روانشناسی صنعتی و سازمانی

روانشناسی صنعتی و سازمانی

روان شناسی صنعتی و سازمانی یک حوزه تخصصی از روان شناسی به شمار می رود.  بدین معنا که افراد در این رشته به دانشگاه می روند تا مهارت لازم را بدست آورده و بایستی به یک سری استانداردهای موجود در این حرفه وفادار باشند. انجمن روان شناسی آمریکا روان شناسی صنعتی و سازمانی را به عنوان مطالعه علمی رفتار انسانی در سازمان ها و محیط کار تعریف می کند. در حقیقت، روان شناسان صنعتی و سازمانی (و یا روان شناسان صنعتی و سازمانی) با استفاده از آموزش های روان شناسی خود کمک می کنند تا محیط کار برای کسب و کارها، موسسات غیرانتفاعی و دیگر موسسات رسمی تجاری ارتقا پیدا کند.

بهبود محیط کار

روان شناسان صنعتی و سازمانی برای بهبود محیط کار تلاش می کنند. آنها ممکن است آزمون هایی را برگزار کنند، راجع به سیاست ها و رویه ها توصیه هایی ارائه دهند، راجع به پروژه های مختلف به مدیریت مشاوره دهند، و یا اینکه با تحلیل داده ها ایده هایی را راجع به رویه های یک شرکت ارائه دهند. آنها معمولاً کارمندان درون سازمانی نبوده بلکه کارمندان قراردادی هستند، زیرا که کار آنها ممکن است کوتاه مدت بوده و یا راجع به یک نیاز مشخص باشد. برای مثال، روان شناسان صنعتی وسازمانی ممکن است به فرایند استخدام و روانه سازی به بازار کمک کرده و بدین ترتیب اطمینان حاصل نمایند که متقاضیان برای چهارچوب و ساز وکار کلی سازمان مناسب هستند. همچنین آنها به کیفیت زندگی کارمندان، بهینه سازی شغلی، ارزیابی عملکرد و استراتژی های بازار توجه می کنند. این متخصصان قادر هستند که نظریه های روان شناسی را برای شرایط و اوضاع و احوالات مشخص اعمال کنند در این راستا که اختلافات را حل و فصل کرده، بهره وری را ارتقا دهند، به شرکت ها کمک کنند تا که در کسب و کار خود به نیازمندی های مشتریان توجه داشته باشند و همچنین اهداف طولانی مدت را تحقق بخشند. این حوزه از روان شناسی از اعتبار نظری و کاربردی یکسان برخوردار بوده، لذا این ویژگی روانشناسی صنعتی آنرا تبدیل به یک کالای مطلوب در میان سازمان های موفق نموده است.

آموزش و پرورش

در مورد آنهایی که می خواهند روان شناس صنعتی و سازمانی بشوند لازم است که حداقل دارای مدرک کارشناسی ارشد تخصصی باشند. بسیاری از برنامه های فارغ التحصیلی در این راستا انجام می گیرند، و برخی از آنها برای سهولت دسترسی متخصصان حرفه ای شاغل بصورت آنلاین ارائه می شوند. در دوره هایی که در برنامه های سطوح فارغ التحصیلی روان شناسی برگزار می شوند عناوین و موضوعات متعددی پوشش داده می شوند، از جمله رفتارهای فردی و گروهی، آمار، متدها و مطالعات آزمایشی، و روان شناسی نابهنجاری. به علاوه، ممکن است روان شناسان صنعتی و سازمانی تشخیص دهند بهتر است یک نوع پیش زمینه راجع به سازمان های غیرانتفاعی و تجاری، و یا سایر ساختارها داشته باشند زیرا که رویه های آموزشی آنها در شروع، کار -محور هستند. در بیشتر برنامه های فارغ التحصیلی کار بالینی و یا یک تجربه آموزش های عملی هم گنجانده می شوند برای اینکه آموزش های تکمیلی در این حوزه تخصصی را هم ممکن ساخت. شرایط دریافت گواهی این دوره در دولت های مختلف متغیر است، اما بطور کلی لازم است که روان شناسان آموزشی پس از فارغ التحصیلی گواهی خود را داشته باشند.

 تقاضا برای روان شناسی صنعتی وسازمانی

در سال ۲۰۱۴، اداره آمار مشاغل، روان شناسی صنعتی و سازمانی را به عنوان سریعترین شغل در حال رشد در ایالات متحده آمریکا اعلام نمود. این رقم بیشتر به این دلیل بود که این حوزه در مقایسه با سایر مشاغل نسبتاً کوچک بود. در عین حال، خبرگزاری بی بی سی گزارش داده است که تعداد ۱۶۰۰ روان شناس صنعتی و سازمانی در کشور وجود دارند که انتظار می رود تا سال ۲۰۲۲ تعداد ۹۰۰ روان شناس صنعتی و سازمانی به این رقم افزوده شود. در جدیدترین فهرست مشاغل به سرعت در حال رشد نامی از روان شناسان صنعتی و سازمانی برده نشده است، اما این حوزه همچنان یک حیطه تخصصی در حال رشد است به دلیل تاثیری که روی کسب و کارها دارد. متوسط حقوق یک روان شناس صنعتی و سازمانی در سال ۲۰۱۴ تقریبا به میزان ۸۴۰۰۰ دلار بود. همان طور که پیش از این گفته شد، در دوره های آموزشی و بالینی فشرده و لازم برای احراز صلاحیت معمولاً لازم می شود که حقوق و دستمزد اولیه بالاتری را نسبت به انواع مشاغل دیگر پرداخت کرد.

روان شناسان صنعتی وسازمانی به دلایل مختلف استخدام می شوند، از جمله کارایی محیط کار، انگیزه و موفقیت های کارمند، فرایندهای موثر در استخدام، و بازاریابی. آنها برای بهبود وضعیت سازمان ها، یک روش کاربردی و عملی برای تحلیل داده ها را انتخاب کرده و استراتژی های مشخص برای توسعه سازمان ها ارائه می دهند. حوزه روان شناسی همیشه در حال توسعه بوده تا اینکه مخاطبان بیشتری را در برگیرد، و روان شناسی صنعتی وسازمانی یک حوزه تخصصی به شمار می رود که به موجب آن تلاش می شود تا از کسب و کارها، کارمندان، و گونه های مختلف جمعیتی که به آنها خدمات رسانی می شود حمایت شود.

 

گروه کلید  به افراد و سازمان های مختلف در اجرای پروژه های روانشناسی صنعتی و سازمانی مشاوره و آموزش می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*