کارکرد با ماشین

کارکرد با ماشین

مطالعات کنترل عملی یا عینی به حل مشکل کنترل ضمنی کمک می‌کند. یعنی به ما اجازه می‌دهد در مورد اثرات عینی کنترل پایین به نتایجی برسیم. یک زمینه که در آن کنترل عینی مورد مطالعه قرار گرفته کار تنظیم شده ماشین است، یعنی ماشین زمان پاسخ کارگر را کنترل می‌کند. کار در کارخانه بهترین مثالی است، که درآن، کار کارگران با ماشین کنترل می‏ شود. تکنولوژی کامپیوتر، کار با ماشین تنظیم شده را در کار غیرکارخانه‌ای به خوبی معرفی کرده است. میلیونها افراد در سراسر جهان همه روزه در ترمینال‏ها‌ی کامپیوتر می‏ نشینند و کاری را با آنچه چندان متفاوت از کار غیرپیچیده کارخانه نیست انجام می‌دهند. آنها به اطلاعاتی پاسخ می‌دهند که با سرعتی که بوسیله ماشین تنظیم می‌شود روی صفحه می‌آیند.

یک تحقیق در دانشگاه استکهلم نشان داده که کنترل و حجم کار هر دو بر واکنش‌های فیزیولوژی اثر می‌گذارند. آنها دریافتند که با افزایش حجم کار، میزان آدرنالین و نورآدرنالین افزایش می‌یابد. وقتی افراد به سختی کار می‌کنند بدنشان ممکن است برای بالا بردن عملکرد به این دو هورمون احتیاج داشته باشد. همچنین کنترل بر این دو کتکولامین تأثیر دارد. کارمندانی که با ماشین تنظیم شده و هماهنگ بودند، سطح بالاتری ازآدرنالین و نور آدر نالین داشتند تا سایرین.

علاوه بر واکنش های فیزیولوژیکی، تنظیم کار با ماشین با فشارهای روانی و عوارض جسمی همراه است. کار با ماشین، درمقایسه با کار خودتنظیم، چنین استنباط می شود که با اضطراب، نارضایتی و عوارض جسمی همراه است. آنها در تحقیقات خود دلیل متقاعد کننده‌ای ارائه داده اند که فشارآورنده‌های شغلی می‌توانند هم اثرات روان شناختی و هم فیزیولوژیکی داشته باشند. در عین حال نشان داده‌اند که این اثرات منجر به بیماری می‌شوند. جانسون اشاره می‌کند که سطوح بالا و دائم کتکولامین‌ها و کورتیزول با بیماری قلبی همراه است. بنابراین ممکن است استنتاج کنیم که بدن کارگران تحت شرایطی که به آشفتگی می‌انجامد، تغییراتی را که به بیماری بعدی منجر می‌گردد افزایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*