20 عنصر بازاریابی

20 عنصر بازاریابی

مکان بخش حیاتی در بازاریابی است. کلمه بازاریابی از بازار گرفته شده، محلی که مردم برای خرید و فروش می‌روند تا از طریق کالاها و خدمات تجارت کنند. ایجاد بازار به معنای تشکیل مکانی است که تجار جمع می‌شوند تا کالاهایشان را عرضه کنند.

می‌توانیم ریشه‌ی کسب و کار را از چنین محل‌هایی از مهمانخانه تا هتل، از کافه تا رستوران، از فروشنده خیابانی تا بازار فست فود، از دکه‌ها تا مغازه ها و فروشگاه‌ها، سوپر مارکت‌ها، از آهنگری تا گاراژ و نمایشگاه دنبال کنیم.

همه مکان ها ثابت و دائم نیستند و سفری طولانی برای کسب و کار وجود دارد، مثل کسی که دکه‌ای می‌گیرد و مواد خاصی در آن می‌ریزد و در بازارهای مختلف و روزهای مختلف جنس می‌فروشد. مفهوم سفر برای فروش، از فروش مستقیم و خانه به خانه آمده است. مثلاً گوشت، نان، نوشیدنی و در حقیقت سفارش هفتگی جلوی در تحویل داده می‌شد. در تابستان هر روز ماشین بستنی با زنگ، بچه ها را خبردار می‌کرد.

همه‌ی مدلهای کسب وکار با تکیه بر فروش جلوی در خانه توانسته اند فروش لوازم آرایشی، بیمه، شیشه دو جداره و جارو برقی را بهبود دادند. در بسیاری از موارد به این روش، به عنوان روش توزیع کم هزینه نگاه می‌کردند، چرا که واسطه در این میان حذف شده است.

شکل پیشرفته این روش فروش، فروش تلفنی و شکل مدرنش فروش از طریق ایمیل است. نامه مستقیم هم مدل بازاریابی در درب خانه است که به جای فروشنده از بروشور یا چیزهای دیگر استفاده می‌کند. فروش آنلاین امروز شکل پیشرفته‌ی این روش است.

بنابراین جایی که کالاها خرید و فروش می‌شوند هر جایی می‌تواند باشد، خانه، قفسه سوپرمارکت، فروش خیابانی تا نمایشگاه‌های بزرگ با حضور صدها هزار نفر.

بازاریاب باید تصمیم بگیرد که چطور کالاها را در میان مشتری توزیع کند. باید برای فروش، استراتژی داشته باشد و مطمئن شود که این استراتژی در تمام ناحیه‌های مدنظر برای فروش کالا، موثر است. همچنین اطمینان یابد که استراتژی برای همه کالاها و خدمات مناسب است. مثلاً اگر زمینه‌ی کسب و کارتان تئاتر است، پس بالطبع مکان شما نیز باید تئاتر باشد و استراتژی‌ای برای جذب افراد به تئاتر داشته باشید.

نمونه خوبی در بیان مؤثر بودن مکان، روزنامه رایگان مترو است که در سراسر «لندن» توزیع می‌شود. عابران در مترو فقط باید کمی توقف کرده، خم شوند و یک عدد از این روزنامه را از هزاران صندوق در ایستگاههای زیرزمینی و روی زمین در لندن بردارند. این روزنامه هر روز توزیع می‌شود و خواندنش راحت است و از طریق تبلیغات تأمین مالی می‌شود. همچنین هیچ ناخوانده‌ای در آن باقی نمی‌ماند. به جای در صف ایستادن برای خرید روزنامه، دسترسی به روزنامه در مترو راحت تر است، چون هم رایگان است و هم به راحتی در دسترس. این نمونه‌ای بسیار مؤثر از کاربرد مکان برای مدل کسب و کار است.

گروه کلید (KSYKG) در حوزه بازاریابی به کلیه افراد و سازمان های مختلف مشاوره بازاریابی و آموزش بازاریابی می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*