ترین وسایل دنیای بازاریابی است. تقریباً تمامی تولید کنندگان و مصرف کنندگان از آن استفاده می ‏کنند، چه با ارسال و دریافت نامه، و چه با پیشنهاد تجاری. بازاریابی ایمیلی در حالی‏که ارزش را در صندوق های پستی مشترکین تحویل می ‏دهد، پایگاه ارتباطی منحصر به فردی از ترکیب هنر و دانش ایجاد می‏ کند. با وجود این‏که بسیاری از شرکت ‏ها از آن استفاده می‏ کنند اما تعداد کمی از آنها قادر به درک درست بازاریابی ایمیلی هستند.

بیش از آنچه سرمایه می‏ گذارید به دست آورید.

بازاریابی ایمیلی نسبت به دیگر رویکردهای بازاریابی اینترنتی بالاترین نرخ بازگشت سرمایه را دارد. بازاریابی ایمیلی با صرفه است و برای آغاز آن به سرمایه گذاری چند صد میلیون تومانی نیازی نیست. می‏ توانید با یک برنامه ایمیلی بسیار ساده شروع کنید و رفته رفته آن‏ را توسعه بدهید.

هرکسی می‏تواند از آن سود ببرد.

مزیت دیگر ایمیل چند منظوره بودن آن است. هزینه پایین و فراگیر بودن ایمیل آن‏ را تقریباً برای هر شرکتی دست یافتنی می‏ سازد. شما چه یک تجارت کوچک داشته باشید و چه بزرگ می ‏توانید به یک اندازه از مزایای ایمیل سود ببرید.

به شما کمک می‏ کند با دیگران ارتباط برقرار کنید.

ایمیل راه بسیار خوبی برای ایجاد وفاداری “برند” است. یکی از اشتباهات رایج بازاریابان این است که به ایمیل به عنوان یک ابزار ارتباطی فکر نمی‏ کنند. اگر از ایمیل، بدون استراتژی صحیح، جهت ارسال پیام از اینجا به آنجا استفاده کنید، به احتمال زیاد درست کار نخواهد کرد و برگشتی را که قبلا به آن اشاره شد موجب نخواهد شد. مزیت واقعی ایمیل، در استفاده از آن جهت توسعه روابط طولانی مدت است جدای از هر چیز.

قابل اندازه ‏گیری است.

آیا دوست دارید بدانید که در ماه گذشته چه کسانی تبلیغات شما را در فلان مجله پر خواننده دیده ‏اند؟ بهتر از آن، آیا آنها نسبت به آن واکنشی نشان داده ‏اند؟ از آنجا که ایمیل قابل اندازه گیری است، این مواردی هستند که شما می ‏توانید از کارزارهایتان (اگر بخوبی انجام بگیرند) بیاموزید. بخشی از مقبولیت ایمیل از این نکته ناشی می‏ شود که بازاریابان را قادر می ‏سازد از بررسی اقدامات خود و استفاده از اطلاعات آن جهت تغییر جهت یا اقدامات اصلاحی درس بگیرند.

می تواند بسیار هدفمند باشد.

اگر اطلاعاتی از قبیل جنس، سن یا علائق مشتریان خود را جمع آوری کنید، همه چیز را برای ایجاد کارزارهای بازاریابی ایمیلی هدفمند و مرتبط در اختیار خواهید داشت. شما می‏ توانید پیام ‏ها را متناسب با مخاطبان خاص سفارشی کنید و موضوعات و پیشنهادهای متناسب با هریک را برایشان ارسال نمایید. در نهایت مشترکان آنچه را که می‏ خواهند در یافت می ‏کنند و شما نیز آگاهی بیشتری از واکنش‏ های بخش به دست می‏ آورید و به این ترتیب می‏ توانید ایمیل‏های متناسب ‏تری به صندوق ‏های آن ارسال کنید.

فوری و عملکردی است.

همه ما شنیده ‏ایم که”زمانبدی یعنی همه چیز”. می توان چنین گفت که ایمیل فوری و کاربردی است. پیشنهاد ارتقاء از طریق ایمیل با درخواست واضح پیگیری می‏ تواند تاثیر شگرفی بر درآمد داشته باشد. هیچ کانال دیگری به شما اجازه نمی ‏دهد در چنین زمانی کوتاهی مستقیماً به مشتری خود دسترسی داشته باشید. به دلیل فوریت آن، ایمیل می ‏تواند در حل مسائل شگفتی بیافریند یا کالاهای مانده در انبار را در شرایطی که نیازمند مراودات وقتگیر و حساس هستند به فروش برساند.

با دیگر روشهای بخوبی عمل می‏ کند.

اگر مزایای‏ ایمیل به خودی خود کافی نباشند، ترکیب آن با دیگر کانال‏ ها یا تلاش های بازاریابی به خوبی جوابگوست. تاثیر استفاده از ایمیل را در بالابردن ترافیک سایت خود در نظر بگیرید. شاید یک صفحه سفید جدید در سایت خود ارائه می‏ کنید و به جای این صبر کنید تا تبلیغات اخیرتان تاثیر خود را بگذارد یا مشتریان شما آن ‏را پرکنند، مایلید یک ایمیل بفرستید تا ترافیک سایت خود را بالا ببرید. همچنین می‏ توانید برای مشارکت در رویدادهای ویژه ایمیل بفرستید(هم آنلاین و هم آفلاین). این‏ها فقط معدود روش ‏هایی هستند که می‏ توانید به کمک آنها ایمیل را یک قدم جلوتر ببرید و آنها را امتحان کنید.

Comments are closed.