مشاوره شغلی

مشاوره شغلی

یکی از مسائلی که در میان جمعیت رو به رشد کره زمین بسیار حیاتی است موضوع اشتغال و کار است. شغل علاوه بر نقشی که در تأمین مادیات زندگی افراد دارد در افزایش اعتماد به نفس و جایگاه اجتماعی آنها تاثیر بسزایی می گذارد.

یکی از چالش های زندگی بشر پیدا کردن شغل مناسب با روحیات و تخصص او است. این مسئله در کشورهای توسعه نیافته پررنگ تر است و گاهی عدم یافتن شغل به دلیل نبود ساختارهای استاندارد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، مشکلات بسیار زیادی را برای فرد و جامعه به وجود می آورد. می توان گفت که بسیاری از معضلات اجتماعی و فرهنگی با اشتغال حل می شود از این رو دولت ها باید نگاهی ویژه به این بخش داشته باشد.

شغل از منظر فردی دارای دو جنبه مهم است. جنبه مادی که تامین کننده نیازهای اولیه انسان است و جنبه های روحی که ارضا کننده نیاز افراد به داشتن احترام و جایگاه مناسب اجتماعی در میان اطرافیان هستند. لذا پیدا کردن شغل هایی که همگام با تمامی نیازهای انسان باشد کاری چالش برانگیز است.

مشاور شغلی چه خدماتی را ارائه می کند؟

در مراکز مشاوره شغلی خدمات متنوعی ارائه می‌شود. کافیست تا با مشخص کردن علایق و استعداد خود و به همراه رزومه کاریتان به یکی از موسسات معتبر که با تحقیق و پژوهش آن را یافته اید، سری بزنید. در موسسات مشاوره شغلی کارشناسان با در نظر گرفتن رویاهای مالی و روحی متقاضیان مصاحبه ای کلی با او انجام می‌دهند. در این مصاحبه هدف فرد از کار کردن و حقوق درخواستی او به بحث گذاشته می‌شود. سپس با تعیین توانایی های فرد حقوق به صورت توافقی مشخص می‌شود.

برای این که شغل رویایی خود را به دست بیاورید باید شناخت کاملی از خود و توانایی هایتان داشته باشید و اطلاعات جامعی در اختیار مشاورین شغلی قرار دهید. بعد از آنکه در مورد حرفه مورد نظر خود اطلاعاتی ارائه کردید کارشناسان با گرفتن آزمون تخصصی و روانشناسی تشخیص می دهند که آیا رویاهای شما عملی است و یا اینکه شما مناسب شغل رویایی خود نیستید.

یکی دیگر از کارهایی که افراد معمولی قادر به انجام آن نیستند و تنها از عهده کارشناسان مشاوره شغلی بر می آید تعیین اهداف کوتاه و بلندمدت حرفه ای است. این اهداف که با آنالیز دقیق بازارکار مشخص می شوند می توانند در زمینه اشتغال افراد راهگشا باشند.

از مهمترین مواردی که در موسسات مشاوره شغلی با آن روبرو هستیم بحث قوانین کار و حقوق کارگری و کارمندی است. این موسسات با وکلا و حقوقدانان آگاهی که دارند پیش از تنظیم قراردادهای کاری چشمان شما را به روی حقایق باز کرده و با استفاده از تبصره ها و مواد قانونی راه های سوء استفاده کارفرمایان از شما را خواهند بست. بنابراین این موضوع اهمیت موسسات مشاوره شغلی را بیش از پیش برای ما روشن خواهد کرد.

چگونه با مشاوره شغلی می توان کار و درآمد بهتری پیدا کرد؟

شاید تصور کنید شناخت دقیقی از توانایی هایتان و بازار اطراف خود دارید و به تنهایی بدون اینکه از کسی مشاوره بگیرید به دنبال کار بگردید. باید بگوییم که این شیوه در اکثر مواقع نتایج لازم را برای شما در برندارد و یا زمان و هزینه بسیاری از شما می‌گیرد. به دلیل عدم شناخت افراد عادی از قوانین کار در بیشتر موارد حقوق آنها توسط کارفرمایان پایمال می شود. لذا موسسات مشاوره ای جلوی چنین سوء استفاده هایی را می گیرند.

