ارگونومی شغلی

ارگونومی شغلی

بر پایه تحقیقات انجام شده، بر خلاف گسترش فزاینده فرآیندهای مکانیزه و خودکار، اختلالات اسکلتی- عضلانی مرتبط با کار (WMSDs) عمده ترین عامل از دست رفتن زمان کار، افزایش هزینه‌ها و آسیب‌های انسانی نیروی کار به شمار می‌آید و یکی از بزرگترین معضلات بهداشت حرفه‌ای در کشورهای صنعتی است و از جمله مهمترین مسایلی است که ارگونومیست‌ها در سراسر جهان با آن روبرو هستند. تحقیقات نشان داده است که احساس درد و ناراحتی در قسمت‌های گوناگون دستگاه اسکلتی- عضلانی از مشکلات عمده در محیط‌های کار است به طوری که علت اصلی غیبت‌ها را تشکیل می‌دهند.

NIOSH بیماری‌ها و عوارض ناشی از کار را بر اساس اهمیت ملی آنها (از نظر شیوع، شدت و امکان پیشگیری) طبقه بندی نموده است که در آن WMSDs پس از بیماری‌های تنفسی شغلی در رتبه دوم قرار دارد. مطالعات نشان داده‌اند که اختلالات اسکلتی- عضلانی از نظر اقتصادی بسیار هزینه سازند به طوری که از نظر بروز و درد و رنجی که گریبانگیر فرد می‌شود، این اختلالات دارای رتبه نخست هستند که از میان آنها کمردردها در جایگاه اول قرار دارد.

امروزه در دنیا با توجه به گستردگی بسیار زیاد WMSDs و اینکه بخش بزرگی از پرداخت غرامت به نیروی کار آسیب دیده مربوط به WMSDs است، مسئله پیشگیری و کنترل این اختلالات اهمیت فوق‌العاده‌ای یافته و توجه بسیاری از محققان و مؤسسات تحقیقاتی را به خود جلب نموده است به گونه‌ای که OSHA اظهار می‌دارد اصولاً هدف ارگونومی پیشگیری از این نوع عوارض ناشی از کار است و WHO دهه ۲۰۰۰ را دهه پیشگیری از اختلالات اسکلتی- عضلانی اعلام می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*