ان ال پی چیست؟

ان ال پی چیست؟

شرکت بیمه «ای اف ال ای سی» یکی از شرکت هایی است که به گفته مدیر تبلیغات خود، توسط یک تیزر تبلیغاتی که به شیوه مناسب و با تکنیک ان ال پی، برنامه ریزی شده بود توانست نام خود را بر سر زبان ها اندازد و فروش خدمات خود را ۲۵ درصد افزایش دهد.

NLP مخفف Neuro Linguistic Programming به معنای برنامه ریزی عصبی زبانی است. ان ال پی، دانش تأثیر زبان شفاهی و غیرشفاهی (رفتار غیرکلامی) بر دستگاه اعصاب است منظور از زبان غیرکلامی، تغییرات فیزیکی و رفتار چون حرکت چشم، دست و پا و نظایر آن است. این علم به چگونگی تأثیر زبان و افکار بر سیستم عصبی ما می پردازد.

برخی از متخصصان معتقدند ریشه های ان ال پی از نظریه گشتالت، هوش مصنوعی، روان شناسی، علوم کامپیوتر، زبان شناسی و هیپنوتیزم گرفته شده است و در طی گذشت بیش از سه دهه مرتباً بر دانش آن افزوده شده است.

مدیریت، بازاریابی، ارتباطات، خلاقیت، مذاکره، شیوه های یادگیری، آموزش، هنر و…. تعددی از حوزه هایی است که ان ال پی در آنها اهمیت یافته و به صورت کاربردی به آنها توجه شده است.

مبتکران ان ال پی، ریچارد باندلر و جان گریندر در اوایل دهه ۱۹۷۰ تحقیقات در این زمینه را در دانشگاه کالیفرنیا به طور مشترک آغاز کردند. و عوامل موفقیت استادان بزرگ در ارتباطات و تغییر رفتار دیگران را مورد مطالعه و ارزیابی قرار دادند.

در واقع ان ال پی، مانند علم مهندسی کامپیوتر، مهارت برنامه نویسی، الگوریتم و مدل سازی است. هدف اصلی ان ال پی فراگیری شیوه هایی است که در آن الگوسازی ایجاد می شود تا فرد به کمک مدل سازی، موفقیت عالی کسب کند و مهم تر اینکه بتواند این مدل را در ضمیر ناخودآگاه خود به کار گیرد.

واژه برنامه ریزی عصبی کلامی می تواند به معنای برنامه ریزی نتایج عملکرد شناختی اعصاب باشد که همان تولید تخیل و رویاورزی و همچنین نمود درک مخصوص به خود ما از دنیای بیرونی است.

با توجه به مواردی که اشاره شد می توان هر یک از اجزاء تشکیل شده عبارت Neuro Linguistic Programming را چنین تعریف نمود:

عصبی (Neuro): یعنی شناخت مغز، سیستم اعصاب و اعمال آن، چگونگی دریافت پیام و اطلاعات به کمک حواس پنجگانه و نحوه پردازش و تجزیه و تحلیل اطلاعات در مرکز عصبی مغز. این بخش از وجود هر انسانی نقش ویژه ای در تولید انگیزه، تخیل و کاربرد ذهن – روان دارند. در واقع در این قسمت بیشتر به جنبه های شناختی مغز و اعصاب و شبکه های آن توجه می شود.

زبانی (Linguistic): چگونگی برقراری ارتباط کلامی و غیرکلامی (زبان بدن) با خود و دیگران یعنی دریافت از طریق زبان و ارتباط غیر کلامی و اینکه چگونه فرمان های عصبی رمز گردانی می شوند. این بخش که شامل دو قسمت است. زبان درونی، که همان قوه تخیل می باشد و زبان تکلمی که کاربرد آن در برقراری ارتباط با خود و دیگران است. زبان تکلمی دارای تاثیرات عمیق بر زبان درونی می باشد. در واقع زبان گفتاری دارای اثراتی بر زبان درونی یا تخیل است که می توان از آن برای مهندسی ذهن هر کسی و هر چیزی استفاده کرد.

برنامه ریزی (Programming): برنامه ریزی در ان ال پی یعنی برقراری الگوهای فکری و رفتاری و مدل سازی آنها در مغز یا ذهن به منظور دستیابی به اهداف مورد نظر. برنامه ریزی در ان ال پی نحوه سازمان دهی زبان گفتاری برای رسیدن به نتایجی خاص در زندگی و کار هر فردی است. این کار از طریق به خدمت گیری زبان درون، مدل سازی و تغییر سطوح عصب شناختی صورت می پذیرد.

3 Comments

  1. عباس طاهری گفت:

    ممنونم از مطالب مفید و کاربردی شما

  2. سيداميرحسين احمدی گفت:

    از شما بسیار بسیار سپاسگزارم
    توضیح جالبی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*