در موارد دیگر کارفرمایان با استفاده از عدم آگاهی افراد آنها را وادار به بستن قرادادهایی با دستمزد پایین و یا شرایط سخت می کنند. نقش موسسات مشاوره شغلی با آگاهی دادن به افراد جلوگیری از تکرار چنین مواردی است. آگاهی از حقوق اصلی کارجویان و آگاهی رسانی نیز از وظایف مهم موسسات مشاوره شغلی به حساب می آید.

مشاوره شغلی چه خدماتی ارائه می دهد؟

در مشاوره های شغلی خدمات متنوعی ارائه می شود. این خدمات براساس شرایط افراد و انتظارات آنها از شغلی که می خواهند متفاوت است. البته باید گفت موقعیت جغرافیایی نیز تاثیرات بسزایی در تنوع این خدمات ایفا می نماید. در مورد خدماتی که موسسات مشاوره شغلی ارائه می دهند می توانید تحقیقات زیادی به عمل آورده و لیستی از جزئیات آن فراهم کنید.

اولین و مهم ترین کاری که موسسات مشاوره شغلی انجام می دهند آنالیز بازار کار بر اساس الگوریتم های اختصاصی خودشان است. همچنین با توجه به بازار کار کنونی، آینده آن را نیز براساس الگوریتم های مختلف مورد ارزیابی قرار می دهند. این بررسی ها داده های زیادی را در اختیار کارشناسان قرار می دهند که با تبدیل آنها به اطلاعات می توان در زمینه یافتن کار و یا تغییر آن برای متقاضیان آگاهی سازی کرد.

از چه کسانی می توان مشاوره شغلی گرفت؟

کسانی که می خواهند در امر مشاوره شغلی فعالیت کنند باید دید و اطلاعات دقیق و کاملی نسبت به وضعیت حال و آینده بازار کار داشته باشند. این دید به آنها کمک می کند تا اطلاعات مفید و کارآمدی را در اختیار متقاضیان یافتن شغل  قرار دهند.

به شکل معمول کارشناسان مشاوره شغلی بانک دیتای کاملی از این اطلاعات دارند که آن را از طریق رسانه های مختلف و یا به وسیله یافته های مستقیم خود جمع آوری کردند. این اطلاعات گستره وسیعی از انتخاب های شغلی را براساس استعداد، شرایط، علایق و حقوق درخواستی افراد در اختیار آنها قرار می دهد.

اگر فرد رزومه نسبتاً خوبی داشته باشد این موسسات با متقاعد کردن کارفرمایان مبنی بر این که توانایی و پتانسیل انجام کار در او وجود دارد موجبات راحت تر استخدام شدن را برایش فراهم می نمایند.

مشاوره شغلی برای چه کسانی مفید است؟

از دیدگاه تخصصی می توان گفت که مشاوره شغلی برای همه افراد بسیار اهمیت دارد. چه کسانی که در جستجوی شغل هستند و چه آنهایی که به دنبال جایگاه و درآمد بهتری هستند. اما در نهایت مشاوره برای دسته دوم بسیار کارآمدتر خواهد بود، زیرا با توجه به تخصصی که دارند می توانند وضعیت حرفه ای افراد را به نحو شگفت آوری تغییر دهند.

مشاوره شغلی در صورتی که به شکل واقع بینانه و از طریق کارشناسان خبره و موسسات معتبر صورت بگیرد تاثیرات شگرفی بر افزایش میزان درآمد و بهبود موقعیت اجتماعی افراد از طریق حرفه به جای خواهد گذاشت.

 

گروه کلید به تمامی افراد و سازمان های مختلف مشاوره شغلی، مشاوره کاری، استعدادیابی می دهد، پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*