Marketing plan

Marketing plan

یک طرح بازاریابی خوب چیست؟ برنامه ریزی موفق به تمرکز بر روی جزئیات و انعطاف پذیری نیاز دارد.

چه چیزی، یک طرح بازاریابی خوب را ایجاد می کند؟ می توانید یک طرح بازاریابی خوب را توسط تصمیم هایی که به دنبال دارد، کسب و کارهایی که به وجود می آورد و اینکه تا چه حد به خوبی اجرا شده است، بررسی نمایید. طرح بازاریابی خاصی که اجرا نمی شود، ارزشش بسیار کمتر از یک طرح بازاریابی متوسط است که به سرانجام می رسد.

ارزش یک طرح در موفقیت کسب و کارش است.

برنامه های بازاریابی موفق، چند عنصر کلیدی دارند. در اینجا مثال هایی در مورد کسب و کار رستوران داری استفاده شده، زیرا برای اکثر مردم آشناست.

  1. تمرکز بازار

بیل کازبی می گوید: «من راز موفقیت را نمی دانم، اما می دانم که راز شکست در تلاش برای خشنود ساختن همه است». برنامه های خوب بازاریابی، بازارهای هدف را به دقت تعریف می کنند. بازار هدف یک رستوران ممکن است خانواده ها، زوج ها، افراد متعلق به خانواده های پر جمعیت، نوجوانان، کودکان، قرارهای ملاقات، کارمندان مشغول و یا ترکیبی از این ها باشد. رستورانی را پیدا نمی کنید که هم برای ملاقات زوج های خانواده های پرجمعیت کارآمد باشد و هم برای خانواده های دارای بچه های کوچک.

  1. تمرکز بر محصولات

تمرکز بر محصولاتی که با بازار سازگار است. اگر می خواهید ملاقات زوج های خانواده های پر جمعیت را فراهم کنید، پس باید غذای خوب هم سرو کنید. اگر خانواده ها با بچه های کوچک را می خواهید، پس باید غذا را سریع سرو کنید، آیتم های منو را نسبتاً ارزان در نظر بگیرید و، البته، مواد غذایی باید امن هم باشند.

سوشی به قیمت به فروش نمی رسد. پنجره های درایو ترو (سفارش از داخل ماشین)، فست فود ارائه نمی دهند.

  1. جزئیات باثبات و قابل اندازه گیری

یک طرح بازاریابی خوب پر از تاریخ ها و جزئیات است.  احتمالاً استراتژی ها محرکی خوب برای برنامه ها هستند، اما تاکتیک ها، برنامه ها و جزئیات است که تفاوت ها را ایجاد می کنند. تا جایی که امکان دارد، طرح ها باید نتایج را به فعالیت ها ارتباط دهند و اعدادی را برای اندازه گیری این نتایج فراهم کنند.

یک رستوران نمی تواند اهداف مبهم مانند داشتن خوشمزه ترین غذاها را داشته باشد. لذا به جزئیاتی برای بازاریابی، ضمایم، پست ها، توئیت ها، سرو شام، بازگشت بازدیدکننده، اعضای لیست ایمیل انبوه، نقدها و غیره نیاز دارد.

  1. مسئولیت و پاسخگویی

گروه ها و کمیته ها، کار کمی انجام می دهند. هر بخشی از یک طرح بازاریابی را به فرد خاصی اختصاص دهید و نتایج هر وظیفه و کاری را اندازه گیری کنید و مطمئن شوید که  فردی مسئول آن است. فشار همکاران مهم است. افرادی که طرح را اجرا می کنند باید پاسخگوی نتایجی باشند که قابل اندازه گیری است. شکست باید دردناک باشد و موفقیت باید پاداش داده شود.

یک طرح بازاریابی خوب نیازمند تعهد است و نه فقط درگیری.

  1. بررسی و تجدید نظر

هر طرح بازاریابی موفق در واقع یک فرایند برنامه ریزی است و نه فقط یک طرح. دوران برنامه های ایستا گذشته است. یک طرح بازاریابی خوب بخشی از یک فرایند است که شامل تعیین اهداف، اندازه گیری نتایج و ردیابی عملکرد است. این کار، مستلزم بررسی های منظم و تجدید نظر است.

اگر ماهی یک بار با گروهی که در حال اجرای طرح بازاریابی است، برای مقایسه این طرح با نتایج واقعی و ایجاد اصلاحات، ملاقات نگذاریم، هیچ طرح بازاریابی وجود نخواهد داشت.

برای نگارش طرح بازاریابی تجاری یا برنامه بازاریابی (Marketing Plan) خود با ما تماس گرفته و از ما مشاوره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*