از حس بد به حس خوب

از حس بد به حس خوب

افرادی که تعلل می‌کنند، اغلب عزت نفس خود را با موفقیت می‌سنجند. وقتی در کاری موفق نمی‌شوند خود را شکست خورده و ناکام می‌پندارند. شاید این گونه تصور کنید که افراد موفق همیشه اعتماد به نفس دارند و به آسانی و بدون اینکه ناکامی، شک و یا شکست را تجربه کنند به اهدافشان می‌رسند. اینکه افراد برای رسیدن به موفقیت، کاملاً بر کارهایشان تسلط دارند، امری غیر واقعی است. رسیدن به اهداف شخصی، پر استرس می‌باشد و معمولاً مجبور خواهید شد در این مسیر بر موانع متعددی غلبه کنید. اگر فکر کنید که زندگی باید آسان باشد و افراد مجبور به تلاش کردن نیستند، در هنگام برخورد با امور مشکل تسلیم می‌شوید و تحمل شما برای شکست‌ها و ناکامی‌ها آن قدر کم می‌شود که هر ناامیدی برایتان غیر قابل تحمل خواهد شد. اما افراد خلاق و موفق به گونه ای دیگر فکر می‌کنند. شاید بعضی موارد در زندگی برایشان مأیوس کننده باشد، و برای رسیدن به موفقیت، موانع و ناکامی‌های زیادی وجود داشته باشد اما زمانی که با این موانع روبه رو می‌شوند و به آسانی می‌پذیرند و به تلاش خود ادامه می‌دهند و پافشاری می‌کنند، در نتیجه با اراده و تعهد مجدد از عهده‌ی آن کار بر می‌آیند.

گرچه اغلب فکر می‌کنیم افرادی که در کارهایشان تعلل می‌کنند، تنبل و بی مسئولیتهستند، اما مشکل واقعی گاهی خلاف این مورد است. زمانی که موفقیت برای شما خیلی مهم می‌شود به جای اینکه ریسک کنید و خود را به مخاطره بیاندازید، شاید ترجیع دهید که اصلاً هیچ کاری انجام ندهید.

افرادی که از ناکامی و شکست هراس دارند، اغلب خودباوری خود را بر مبنای موفقیت قرار می‌دهند. اگر در کارتان موفق نباشید ممکن است احساس کنید که یک فرد ناموفق هستید. این فکر موجب می‌شود که تلاش کردن را خطرناک بدانید.

اکثر ما این باور را در خودمان پرورش می‌دهیم که همیشه باید سعی کنیم کارها را به طور کامل انجام دهیم و پاداش ویژه‌ای هم برای بهترین بودن، وجود خواهد داشت. متأسفانه افرادی که کمال گرا هستند، گاهی اوقات می‌خواهند به ستاره‌ها برسند و به آسمان چنگ بزنند. زمانی که خیلی سخت تلاش می‌کنیم و فشار زیادی بر خود وارد می‌آوریم، آن قدر دچار استرس می‌شویم که در انجام کارهایمان تعلل می‌کنیم. و اصلاً هیچ کاری را انجام نمی‌دهیم. در مقایسه زمانی اگر کمی معیارها را پایین بیاوریم، احساس آرامش بیشتری خواهیم کرد و خلاق تر و موثرتر عمل خواهیم کرد.

بزرگ ترین نیروی انگیزه در جهان، احساس هیجان و رضایت خاطر در مورد آنچه که انجام می‌شود است. اگر احساس کنید در قبال تلاش هایتان پاداش دریافت می‌کنید، انگیزه‌ی بیشتری برای کارهای سخت خواهید داشت، اما اگر کاری که انجام می‌دهید به اندازه کافی رضایت بخش نباشد، زندگی مانند یک تردمیل، خسته کننده و بدون خوشی خواهد بود.

افراد خلاق و موفق برای آنچه که انجام می‌دهند، ارزش قایل هستند. چون دیدگاه مثبتی در مورد کارشان دارند، احساس هیجان می‌کنند و سخت مشغول آن کار می‌شوند. اما افرادی که در کارهایشان تعلل می‌کنند، درست برعکس عمل خواهند کرد. آن ها به طور مداوم خود را سرکوب می‌کنند. اگر خانه را تمیز کنند، با دلسردی می‌گویند کاری که انجام داده‌اند به اندازه ی کافی خوب نبوده است سپس در انتهای روز احساس فرسودگی دارند و فکر می‌کنند که هیچ کار با ارزشی انجام نداده اند.

در حقیقت اکثر افرادی که در کارهایشان تعلل می‌کنند، ارزش کارهای خود را نادیده می‌گیرند.

افرادی که در کارهایشان تعلل می‌کنند، اغلب از بیان آشکار و مستقیم احساسات منفی شان واهمه دارند. ممکن است از مشاجره اجتناب کرده و انکار کنید که ناراحت هستید، چون فکر می‌کنید خوب نیست عصبانی شوم. امکان دارد احساسات شما به طور غیر مستقیم از ذهنتان تراوش کند. شاید به مهمانی ای که دوست ندارید، نروید. شاید سر کار دیر حاضر شوید چون از رئیستان ناراحت هستید. شاید کاملاً از این موضوع آگاه نباشید که تعلل شما، برای دیگران تحریک کننده و عذاب آور است. امکان دارد احساس منفی خود را از ذهنتان بیرون بریزید و بگویید واقعاً فراموش کردم به این ترتیب می‌توانید چگونگی احساس خود را تکذیب کنید.

علت اینکه افراد در کارهایشان تعلل می‌کنند این است که قاطعیت ندارند و در واقع مایل به انجام آن کار نیستند. شاید تسلیم خواسته های غیر معقول دیگران شوید. چون فکر می‌کنید که باید خوب باشید. شاید فکر کنید که باید انتظارات همه را برآورده سازید و خودباوری خود را بر مبنای آنچه که دیگران در مورد شما می‌اندیشند قرار دهید. ممکن است از انتقاد و یا عدم تأیید واهمه داشته باشید. شاید از گفتن نه و ریسک اینکه فردی از شما ناراحت شود، نگران باشید. در این صورت امکان دارد که بعضی از کارها را به تعویق بیاندازید و هر زمان که به انجام آن می‌اندیشید، نگران شوید. می‌توانید در مورد تعلل خود، به عنوان یک روش اعتصاب فکر کنید.

شاید علت تعلل در کارهای تان رفتار رئیس مابانه خواسته های غیر منطقی دیگران از شما است. شاید سرسختی نشان دهید و از انجام کاری که از شما خواسته اند تمرد کنید. احتمالاً این رفتار برای دیگران ناراحت کننده خواهد بود و آن ها به شما زور بگویند. ممکن است این کار موجب کشمکش قدرت شود، زیرا هیچ کسی تسلیم نمی‌شود. شاید تعلل شما نوعی روش غیر مستقیم برای بیان ناراحتی‌تان در مورد فردی که به شما غر می‌زند باشد.

شاید آخرین علت تعلل شایع ترین علت آن باشد. زمانی که در کاری تعلل می‌کنید، اغلب به این خاطر است که نمی‌خواهید آن کار را انجام دهید. اکثر افرادی که تعلل می‌کنند این موضوع را حس نمی‌کنند. می‌دانید وظایفی وجود دارند و حس نامعلومی به شما می‌گوید باید آن کار را انجام دهید، اما وقتی زمان انجام آن فرا می‌رسد واقعاً احساس ناراحت کننده‌ای به شما دست می‌دهد، پس آن را به تعویق می‌اندازید و کار دیگری انجام می‌دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*