مدیریت استراتژیک نوآوری تکنولوژیک

مدیریت استراتژیک نوآوری تکنولوژیک

در حال حاضر در بسیاری از صنایع، نوآوری تکنولوژیک به مهمترین محرک دست یابی به موفقیت رقابتی تبدیل شده است. شرکت های بسیار و در طیف گسترده ای از صنایع بیش از یک سوم فروش و سود خود را مدیون محصولاتی هستند که ظرف پنج سال گذشته ایجاد کرده اند. افزایش اهمیت نوآوری تا حدی به دلیل جهانی شدن بازارهاست. رقابت خارجی، شرکت ها را تحت فشار قرار داده است تا محصولات و خدمات متمایزی تولید کنند و به طورمداوم به نوآوری دست زنند.

همراهان گرامی، در این راستا گروه کلید بر آن شد، مجموعه‌ای با عنوان مدیریت استراژیک نوآوری تکنولوژیک را ارائه دهد که راهنمای شما در این زمینه باشد. تا پایان این مجموعه با ما همراه باشید.

تأثیر نوآوری تکنولوژیک بر جامعه

نوآوری این امکان را می دهد که طیف گسترده تری از کالاها و خدمات به مردم در سراسر جهان ارائه شود. نوآوری، تولید غذا و دیگر کالاهای اساسی به مردم را کاراتر ساخته است، دست یابی به آن معالجات پزشکی را میسر ساخته را که وضعیت سلامتی مردم را بهبود بخشیده اند و همچنین به مردم امکان داده است که تقریباً به همه بخش های جهان سفر و با آنها ارتباط برقرار کنند. تأثیر کل نوآوری تکنولوژیک را می توان با مشاهده تولید ناخالص داخلی (GDP)، دریافت. نوآوری تکنولوژیک میزان محصول قابل حصول از یک مقدار معین کار و سرمایه را افزایش می دهد. گاه نوآوری تکنولوژیک منجر به بروز اثرات بیرونی منفی می شود. تکنولوژی های تولید می توانند آلودگی ایجاد کنند که برای جوامع پیرامونشان زیان بار است. تکنولوژی های کشاورزی و ماهی گیری می توانند موجب فرسایش، از بین بردن زیستگاه های طبیعی و تحلیل بردن اقیانوس  شوند،  تکنولوژی درمانی می توانند به پیامدهای پیش بینی نشده ای چون پیدایش باکتری های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیک ها یا معضلات اخلاقی در رابطه با دخل و تصرفات ژنتیکی منجر شود. با وجود این، تکنولوژی در جوهره خالص خود است؛ دانش برای حل مشکلات و دنبال کردن اهداف است. از این روست که نوآوری تکنولوژیک، خلق دانشی است که برای حل مشکلات علمی به کار گرفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*