روانشناسی مثبت

روانشناسی مثبت

روانشناسی مثبت یک توصیف گسترده و فراگیر است که شامل یافته های تحقیقاتی از انواع رشته های علمی مانند روانشناسی اجتماعی و سازمانی یا رفتار اقتصادی می شود که به دنبال توضیح دلیل و نحوه عملکرد انسان ها در سطوح بالا است. “علم تجربه مثبت ذهنی، صفات مثبت شخصی و نهادهای مثبت است”.

روانشناسی مثبت اشاره به یک رویکرد کاربردی برای عملکرد مطلوب انسان دارد و بر این اعتقاد استوار است که انسانها برای دستیابی به زندگی پر معنی، پرورش “بهترین” خود و افزایش تجربیات مثبت در کار تلاش می کنند. روانشناسان مثبت نقاط قوت کارکنان را شناسایی می کنند. روانشناسی مثبت درباره استفاده از روانشناسی به شیوه های مثبت در کار نیست. بلکه، شاخۀ خاصی از روانشناسی است که بر شناسایی و استفاده از نقاط قوت و ضعف شخص تمرکز دارد تا به او در ایجاد یک زندگی معنی دار و پرتحرک، عملکرد در بالاترین سطح خود و بهبود تجربه های زندگی کمک کند. روانشناسی مثبت برای بهبود کیفیت زندگی یک فرد، بهبود عملکرد شغلی و بهره وری و ایجاد اثربخشی بیشتر در شرکت ها، مورد استفاده قرار می گیرد.

روانشناسی مثبت، تفکر مثبت نیست؛ این تمایز مهم است، اما متاسفانه، تا حدی ابهام و سردرگمی در مورد این دو ایده وجود دارد. تفاوت اصلی این است که روانشناسی مثبت به شدت تحت تأثیر آزمایشات علمی و تأیید قرار گرفته است، که نشان می دهد پدیده های کشف شده در این زمینه قابل اعتماد و قابل تکرار هستند. تفکر مثبت، بیشتر با داستان ها و تشویق ها سر وکار دارد. همچنین یک موقعیت تهاجمی را در بر می گیرد؛ یعنی اگر تفکر مثبت برای فردی کارساز واقع نشد، دلیلش آن است که وی به اندازه کافی مثبت نبوده است. روانشناسی مثبت در مورد جمع آوری اطلاعات مفید برای افرادی است که می خواهند زندگی خوب، طولانی، شاد و سازنده داشته باشند؛ در حالی که تفکر مثبت در مورد متقاعد کردن افراد درباره این است که اتفاقاتی که برای آنها رخ می دهد، اشتباهات خود آنهاست. (البته، این معمولاً به صورت خوشایند تری بیان می شود – یعنی آنچه که برای آنها اتفاق می افتد تحت کنترل خود آنهاست).

جهت کسب اطلاعات بیشتر در حوزه روانشناسی صنعتی و سازمانی، مطالعه کتاب فرهنگ واژگان روانشناسی صنعتی و سازمانی را به شما توصیه می کنیم. پس با ما تماس بگیرید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*