کانال‌های توزیع

کانال‌های توزیع

امروزه رساندن محصول و یا خدمت به مشتریان هدف، با کیفیت و قیمت مناسب در ایجاد مزیت رقابتی برای یک کسب و کار، بسیار اهمیت دارد. چه بسا، بسیاری از کسب و کارهایی که نتوانسته‌اند محصول یا خدمت خود را به خوبی در دسترس بازار هدف قرار دهند و یا قیمت تمام شده محصول در اثر ناکارآمدی نظام توزیع، بسیار بیش از قیمت پایه شده است؛ و دیگر در عمل نتوانسته اند از برتری آن محصول یا خدمت بهره ببرند. در عمل نیز شرکت‌هایی بوده‌اند که با طراحی یک مدل اثربخش برای توزیع، توانسته‌اند به فروش و سودی غیر قابل انتظار دست یابند. این مجموعه می‌تواند برای مدیران کسب و کاری که بازاریابی، توزیع، فروش و تأمین محصولات و خدمات تأمین کنندگان دیگر را برعهده دارند، مفید باشد.

همراهان گرامی، در این راستا گروه کلید بر آن شد، مجموعه‌ای باعنوان کانال‌های توزیع(درک و مدیریت کانال بازار) را ارائه دهد که راهنمای شما در این زمینه باشد. تا پایان این مجموعه با ما همراه باشید.

چرا مدل‌های کسب و کار مهم هستند

توزیع اهمیت دارد

معمولاً در حدود نیمی از قیمتی که مشتری برای محصولی می‌پرازد، جذب فعالیت‌هایی می شود که در رساندن آن محصول به مشتری (و مشتری به محصول) دخیل هستند. و این نسبتی است که در بیش از ۱۵ سال گذشته به گونه ای معنا دار افزایش داشته است چون هزینه های تولید کاهش یافته اند، در حالی که بازارها تقسیم شده و کانال های توزیع و رسانه چند برابر شده اند. معمولاً این تناسب هزینه هاست که حداقل به خوبی کنترل شده و درک می گردد. بازار بخش بخش می شوند چون گرایشات جمعیت شناختی مصرف کننده و کسب و کار، بخش های بیشتر و متمایزتر مشتری را پدید می آورند. نوآوری های محصول و خدمات که حق انتخاب‌های موجود را چند برابر می کنند، بر وخامت اوضاع می افزایند. حتی اکنون ممکن است محصولاتی از نوع کالاهای ساده، در بخش های چندگانه مشتری از طریق مسیرهای چندگانه ای توزیع شوند که از نظر کشور و منطقه متفاوت هستند. بسیاری از این مسیرهای بازار مستلزم نوعی یا انواع بیشتری از واسطه گری نظیر عمده فروش ها، توزیع کنندگان، واسطه‌ها، دلال‌ها، شرکت های اینترنتی گردآورنده اطلاعات مربوط به خدمات و محصولات و شرکت های دیگر و خرده فروشان، با تکیه بر افراد متنفذی است که اولویت مشتری را شکل می دهند یا به عنوان تعیین کنندگان یا به نمایندگی از طرف آنها عمل می کنند، نظیر معماران یا طراحان. شرکت های بسیار اندکی می‌توانند به شما بگویند که فروش به بازار از طریق مسیری خاص، اعم از توزیع مستقیم، توزیع یک سطحی(به طور مثال، از تأمین کننده به واسطه و بعد به مشتری) یا توزیع دو سطحی(به طور مثال از تأمین کننده به توزیع کننده، به خرده فروش و به مشتری)، چه هزینه ای در خواهد داشت. شرکت هایی که روی تحلیل و درک مدل های کسب و کار سیستم توزیع خود سرمایه گذاری کرده اند، با افزایش سودها یا کاهش قیمت ها به منظور کاستن از شدت رقابت، قادر به تحصیل این هزینه قابل ملاحظه از محل کسب و کار خود شده اند. مسیرهای بازار، راه دسترسی را کنترل می کنند. بدون مسیرهای درست بازار، به سادگی به بازار هدف خود نخواهید رسید. ایجاد دسترسی که مستلزم سیستم های گسترده داخلی و زیر ساختی است تا قادر به درک تقاضای بازار، گرد آوری و ارزیابی پیش بینی های فروش، به کارگیری تبلیغات و برنامه های بازاریابی، برنامه ریزی و اجرای تدارکات پیچیده گردد، می تواند گران باشد. این یک عمل موازنه دشوار برای افزایش دسترسی به بازار، ضمن تضمین سودآوری و قابلیت شبکه شما برای کنترل رشدی است که خواستار آن هستید.

مسیرهای بازار، شناسه تجاری(برند) را کنترل می کنند. چگونه می توانید به وعده شناسه تجاری خود عمل کرده و آن را تحقق بخشید، مگر اینکه مسیرهای خود به سمت بازار را به طور مناسب اداره کرده و کنترل توزیع خود را به دست گیرید؟ چنانچه شناسه تجاری شما بر اساس ویژگی های کیفی ساخته شده باشد، کانال های توزیع خود برای اجرای آن ویژگی ها نیاز دارید.

اغلب، مسیرهای بازار تمایز محصول را کنترل می‌کنند. می خواهید که حصول یا پیشنهاد شما با رقبایتان متفاوت باشد. مسیرهای بازار، نقش حیاتی در مسیر ساختن این امر بازی می کنند. اغلب، کانالی که شما استفاده می کنید، تنها راه نمایش تمایز محصول شما از محصول رقبای شما است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*