خستگی شغلی

خستگی شغلی

خستگی ارتباط نزدیکی با آثار یکنواختی بر رفتار دارد. خستگی کنترل افکار به هم پیوسته افراد را به هم می‌زند و باعث می‌شود که شخص رشته سخنش گسسته شود. اگر احیاناً کارگران به موضوع یا حرفه‌ای علاقمند شوند ولی آن موضوع یا شغل برای آنها جنبه مداوم و تکراری داشته باشد آن کار برایشان خسته کننده خواهد شد. خستگی نه تنها محصول را بالا نمی‌برد بلکه باعث رکودها و افت کارایی می‌شود.

دو نوع خستگی وجود دارد:

خستگی روانی که شبیه یکنواختی است و خستگی فیزیولوژیکی که ناشی از استفاده مفرط از عضلات و ماهیچه‌هاست. در کار بدنی یا عضلاتی دستگاه مغز با به کار انداختن اعصاب از جهت ایجاد انرژی نقش مهمی را به عهده دارد، زیرا مغز سعی دارد هر چه زودتر به هدف مورد نظر برسد و برای رسیدن به آن، مغز باید فعالیت لازم را انجام دهد. هر دو نوع خستگی می‌تواند علت عملکرد شغلی ضعیف کارکنان تلقی گردد و منجر به خطاها و سوانح ، غبیت و ترک کار گردد.

ارزیابی خستگی روانی و جسمانی بسیار مشکل است ولی سبب پریشانی بسیار کارکنان می‌شود تحقیقات نشان داده است که سطوح بهره وری همراه با احساس خستگی است. هنگامی که خستگی بالاست تولید پایین می‌آید. در انجام کارهای جسمانی تفاوت های فردی وجود دارد. انسانها از نظر قدرت بدنی و سلامتی متفاوت اند و همین عوامل در چگونگی انجام کار آنها تأثیر دارد. افراد جوان تر معمولاً بهتر می‌توانند سطح بالایی از کار جسمانی را انجام دهند تا افراد مسن.

برای کاهش خستگی، مدیریت می‌تواند با استفاده از فنون گزینش کارکنان برای ارزیابی سلامتی و تناسب آنها برای تصدی مشاغلی که نیاز به توانایی جسمانی و قدرت و استعداد بالا دارند، اقدامات لازم را به عمل آورند.

تنظیم زمان انجام کار به صورت آرام و تدریجی به جای اینکه با حداکثر توان و در کوتاه ترین زمان کار انجام بگیرد، می‌تواند از خستگی جلوگیری کند.

استراحت از عوامل مهم دیگری است که در خستگی روانی وجسمانی تأثیر زیادی دارد. برای رفع خستگی، کافی است که انسان یک روز استراحت داشته باشد. اما آنچه بیشتر اهمیت دارد، استراحت ضمن کار است.

 گروه کلید به تمامی افراد و سازمان های مختلف مشاوره شغلی، مشاوره کاری، استعدادیابی  می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*