زنان و رشد اجتماعی آنان

زنان و رشد اجتماعی آنان

با بالا رفتن سطح علم، دانش و توسعه رشد معنوی و عاطفی، زنان بیش از پیش به زندگی خانوادگی و کمک به شوهران و تربیت فرزندان خود مقید شده‌اند، ولی تحولات اقتصادی جهان و انقلاب اجتماعی که در قرن گذشته در آمریکا و کشورهای اروپایی و همچنین در سالهای اخیر در کشور خودمان به وقوع پیوست زنان را وادار نمود که از محیط خانه و زندگی پا را فراتر نهاده و مثل شوهران خود به تحقیقات و پؤوهش‌های علمی نایل گردند. هجوم زنان به کارهای اجتماعی در رشد صنایع اثر به سزایی داشت. کارخانجات دوخت لباس و لوازم آرایش و مجلات و روزنامه‌های کثیری به دست زنان به کار افتاد. حتی در بعضی موارد زنان در انجام مشاغل سنگین و سخت نیز مانند راندن کامیون و تراکتور و کار در کارخانجات، با مردان به رقابت پرداختند. این موضوع باعث شد که توجه روان شناسان و جامعه‌شناسان را به خود جلب نمایند. بدین معنی که دانشمندان پس از بررسی‌هایی که در این باره به عمل آوردند، تشخیص دادند که در صورت لزوم زنان نیز چون مردان می‌توانند به کارهای سخت تن در دهند و خود را با شرایط این قبیل مشاغل سازش دهند.

طبق پژوهش‌های به عمل آمده زنان طبقه متوسط تا زمانی که شوهر آنها قادر به نگهداری و پرداخت مخارج سنگین آنها هستند در خانه می‌مانند و به تربیت فرزندان خود مشغول می شوند ولی به محض آن‌که فشار زندگی به آنان فشار آورد و درآمدشان جوابگوی مخارج هنگفت زندگی آنان نشد با توافق شوهران خود به کار خارج از محیط خانه تن می‌دهند. در زمان حال بهترین شغل برای زنان پرستاری، پزشکیاری و آموزش و پرورش است که آنها را با علاقه وافری در دانشگاه ها و دبستان ها و دبیرستان ها به خود مشغول کرده است.

با گذشت زمان، زنان کم کم به مظاهر تمدن جدید آشنا شدند و پی به اهمیت همبستگی‌های اجتماعی و تربیت فرزندان خود بردند. کم کم مشاغلی را که داشتند ترک نموده و جای خود را برای زنان کارآزموده و تحصیلکرده باز نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*