منابع اطلاعاتی شغل

منابع اطلاعاتی شغل

اساسی ترین موضوع در تحلیل شغل صحت و کامل بودن اطلاعات درباره شغل می باشد. سه منبع اصلی برای اطلاعات شغلی وجود دارد، و هر منبع یک متخصص مربوط به موضوع (Subject Matter Expert; SME) است. احراز صلاحیت در SME شدن، باریک بینی و موشکافی نیست بلکه حداقل شرایط لازم است تا فرد به طور مستقیم و به مدت طولانی و کافی با تمام وظایف شغلی آشنا گردد و تجربه فراتر از زمان از شغل داشته باشد.

رایج ترین منبع اطلاعات شغل، شاغل همان شغل می باشد (یعنی، کسی که انجام شغل به عهده اوست). استفاده از شاغل در شغل به عنوان متخصص SME به خاطر فهم و درک پیچیده و ضمنی از شغل خودش می باشد. لندی و ویسی (۱۹۹۱) اعتقاد دارند که استفاده از روش نمونه گیری در انتخاب SME بسیار مهم است. آنها دریافتند که شاغل با تجربه در شغل، اطلاعات شغلی ارزشمندی را فراهم می کند.

دومین منبع اطلاعاتی، سرپرستان مستقیم می باشند. سرپرستان نقش اصلی را در رابطه با اینکه شاغلین در شغل چه کارهایی را انجام می دهند، دارند و بنابراین آنها منبع اطلاعاتی معتبری می باشند. ممکن است سرپرستان در مقایسه با شاغلین، مشاغل را قدری بی طرفانه تر توصیف کنند، که میتواند از قضاوت های منطقی میان عقاید سرپرستان و شاغلین در شغل ناشی گردد. تجربه نشان داده است که بیشترین تفاوت ها درآنچه که در شغل انجام می گیرد وجود ندارد، بلکه در توانایی های خلاقانه ای که واقعا برای انجام شغل مورد نیاز است وجود دارد.

منبع سوم اطلاعات شغلی یک تحلیل گر شغل آموزش دیده می باشد. از تحلیل گر شغلی وقتی که مقایسه ها در خیلی از مشاغل مورد نیاز می باشد به عنوان SME استفاده می شود. به خاطر آشنایی تحلیل گر شغل با روش تحلیل شغل، آنها غالباً، هماهنگ ترین درجه بندی شغلی را انجام می دهند. تخصص تحلیل گر بر مبنای موضوع و عنوان مشاغل مختلف نمی باشد، بلکه توانایی وی در فهم شباهت ها و تفاوت های مشاغل مختلف بر حسب وظایفی که در هر شغل انجام می گیرد و فهم توانایی های مورد نیاز برای انجام آن شغل ها میباشد. به طور کلی سرپرستان بهترین منابع برای اطلاعات توصیفی یک شغل می باشند، درحالی که تحلیل گران شغلی بهترین متخصصان برای فهم ارتباط میان مجموعه ای از مشاغل می باشند. مطلوب ترین راهبرد در شناخت یک شغل به جای تکیه به یک منبع، جمع آوری اطلاعات از خیل منابع کارآزموده مختلف می باشد.

گروه کلید به تمامی افراد و سازمان های مختلف مشاوره شغلی، کاری، استعدادیابی  می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*